Google+

Arama formu

Georgetown

 • Yerel Saat
  - : - / -
 • Kur Farkı
  1 GYD=0.00
 • Priz Tipi
  Type F250V - 16 A
 • Hava Durumu
  --℃
 • Yıllık Ortalama Sıcaklık
  Oca 1.3℃
  Şub 2.8℃
  Mar 7.3℃
  Nis 13.3℃
  May 18.2℃
  Haz 22.9℃
  Tem 25.3℃
  Ağu 24.6℃
  Eyl 20.7℃
  Eki 14.3℃
  Kas 8.6℃
  Ara 3.1℃
Genel Bilgiler / Rehber

   Guyana’nın en büyük şehri ve başkenti olan Georgetown yaklaşık 250.000 nüfusa sahiptir. Aynı zamanda ülkenin en büyük kenti ve limanıdır. Atlas Okyanusu kıyısında Demerara Irmağı ağzında yer alır. Ayrıca ülkenin en önemli finans merkezidir. 
   İngilizlerin 1781’de kurdukları kent Kral 3. George anısına Georgetown adını almıştır. Tarih boyunca çeşitli kabile ve devletler tarafından işgal edilen şehir 1812 yılında tekrar İngilizlerin himayesine geçmiş ve daha sonra bağımsızlığını kazanmıştır. Geçmişte çok fazla etkili olan sıtma hastalığı 1945 yılında tam anlamıyla kontrol altına alınmıştır.
   
Georgetown daha çok endüstriyel ve politik bir merkez olmasına rağmen Koloni Dönemi'nden kalma yapıları ve ekolojik çeşitlilği ile turizm açısından gelişmiş bir kenttir. Koruma altındaki alanlardan biri olan Iwokrama, Macushi halkının topraklarıdır. YIl boyunca kuş gözlemcileri, biyologlar, fotoğrafçılar tarafından ziyaret edilir. Kanuku Dağları ile Rupununi Savanası, Rupununi Irmağı'nın hayat verdiği bir bölgedir. Etkileyici tropik doğası, ilginç yaşam türleri ve farklı iklimi ile Georgetown, Guyana'nın en popüler yerlerinden biridir.

Guyana Vize

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerinde vizeden muaftır. 
 
Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerinde vizeden muaftır. 
 
Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerinde vizeden muaftır.