Haapsalu Genel Bilgiler / Rehber

Haapsalu, Estonya’nın batısında yer alan bir sahil kasabasıdır. Laaine iline bağlı bu şirin kasaba, Haapsalu Körfezi’ne uzanan çatal şeklindeki bir yarımada üzerinde bulunur. Başkent Tallinn’e 111 km uzaklıkta bulunan Haapsalu civardaki adalara gitmek için harika bir aktarma noktasıdır. Son sayımlara göre kasabada 10 bin civarında yerleşimci bulunmaktadır. Ancak turizm sezonuyla birlikte bu sayı bir hayli artmaktadır. Haapsalu’da birkaç tane müze, galeri ve mütevazı spa otelleri bulabilirsiniz. Kasabanın en büyük cazibe merkezi ise çarpıcı Haapsalu Kalesi’dir. Ziyaretçilerine rüstik bir OldTown’da tatil fırsatı sunan Haapsalu dar sokaklarda bulunan ahşap evler, körfezi çevreleyen bir gezinti yolu ve gün batımını seyretmek için çok sayıda gizli bölge de sunuyor. Bu sakin ve samimi kasabanın en iyi olduğu nokta ise spa tesisleridir. Burada yüzyıllardan beri devam eden köklü bir spa kültürünün tadını çıkarabilirsiniz. İlk spa merkezi 1825’te yılında kapılarını açtı ve o zamandan beri eski Rus çarları da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden kaplıca severleri kendine çekti. Haapsalu’nun sakin havası piknik yapmaktan, yürümekten, kaplıcaları gezmekten ve yelken yapmaktan hoşlanan romantik çiftler ve aileler tarafından oldukça sevilir. Kasabaya geldiğinizde geleneksel el dokuması yün şallardan almayı unutmayın. İnce ve zarif desenlere sahip Haapsaluşalları ülke çapında bir üne sahip. Bir zamanlar Rus aristokrasisi için popüler bir yaz tatili yeri olan modern Haapsalu, çok sayıda uluslararası festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Burada müzik gecelerinden eski araba sergilerine kadar çok çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.


Haapsalu Nerede?

Haapsalu, Estonya’nın batı sahilinde yer almaktadır. Küçük bir yarımada üzerine kurulan kasaba Lääne şehrine bağlıdır. Ülkenin başkenti Tallinn’e 111 kilometre uzaklıktaki Haapsalu’nun yakınlarındaki başlıca kentler ise Keila ve Saue’dir.

Haapsalu Gezilecek Yerler

Batı Estonya’nın küçük ama büyüleyici tatil beldelerinden biri olan Haapsalu tarihi mekanlardan doğal güzelliklere kadar çok sayıda gezilecek noktaya sahip. Burada tüm ihtişamlıyla göz kamaştıran Estonya Tren İstasyonu’nu, mükemmel manzaralara sahip bir  yaz restoranı olan Haapsalu Kuursaal’ı ve kendin simgelerinden biri olan yüzlerce yıllık Haapsalu Kalesi’ni gezebilirsiniz.

Estonya Tren İstasyonu
Haapsalu’nun renkli eski tren istasyonu ahşap süslemeli ve büyük sütunlu yapısıyla turistlerin dikkatini çeken ilk yerlerdendir. Rus asillerini buradaki spa merkezlerine taşımak için inşa edilen bu tren istasyonu kraliyet ailesini yağmurdan korumak için 214 metre uzunluğunda tasarlanmıştır. Bu özelliğiyle Rus İmparatorluğu’nun en uzun kapalı tren garı olmuştur. Vagon boyutundaki bir müzeye de sahip olan Estonya Tren İstasyonu, bu müzede yıllarca süren tren yolculuklarının kayıtlarını ve anılarını ziyaretçilerle paylaşmaktadır. Yaz aylarında eski şehir bölgesinden kalkan karayolu trenleriyle buraya ulaşabilirsiniz.

Haapsalu Kuursaal
Masalsı bir güzelliğe sahip olan Haapsalu Kuursaal, kasabanın simgelerinden biridir. Sahilde bulunan bu ahşap yapı gül bahçeleriyle çevrili ve açık yeşil renge boyalıdır. Ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatan bu yer esasında bir restorandır. Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Haapsalu Kuursaal geleneksel yemeklerin yanı sıra Estonya’ya özgü biraların da servis edildiği popüler bir destinasyondur. Burada yemek dışında mükemmel deniz manzarasının tadını çıkarabilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Haapsalu Kalesi
Haapsalu’nun cilasız cevheri olan bu kale 13. Ve 16. Yüzyılları arasında batı Estonya’nın komuta merkezi olarak kullanılmıştır. Kasabadaki en eski yapılardan biri olan Haapsalu Kalesi günümüzde eski ihtişamından biraz uzak görünse de pitoresk kalıntılara sahiptir. Bir taret kulesi ve dış duvarının büyük kısmı hala görülebilir. Hendeklerin birçoğunu da görebilirsiniz. Bölgeye giriş yıl boyunca ücretsizdir. Ancak bazı gizemli tünelleri ve çarpıcı ortaçağ silahlarını görmek için müzeden bilet almanız gerekmektedir.


Haapsalu’da Ne Alınır?

Haapsalu, küçük bir kasaba olmasına karşın kaliteli ve bol seçenekli bir alışveriş deneyimi sunmaktadır. Burada modern alışveriş mağazaları bulabileceğiniz gibi el yapımı ürünlerin satıldığı şirin atölyeler de bulabilirsiniz. Ilon’s World of Wonders çocuklu ailelerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. İsveçli artist Ilon Wikland’ın çocuk kitaplarındaki karakterleri resmettiği bu yarı müze yarı alışveriş merkezinde eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Estonya kültürünü keşfetmek için harika bir yer olan Antiigiladu’ya mutlaka uğrayın. Geniş bir koleksiyona sahip olan bu antikacıda Haapsalu kültürüne ait el yapımı ahşap ürünlerinden porselenlere kadar sayısız ürünü satın alabilirsiniz. Haapsalu’da alışverişe nereden başlanır diye düşünüyorsanız bu sorunun cevabı kuşkusuz Haapsalu şalıdır. Şöhreti sınırlarını aşan bu yün şalları sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Haapsalu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1.2oC
  • Şub -2.3oC
  • Mar -0.4oC
  • Nis 3.2oC
  • May 8.3oC
  • Haz 13oC
  • Tem 16.3oC
  • Agu 16.2oC
  • Eyl 12.1oC
  • Eki 7.9oC
  • Kas 3.5oC
  • Ara 0.7oC

Kısa Kısa