Google+

Bangalore

ASYAHindistanBangalore
Bangalore - : - / -
--℃
1 BOB=0.00
Type D250V5 A
 • Ocaweather-icon21.2℃
 • Şubweather-icon23.4℃
 • Marweather-icon25.9℃
 • Nisweather-icon27.6℃
 • Mayweather-icon27.1℃
 • Hazweather-icon24.6℃
 • Temweather-icon23.5℃
 • Ağuweather-icon23.4℃
 • Eylweather-icon23.6℃
 • Ekiweather-icon23.4℃
 • Kasweather-icon22℃
 • Araweather-icon20.8℃
Ülke: Hindistan Nüfus: 8.000.000 Resmi Dil: Hintçe ve İngilizce Para Birimi: Rupi İklim: Tropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 1.89 (Türkiye $ 3.87)

Bangalore Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti olup, Asya’nın “silikon vadisi” olarak bilinmektedir. Daha çok teknoloji ve ticaret ile ön plana çıkmaktadır.

Bangalore Hakkında Bilinmesi Gerekenler
manaliholiday.in

Bangalore 9.yüzyılda kurulmuştur ve şuan 9.000.000’luk nüfusuyla Hindistan’ın en kalabalık 3. şehridir. İlk zamanlarında ismi “Bengaluru” olsa da zamanla bu isim değişip Bangalore’a dönüşmüş. Şehir teknoloji üretimi ve yatırım olanaklarıyla ön plana çıkmaktadır. Hindistan’ın teknoloji kalbi olan bu şehir aynı zamanda dünyada girişimciler tarafından en çok tercih edilen on bölgeden biridir. Şehir Hindistan’ın ihracat merkezi olmasının yanısıra en çok büyüyen ikinci şehri konumundadır. Tüm bu sebeblerden dolayı bu şehre "Silikon Vadisi” benzetmesi yapılmaktadır.

Bangalore Güney Hindistan’ın Karnataka eyaletinde, 900 metre rakımlı Deccan Yaylası ismi verilen bölgede yer almaktadır.

Geolocation


mypivots.com

Bangalore para birimi olarak Hindistan Rupisi kullanmaktadır. 1 Dolar yaklaşık 66 Rupi etmektedir.

Bangalore saat dilimi olarak “+5:30 UTC” zaman dilimini kullanmkatadır. Yyani Türkiye’de saat 12.00 iken, Bangalore’da saat 15.30’dur.

Bangalore’da resmi dil olarak Hintçe ve İngilizce kullanılmaktadır. Ayrıca “Kannada” dilide Karnataka eyaletinin resmi dilleri arasındadır.

Kırmızı diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü geçmemek koşuluyla Hindistan’a vizesiz seyahat edebilirler. Yeşil ve bordo pasaport sahipleri ise vize işlemlerine tabiidir. Hindistan vizesi için parmak izi uygulaması olduğundan başvurular şahsen yapılmalıdır. Ayrıca başvuru formunu intenet üzerinden de doldurabilirsiniz. Önemli bir diğer noktada Hindistan vizesi ülkeye giriş tarihinden itibaren değil, vizeyi aldığınız tarihten itibaren başlamaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Yeni Delhi Büyükelçiliği

 • Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri Yeni Delhi - 110021, Hindistan
 • Telefon: (00 91 11) 2688 90 53 - 2688 90 54 - 2410 19 21 - 2687 27 09
 • İnternet adresi için tıklayınız.


cache-graphicslib.viator.com

Bangalore tropikal bir iklime sahiptir. Ortalama sıcaklığı 22-2 derece arası olan şehir, yaz aylarında kış aylarına oranla daha fazla yağış almaktadır. Bangalore’da en sıcak ay Nisan iken, en soğuk ay ise Aralık ayıdır. Ancak bu ayda bile sıcaklık yine yüksek seviyelerdedir. Seyahat etmek için en uygun aylar Mart ve Mayıs ayları ile Ekim ve Kasım ayları arasıdır.

Bangalore’da şehir merkezine ve ulaşım ağlarına yakın konumlarda kalmak turistik mekanlara ve şehrin imkanlarına kolayca ulaşmak açısından yararınıza olacaktır. High Grounds, Shivaji Nagar, Gopalapura, Mc Layot, Rpc Layout ve Kalasıpalayam konaklama açısından uygun bölgeler arasında. Bu bölgeler tren, otobüs metro ağlarına yakın olmakla birlikte birçok iş merkezini ve turistik mekanı içinde barındırıyor.

Bangalore onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bangalore Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bangalore Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bangalore Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bangalore Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bangalore Otelleri

Bangalore’a Türkiye’nin birkaç noktasından aktarmalı uçuşlar vardır. Mumbai ve Delhi ana aktarma noktalarıdır.

Bangalore Şehir İçi Ulaşım
myprojectindia.wordpress.com

Bangalore trafik bakımından dünyanın en yoğun şehirlerinden biri. İstanbul’dan bile daha karışık bir trafiğe sahip olan şehirde, ucuz ve hızlı ulaşım aracı olarak “Riksa” adı verilen üç tekerlekli taksiler oldukça rağbet görüyor. Bunun yanında taksi, otobüs ve metro diğer yaygın kullanılan ulaşım araçları.

Bangalore Gezilecek Yerler
doubletree3.hilton.com

Bangalore gezip görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir. Özellikle saraylar, tapınaklar, modern yapılar ve botanik bahçeleri şehirde dikkat çeken yapılar arasında yer alıyor. Bangalore Sarayı, Tipu Sultan Sarayı, City Market, Cubbon Park, Anayasa Mahkemesi Binası, Lalh Bagh Botanik Bahçeleri, Boğa Tapınağı ve ISKCON Tapınağı başlıca gezilecek yerler arasında sayılabilir.

Hint Mutfağı
i.milliyet.com.tr

Bangalore’da geleneksel Hint mutfağının etkisi görülmektedir. Yemekleri genellikle bol baharatlıdır ve Hinduizm dininin yaygın olmasından dolayı, dana ve inek etinin yerine yaygın olarak tavuk eti kullanılmaktadır. Köri soslu tavuk en bilindik yemekleri arasındadır. Bangalore’da baharatın yanında acı soslarda sıkça tercih edilmektedir. Pirinç tüketimininde yaygın olduğu şehirde ekmek yerine pirinç pilavı bile tüketilebilmektedir.

Türk mutfağı ile ortak birçok noktası olan Güney Hint mutfağı, damak zevki olarak aşina olduğumuz lezzetlerle doludur. En bilindik yemekleri arasında biryani pilavı, paparam, köri soslu tavuk, çapati, pratha, kachori, naan, dosa, tandoori, samosa, chana ve roti bulunmaktadır. Bu yemeklerin hemen hemen hepsinde tavuk, balık, sebze ve acı sos kullanılmaktadır.

Bangalore Gece Hayatı
1.bp.blogspot.com

Bangalore eğlence ve gece hayatı açısından zengin bir şehir. Eğlence anlayışınıza uygun birçok mekân bulabilirsiniz. Ama kural olarak gece 11.30’da bu eğlence mekânları kapanmaktadır. Hindistanda ki kast sisteminden ötürü eğlence mekânlarının yerleri ve fiyatları da keskin bir şekilde ayrılmaktadır. Örneğin lüks mekânlar genellikle kulelerin ve otellerin teraslarındayken, daha alt gelir sahibi olanlar ise görece daha kalitesiz olan bar, restoran, pub ve kafelerde zaman geçirmektedir. Ancak turistlere yönelik birçok mekânda bulunabilmektedir. Bu mekânlar genel olarak belli bir bölgede toplanmasa da çoğunlukla şehir merkezinde bulunmaktadırlar.


image3.mouthshut.com

Bangalore alışveriş açısından da zengin bir şehirdir. Kentte birçok alışveriş merkezinin yanısıra birçok mağaza ve dükkânda bulunmaktadır. Dünya markalarına ait mağazaların yer aldığı Indiranagar özellikle giyim ve kozmetik alışverişi yapmak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Bunun yanında daha geleneksel bir şeyler arıyorsanız Jayanagar’da ki dördüncü blok kompleksine göz atabilirsiniz. Hindistan’da turistler tarafından en çok geleneksel takılar, hediyelik eşyalar ve yöresel giysiler satın alınmaktadır. Bu tür ürünler ise yaygın olarak Chickpet bölgesinde bulabilirsiniz.

Alışveriş merkezleri arasındaysa The Forum en büyükleri arasındadır. İçerisinde giyimden teknolojiye, restorandan sinemaya kadar bir çok seçenek mevcut. The Forum’a alternatif olarak Garuda Mall ve UB City alışveriş merkezleri de tercih edilebilir.


blog.meraevents.com

 • Holi Festivali (Nisan)
 • Uluslararası Kahve Festivali (Ocak)
 • Karaga Festivali (Mart)
 • Peanut Festivali (Kasım)
 • Dussehra Festivali (Ekim-Kasım)
 • Ganesh Chaturthi (Eylül)

 

 • Polis: 100
 • İitfaiye: 101
 • Ambulans: 9624 252316
 • Trafik: 103
 • Karnataka Turist Departmanı: 2221 2901
 • Hindistan Turist Departmanı: 2558 5417