Google+

Bombay Şehir İçi Ulaşım

122418 Oca 2016Lokasyon Detay

Bombay Şehir İçi Ulaşım
shettydeepak.files.wordpress.com

Bombay şehir içi ulaşım otobüs, tren ve taksi ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçlarındaki tabela ve yönlendirmeler turistlerin anlayabileceği şekilde düzenlenmemiştir. Bu nedenle otobüs ile ulaşım turistler için önerilmemektedir. Şehirdeki en ideal ulaşım aracı tren ve taksilerdir.

Otobüs

Bombay’da şehir içi otobüs hizmeti BEST tarafından sağlanır. Şehirde çok sayıda otobüs hattı mevcuttur. Otobüsler 05.00 – 24.00 saatleri arasında çalışır. Biletinizi otobüsün içinde temin edebilirsiniz. Otobüslerde bir gün geçerli bilet ücreti 70 Rupidir. Otobüs hatları şehre yabancı olanların anlayabileceği şekilde numaralandırılmamıştır. Buna trafiğin olumsuz durumu da eklendiğinde otobüsler, şehir içi ulaşım sağlamak için kullanışlı bir seçenek değildir.

Tren

Tren, Bombay’da en yaygın ulaşım şeklidir. Western Line, Central Main Line ve Harbour Line olmak üzere 3 ana tren hattı ve ana hatlar arasında bağlantı sağlayan hatlar mevcuttur. Tren ile şehrin neredeyse her noktasına ulaşmak mümkündür. Tren hatları 04.00 – 01.00 saatleri arasında hizmet verir. Tüm gün geçerli “Tourist Ticket” bileti turistler için en iyi seçenektir ve bilet ücreti 160 Rupidir.

Taksi

Bombay’da taksi ücretleri son derece düşüktür ancak Bombay taksicileri, yüksek ücret talep etmeleriyle ünlüdür. Bu nedenle taksiye binmeden önce belirli bir ücret konusunda anlaşmalı yada taksimetrenin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Taksi ücretleri:

  • Açılış: 22 Rupi
  • Kilometre başına: 18 Rupi

Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 8 kilometre kuzeyinde konumlanmaktadır.
Tren ile,

Havalimanı’ndan 15 dakika uzaklıkta bulunan “Andheri” durağından geçen trenler ile şehir merkezine (Churchgate durağı) ulaşabilirsiniz.

Taksi ile,

Havalimanında bekleyen taksilerle 30 dakikada Bombay şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksi ücreti ortalama 170 Rupi’dir. Ayrıca havalimanındaki turist ofisinden ön ödemeli taksi hizmeti alabilirsiniz.

Araç kiralama ile,

Şehirde bulunan araç kiralama ofisinden dilediğiniz arabayı temin edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise; şehirde trafik büyük bir sorundur. Trafik kurallarına neredeyse hiç uyulmadığından araba kullanmak güvenli değildir.

  • Avis

Adres: The Oberoi, Nariman Point, Mumbai 400 021
Tel: (+91) 222 326 418

  • Hertz

Adres: Andheri Kurla Road, Noori Baug, Near Hotel Kumaria Presidency, Andheri East, Mumbai 400 059
Tel: (+91) 225 5702 126

Bombay ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-