Google+

Arama formu

Darjeeling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Darjeeling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde yer alır Darjeeling şehri. “Lesser Himalaya”da yaklaşık 2.000 metre yüksekliğinde kuruludur. Kimi zaman bulutlar şehrin altında kaldığında harika bir manzara oluşur. Bir diğer önemli manzarası da dünyanın en yüksek üçüncü dağı olan Kangchenjunga’ya bakan kısmıdır.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra ekonomisine büyük katkı sağlayan çayıyla da dünyaca meşhur bir şehirdir Darheeling. Her yıl 9 milyon kilogram çay üretimi yapılmaktadır.

Darjeeling Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

“Oyuncan Tren” olarak da bilinen Darjeeling Himalaya Trenyolu, UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak tanımlanmıştır. Yeni Jalpaiguri ve Darjeeling arasında çalışan 78 kilometrelik bu tren yolculuğu her turistin ilgisini çekmektedir.

Darjeeling şehrine ılıman iklim hakimdir. Ancak yaz ayları, muson yağmurlarından dolayı yağışlı geçer. Özellikle temmuz ayları oldukça yağışlıdır. Yıllık en yüksek sıcaklık ortalaması 14.9 derece iken, yıllık en düşük sıcaklık ortalaması 8.9 derecedir. Şehirde kışın soğuk, yazın ise yağışlı bir dönem yaşandığından buraya gitmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

Tanıtım videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=4xfs9x79b24