Jodhpur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Head_Jodhpur.jpg

Hindistan’ın ortasında bulunan Rajasthan eyaletinin en büyük ikinci şehridir Jodhpur. Thar çölünün sınırında yer aldığından “Thar’a Giriş Kapısı” ismiyle de anılmaktadır. Ayrıca hava durumu açısından sürekli güneşli ve sıcak olan şehir için “Güneş Şehri” de denilmektedir. Şehre takılan üçüncü isim ise “Mavi Şehir”dir. Bunun sebebi, eski şehir kısmındaki yapıların çoğunun çatısının mavi renkte olmasıdır. Özellikle şehrin kuzey kısmında kalan Brahmpuri Bölgesi’nde bu durum daha çok belirgindir.

Şehre pek çok isim verilmesini sağlayan bu güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu saraylar, tapınaklar ya da kültürel yaşam her yıl pek çok turistin burayı ziyaret etmesini sağlamaktadır. Bu durum, Jodhpur’un ekonomisini de olumlu anlamda etkilemektedir. Ama şehrin en önemli gelir kaynağı, el işi ürünler ya da diğer bir deyişle zanaattır.

Pek çok Hindistan şehrinde olduğu gibi, Jodhpur da tarihi açıdan önemli özelliklere sahiptir. Geçmişinin M.S. 4. yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilen şehir, 1459 yılında Rao Jodha tarafından kurulmuştur. Jodhpur, Pakistan sınırına 250 kilometre uzaklıkta yer aldığından stratejik açıdan önemli bir konuma sahiptir.

Jodhpur’da yarı kurak iklim hakimdir. Ancak haziran ve eylül ayları arasında yağışlar görülmektedir. Mart ve ekim ayları arasında sıcaklıklar yüksek seyreder. Kimi zaman 40 dereceye çıktığı görülmektedir. En düşük sıcaklıklar ocak ayında yaşanmaktadır. Ortalama 9.6 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dOOsLvkbRFk