Google+

Arama formu

Kerala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kerala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hindistan’ın güneybatısında, kuzeyden güneye doğru uzanan güzel ve turizm açısından büyük öneme sahip b ir eyalettir Kerala. Doğusunda Tamil Nadu ve kuzeyinde Karnataka eyaletleri yer alır. Batısında ise Umman Denizi’ne kıyısı bulunur.

Kuzey bölgesindeki dağları, muhteşem koy ve plajlarıyla denizi, içinden geçen nehirleri, vahşi yaşam alanları ve gölleriyle pek çok doğal güzelliğe sahip olan Kerala, ister istemez turistlerin ilgisini çeken yerlerdendir.

Kerala Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

33 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Kerala eyaletinde 14 bölge bulunur. Eyaletin başkenti ise en güney ucunda yer alan Trivandrum şehridir. Halkın yaşam koşulları Hindistan’ın diğer bölgelerine göre oldukça gelişmiştir. Örneğin, Hindistan’daki en yüksek okuryazarlık oranı Kerala’da bulunmaktadır. Halk geçimini tarım ve balıkçılıkla kazanmaktadır. Son yıllar da turizm de buna dahil olmuştur.

Kerala, yağışlı ve denizin de etkisinde kalan tropikal bir iklime sahiptir. Haziran-Ağustos ayları arasında güneybatı yaz musonundan, Eylül-Aralık ayları arasında ise kuzeydoğu kış musonundan etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 19.5-36.5 derece arasında değişmektedir. Her ne kadar bazı dönemlerde muson yağmurlarından dolayı hava şartları elverişli olmasa da, Kerala eyaletindeki kıyı şehirlerinde turizm oldukça gelişmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=L1rH1F7Dk_c