Google+

Arama formu

Hvar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hvar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hvar, Hırvatistan'da Adriyatik Denizi üzerinde yer alan bir adadır. Dalmaçya Kıyısı yakınlarında bulunan ada, Brac, Vis ve Korcula adalarıyle komşudur.

Hvar, muhteşem plajları, şelaleleri, tepelerindeki çam ormanları gibi özellikleri sayesinde doğal güzellikleriyle öne çıkan bir yerdir. Her yıl pek çok turistin uğrak noktası olma sebebi sadece bununla da kalmaz. Sahip olduğu Akdeniz iklimi sayesinde yaz aylarında yıllık ortalama sıcaklık 27 derecedir ve dillere destan bir deniz tatili imkanı sunar.

Hvar Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Hvar, doğal güzellikleri ve eşsiz konumu sayesinde tarih boyunca da çok önemli bir ada olmuştur. Akdeniz’den yolu geçen denizciler için önemli bir limandır. Ayrıca adada yer alan ve şimdilerde Stari Grad olarak adlandırılan bölge, M.Ö. 384’te Yunanlılar tarafından kullanılmıştır. Bu sebeple Stari Grad’ın antik kısmı UNESCO tarafından korunmakta ve Dünya Mirası Sit Alanı sayılmaktadır.

Hvar adasında ekonomiyi döndüren ana unsur turizmdir. Yerel halk daha çok bu sektörde çalışmaktadır. Bir kısmı da balıkçılıkla uğraşmaktadır. Lavanta üretimi ve satışı da önemli gelir kaynakları arasındadır. Lavanta dışında şarap üretimi de yapılmaktadır.

Tanıtım videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=fLNgB_AFoEQ