Google+

Split’te Gezilecek Yerler

32213 Eki 2016Lokasyon Detay

Split’te Gezilecek Yerler

Her zaman cıvıl cıvıl olan bu kentte geleneksel ile modernin beraber harmanlığı sokaklarda pek çok tarihi güzellik de yer almaktadır. İşte bunlardan öne çıkanlar...

Split’te görülmesi gereken diğer yerler

Split lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Petric, Apartment Ivena, Apartment Roko i Cicibela. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Old Town, Luxury Rooms Lucija and Luka gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Panorama Rooms, Apartment Sunset Split, Apartment Kolma2 otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Split aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sinagog, Çağdaş Sanat Müzesi, Mestrovic Galeri, Split Akvaryumu, Jupiter Tapınağı, Peristil Meydanı, Kastelet, St. Dominius Katedrali.

Split şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Trogir 2 saatlik Şehir Turu (20 €), Split Yürüyüş Turu (22 €), Bölünmüş: 1.5 saatlik Şarap Tadım Turu (43 €), Split ve Marjan Bisiklet Turu (27 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Diocletian Sarayı

1113 Eki 2016Gezilecek Yerler

Diocletian Sarayı

Limanın tam karşısında yer alan bu saray Split’in başlıca kültür mirasıdır. Roma döneminden kalma bir ören yeri olan bu saray alışıldık anlamda bir saray olmadığı gibi bir müze de değildir. Şehrin orta yerinde yer aşan ve etrafında dükkanlar, restoranlar, barlar ve insanların bulunduğu bu harabe şehrin ana bağlayıcı merkezini oluşturur. Split’i gezerken zamanınızın büyük kısmını bu örenin içinde ve etrafında geçirebilirsiniz.

-

Şehir Müzesi

813 Eki 2016Gezilecek Yerler

Şehir Müzesi

Juraj Dalmatinac adlı bir asilzaye ait olan Papalić Sarayı’nın binasında kurulmuş olan bu şehir müzesinin içi tamamen restore edilse de dışı orijinal Gotik mimari özelliklerini korumuştur. Binanın giriş kapısını süsleyen oymalar burada yaşayanların ne denli önemli insanları olduğunifade eder cinstendir. Müzede sergilenen eserlere ait tabıtıcı yazılar Hırvatça olsa da duvar panellerinde pek çok dilde yazılmış ve müzeye dair tarihi bağlama dair bilgi veren metinler de vardır.

-

Etnoğrafya Müzesi

613 Eki 2016Gezilecek Yerler

Etnoğrafya Müzesi

Bu etnoğrafya müzesinde tarihe damga vurmuş Splitlilerin özel eşyaları, kıyafetleri ve onlara dair hatırat sergilnmektedir. Bina erken Ortaçağ mimarisi tarzında olup, muhteşem Roma tarzı merdivenelerden Rönesans tarzı bir terasa çıkmaktadır. Güney kanattaki bu terasın muhteşem bir manzarası vardır

-

Arkeoloji Müzesi

213 Eki 2016Gezilecek Yerler

Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezinden 1 kilometre kuzeyde yer alan müze Roma ve erken Hristiyanlık dönemine odaklanmaktadır. Solin bölgesinde yapılan kazılardan elde edilen bulguların sergilendiği müzede mitik rölyefler, çanaklar, mücevherler ve paralar öne çıkmaktadır.

-

Split ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-