Google+

Arama formu

Split’te Gezilecek Yerler

Split’te Gezilecek Yerler

Her zaman cıvıl cıvıl olan bu kentte geleneksel ile modernin beraber harmanlığı sokaklarda pek çok tarihi güzellik de yer almaktadır. İşte bunlardan öne çıkanlar...

Split’te görülmesi gereken diğer yerler

Split şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Room Leon, Guesthouse Roko güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment Anja, Apartment 28, Apartment Diocletian Pearl. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Palace Center, Julije Rooms, Meje Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Backpackers Fairytale Hostel, Hostel Split Backpackers, Hostel Quasimodo tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Split aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sinagog, Çağdaş Sanat Müzesi, Mestrovic Galeri, Split Akvaryumu, Jupiter Tapınağı, Peristil Meydanı, Kastelet, St. Dominius Katedrali.

Diocletian Sarayı

Diocletian Sarayı

Limanın tam karşısında yer alan bu saray Split’in başlıca kültür mirasıdır. Roma döneminden kalma bir ören yeri olan bu saray alışıldık anlamda bir saray olmadığı gibi bir müze de değildir. Şehrin orta yerinde yer aşan ve etrafında dükkanlar, restoranlar, barlar ve insanların bulunduğu bu harabe şehrin ana bağlayıcı merkezini oluşturur. Split’i gezerken zamanınızın büyük kısmını bu örenin içinde ve etrafında geçirebilirsiniz.

Şehir Müzesi

Şehir Müzesi

Juraj Dalmatinac adlı bir asilzaye ait olan Papalić Sarayı’nın binasında kurulmuş olan bu şehir müzesinin içi tamamen restore edilse de dışı orijinal Gotik mimari özelliklerini korumuştur. Binanın giriş kapısını süsleyen oymalar burada yaşayanların ne denli önemli insanları olduğunifade eder cinstendir. Müzede sergilenen eserlere ait tabıtıcı yazılar Hırvatça olsa da duvar panellerinde pek çok dilde yazılmış ve müzeye dair tarihi bağlama dair bilgi veren metinler de vardır.

Etnoğrafya Müzesi

Etnoğrafya Müzesi

Bu etnoğrafya müzesinde tarihe damga vurmuş Splitlilerin özel eşyaları, kıyafetleri ve onlara dair hatırat sergilnmektedir. Bina erken Ortaçağ mimarisi tarzında olup, muhteşem Roma tarzı merdivenelerden Rönesans tarzı bir terasa çıkmaktadır. Güney kanattaki bu terasın muhteşem bir manzarası vardır

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezinden 1 kilometre kuzeyde yer alan müze Roma ve erken Hristiyanlık dönemine odaklanmaktadır. Solin bölgesinde yapılan kazılardan elde edilen bulguların sergilendiği müzede mitik rölyefler, çanaklar, mücevherler ve paralar öne çıkmaktadır.