Google+

Arama formu

Zadar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zadar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alır. Ugljan ve Pasman adalarından Zadar Boğazı ile ayrılır. Yarımada ile anakara arasındaki koy, doğal bir derin su limanı oluşturur.

Özellikle, muhteşem bir mimariye sahip olan tarihi eski şehir bölümüyle turistlerin ilgi odağı olan Zadar, aynı zamanda uluslararası bir havalimanına sahip olduğu için de sıkça gezi rotalarına eklenen bir şehirdir.

Romalıların inşa ettiği beyaz taş binaları gezmek ve dar sokaklarında yürümek inanılmaz keyif vericidir. Liman kısmında Venediklilerin 16. yüzyılda inşa ettiği giriş kapısı ve üzerindeki Venedik aslanı hâlâ görülebilmektedir.

Zadar Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Zadar’a gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirde yıllık ortalama sıcaklık 14 derecedir ve yılın en sıcak ayı olan Temmuz’da sıcaklık ortalaması 23 dereceye kadar çıkar. Yazın gitmenin en önemli sebeplerinden biri diğeri de festivallerdir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında, şehrin sokakları sanatla dolup taşar.

Ülke genelinde ve Zadar’da resmi dil olan Hırvatça konuşulmaktadır. Bunun dışında Sırpça, Slovakça, İtalyanca, Çekçe de konuşulan diller arasındadır. Ancak her yıl çok fazla sayıda turistin şehre geliyor olması, yerel halkın İngilizce konusunda kendisini geliştirmesini sağladığını da söylemek mümkündür.

Zadar’ın başlıca geçim kaynağı turizmdir. Şehirde bunun dışında liman ticareti, tarım, balıkçılık, metal üretimi ve kimya alanında üretimler ve ticaret faaliyetleri yapılmaktadır.
 

Tanıtım Videosu: