Google+

Maastricht

AVRUPAHollandaMaastricht
Maastricht - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon3℃
Ülke: Hollanda Nüfus: 182.000 Dil: Felemenkçe Para Birimi: Euro Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün İklim: Ilıman iklim Big Mac Index: 3.78 $ ( Türkiye 3.87 $)

Maastricht Hollanda’nın güneydoğusunda bulunan küçük bir şehirdir. Meuse Nehri’nin iki tarafına kurulan kentte ilk yerleşim Galyalılara aittir. Galya Savaşları’nda Romanın burayı fethetmesiyle bir Roma yerleşkesi olmuştur. Günümüzde eğitim ve kültür şehri olarak bilinir.

Maastricht Hakkında Bilinmesi Gerekenler
microbiology.kenes.commicrobiology.kenes.com

Maastricht Hollanda’nın güneydoğusunda bulunan küçük bir şehirdir. Meuse Nehri’nin iki tarafına kurulan kentte ilk yerleşim Galyalılara aittir. Galya Savaşları’nda Romanın burayı fethetmesiyle bir Roma yerleşkesi olmuştur. Milattan önce 5. Yüzyılda kurulan şehir, kurulduğu günden 14. Yüzyıla kadar geçen sürede çok kez kuşatma yaşamış ve el değiştirmiştir. 1830’da Belçika krallığı kurulduğu zaman ekonomik gelişme yavaşlamış ve kentin surları sökülmüştür. 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Maastricht, Hollanda’nın güneyinde yer alan Güney Hollanda iline bağlı küçük bir şehirdir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


kirsehirarenagazetesi.com

Maastricht para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Maastricht’in resmi dili Flemenkçe'dir. Şehirde en çok bilinen ikinci dil ise İngilizce'dir.

Maastricht (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında bir saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Maastricht’te 11.00’dir.

Hollanda Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen vizesi geçerlidir. Ülkeye seyahat edebilmek için Hollanda Schengen vizesi almak gerekmektedir. Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaport sahipleri ise yıl içerisinde 90 ikamet gününü ihlal etmeme koşuluyla Hollanda vizesi almadan giriş yapabilirler. Genellikle başvuru yaptıktan sonraki beş iş günü içinde vize verilmektedir.

Rotterdam Türk Başkonsolosluğu

 • Telefon: +31 (0)10 201 2000
 • Mesai saatlerini bekleyemeyecek kadar ACİL ve mutlaka konsüler Evrak düzenlenmesini gerektiren (Sağlık sorunu nedeniyle seyahat, vefat gibi) durumlarda aranabilecek telefon numarası +31 (0) 641024588
 • Faks: +31 (0)10 201 2050
 • E-posta: consulate.rotterdam@mfa.gov.tr
 • Adres: Westblaak 2 3012KK Rotterdam - The Netherlands


unimaas.nl

Maastricht ılıman bir iklime sahiptir. Kış ayları biraz soğuk ve kar yağışlı geçmekte, şehir yılın büyük bir bölümünde yağış almaktadır. Ancak Gulf stream etkisiyle hava çok soğumamaktadır. Şehirde en yüksek sıcaklıklar yaz aylarında görülmektedir. Maastricht’e seyahat etmek için en uygun zaman aralığı Haziran ve Ağustos ayları arasıdır.

Maastricht’te bütçenize göre konaklayabileceğiniz birçok otel bulabilirsiniz. Oteller genellikle kent merkezinde yoğunlaşmıştır. Zaten çok küçük bir şehir olduğundan nerede konaklayacağınız bir önemi yoktur, mesafeler birbirine oldukça yakındır. Otel fiyatları ise genel olarak yüksektir. Otelinizi seçerken toplu taşıma ve ana caddelere yakın olmasına dikkat etmeniz şehri keşfederken size hız kazandıracaktır.
 

Maastricht onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Maastricht Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Maastricht Otelleri

En Uygun Fiyatlı Maastricht Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Maastricht Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Maastricht Otelleri

Havayolu şirketinin Maastricht’e direkt seferleri bulunmamaktadır. Çok küçük bir havalimanına sahip olduğundan sadece Ryanair, Flybe gibi hava yolu firmaları sefer düzenlemektedir. Maastricht’e ulaşmak için Rotterdam’a uçabilir ordan da karayolu ya da demiryolu ile şehre ulaşabilirsiniz. 

Maastricht Şehir İçi Ulaşım
renstreinbus.be

Maastricht toplu taşımaya ihtiyaç duyulmayacak kadar küçük bir şehirdir. Bisikletle veya yürüyerek şehri kolaylıkla gezebilirsiniz. Eğer bir araca ihtiyaç duyarsanız da şehir merkezinde hizmet veren birçok taksiyi kullanabilirsiniz.

Maastricht Gezilecek Yerler
oastatic.com

Maastricht Hollanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Geçmişte  Galyalılar ve Romalılar tarafından kurulan şehir, bu dönemden ve ortaçağdan kalan birçok tarihi yapılar ve eserler çok iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmiştir. Özellikle Mimari yapıları ve Maas Nehri’nin etrafında yer alan eski şehir bölgesi, şehre gelen ziyaretçiler için en büyük cazibe noktalarıdır.

 Hollanda Mutfağı
1.bp.blogspot.com

Hollanda mutfağı size yerel lezzetler sunma konusunda pekte zengin değildir. Dolayısıyla Maastricht’te de farklı bir durum söz konusu değildir. Şehirde genellikle dünya mutfaklarına ait yemekler tüketilir. Şehirde bulunan birçok restoran arasında zevkinize göre bir menü seçebilirsiniz. Eğer yerel bir şeyler tatmak istiyorsanız bunlar stroop waffle ve Hollanda çikolatası olabilir. Peynirde yine Hollanda’nın nadir meşhur ürünlerinden biridir.

Maastricht Gece Hayatı
orangesmile.com

Maastricht gece hayatı bakımından renkli ve canlı bir şehirdir. Hollanda’nın hemen hemen her şehrinde olduğu gibi eğlence hayatına Maastricht’te de büyük önem verilir. Şehir merkezinde dağınık olarak yayılmış birçok eğlence mekânı bulabilirsiniz. Bar, restoran ve dans kulüpleri gece hayatını oluşturan başlıca eğlence yerleridir. Genç nüfus genellikle Maastricht Üniversitesi’nin çevresinde bulunan bar ve dans kulüplerinde zaman geçirir. Burada ki öğrenci nüfusu çok fazladır. Hollanda’da 5 grama kadar bitkisel uyuşturucu madde kullanımı serbest olduğundan, bu bölgedeki mekânlarda genellikle tüketilmektedir. Bu yüzden dışarı tek başınıza çıkmamanız ve gece kaldığınız yere yürüyerek dönmemeniz büyük önem arz etmektedir.


hlmeetseurope.files.wordpress.com

Maastricht size birçok alışveriş ortamı ve seçeneği sunmaktadır. Şehirde moda, giyim, tasarım, takı, aksesuar ve gıda ürünleri satan dükkân ve mağazalar çoğunluktadır.

Kapalı alışveriş alanlarından “Moase” turistler tarafından rağbet gören bir yerdir. Markt ve Maasboulevard arasında yer alır. Moda ürünleri, yiyecek ve içecek ürünleri satan dükkânlar ile doludur. Bunun yanında “De Bijenkorf” da Hollanda’nın bilinen en ünlü alışveriş yerlerinden biridir. Parfüm, kitap ve mobilya ürünleri çoğunluktadır. “Entre Deux” ise Maastricht’in en büyük alışveriş merkezidir. Burada moda, kozmetik, ev ürünleri, gıda, giyim, spor ve oyuncak ürünleri başta olamk üzere birçok ünlü mağaza ve yerel butik mağazalar bulunmaktadır. Ayrıca Entre Deux 2008 yılında Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi seçilmiştir. Maastricht’in nehre yakın caddelerinde ise fazlasıyla hediyelik eşya dükkânları ve butik mağazalara rastlayabilirsiniz.

Şehir alışveriş konusunda çok canlı olsa da fiyat bakımından biraz yüksektir. Refah düzeyi yüksek olduğundan bu fiyatlara da yansımıştır. Bu yüzden alışveriş yaparken alacağınız ürün hakkında fiyat araştırması yapmak oldukça önemlidir.


marc-heckert.de

 • Holi Husion Festival (Eylül)
 • Mastricht Carnival (Şubat)
 • Acil: 112
 • Polis: 112
 • Yangın: 112