Google+

Arama formu

Nijmegen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nijmegen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nijmegen, tarihi olarak ismi İngilizce’de Nimeguen diye kullanılır, Hollandanın Gelderland ilinde yer alan bir şehir ve belediyedir. Wasl Nehri kıyısında, Alman sınırı yakınlarında yer alır.

Nijmegen, Hollanda’daki en eski şehirdir. Roma İmparatorluğu döneminde de bu yönüyle tanınmıştır ve 2005 yılında kuruluşunun 2000’inci yılını kutlamıştır.

2000 yıllık uzun ve çalkantılı tarihine rağmen şehrin tarihi merkezi Görece’nin 19.yüzyılın sonundan önce surlarının ve kalelerinin yıkılmasına izin verilmemiştir. Bu izin çıktıktan sonra sökülen taşların bir kısmı parklara yerleştirilerek koruma altına alınmıştır ve şehir 400 yıllık durağanlıktan sonra genişlemeye başlamıştır. 19. yüzyılda oluşmaya başlayan genişleme alanı (ki şu an koruma altındadır) kapsamlı bir çekilde tasarlanmıştır. Görece geniş bir kentsel alana sahiptir ve eski şehrin etrafını bir kemer gibi kuşatır. Özellikle yaşaması cazip bir yer olarak tasarlanmış, parklar, geniş caddeler ve etkileyici bulvarlarla süslenmiştir. Dolayısıyla kent şu anda hem tarihe hem modernliğe meraklı turist kafilelerini kendine çekmektedir.
 

Tanıtım Videosu: