Google+

Arama formu

Rotterdam İçi Ulaşım

Rotterdam İçi Ulaşım

Rotterdam’da toplu taşıma ağı oldukça gelişmiş ve kolaydır. Şehrin her yerine otobüs, tramvay ve metro ya da dilerseniz taksi ile ulaşabilirsiniz. Bunların yanında Hollanda’nın her şehrinde olduğu gibi Rotterdam yolları da bisiklet kullanmak için oldukça idealdir. Bisiklet kiralayarak şehrin ruhunu yerlileri gibi yaşayabilir ve istediğiniz her yere güvenle ulaşabilirsiniz.

Rotterdam’da toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için ‘OV-chipkaart’ olarak isimlendirilen bir toplu taşıma kartına ihtiyacınız var. Sürelerine göre değişiklik gösteren bu kartlardan 1 saatlik 3 Euro, 2 saatlik olanları 3.50 Euro, 1 günlük 7.50 Euro, 2 günlük 12.50 Euro ve 3 günlük 16.50 Euro’ya satılmaktadır. Sınırsız kullanımlık günlük turist kartları ise 13.50 Euro’dur. Bu kartlar ile şehirdeki toplu taşıma araçlarının hepsini kullanabilirsiniz.

Metro hattı, Rotterdam ve çevresini birbirine bağlamaktadır. 5 farklı renkle ve harf ile temsil edilen hat bulunur. Ana metro durağı ‘Beurs’ durağıdır. Bu duraktan tüm hatlara ulaşılabilir. Metrolar, Pazartesiden Cumartesiye 05.30-00.15, Pazar günleri ise 07.30-00.15 saatleri arasında çalışmaktadır. Havaalanından şehir merkezine E hattı ile ulaşmanız mümkündür.

7, 8, 21, 23, 24 ve 25 numaralı tramvayların hepsi şehir merkezinden geçerek şehrin farklı bölgelerine ulaşır. 10 numaralı tramvay ise turistlere yöneliktir ve tarihi tramvay hattı olarak geçer. Bu tramvay ile şehrin en önemli turistik noktalarını göreebilirsiniz. Tarihi tramvay Haziran-Ağustos arası Çarşamba-Pazar çalışmaktadır. Eylül-Ekim aylarında ise Cuma-Pazar günlerin arasında çalışır. Kişi başı 7 Euro’dur. Normal tramvay hatları ise Pazartesiden Cumartesiye 05.00-00.30, Pazarları 07.00-00.30 saatleri arasında çalışmaktadır.

Otobüsler ile şehrin merkezi ve çevresine ulaşım sağlayabileceğiniz gibi şehrin dışında kalan farklı bölgelere de ulaşabilirsiniz. Ayrıca Perşembe-Cuma-Cumartesi günleri çalışan BOB otobüsleri isimli gece otobüsleri ile geceleri kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine gündüzleri 33 geceleri 12 numaralı otobüs ile ulaşmak mümkündür. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Şehirde ayrıca deniz taksileri, deniz otobüsleri ve feribotlarla da ulaşım sağlanmaktadır.