Google+

St.Martin

St.Martin - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon26.1℃
 • Şubweather-icon25.6℃
 • Marweather-icon26.7℃
 • Nisweather-icon27.2℃
 • Mayweather-icon27.8℃
 • Hazweather-icon28.3℃
 • Temweather-icon28.3℃
 • Ağuweather-icon28.3℃
 • Eylweather-icon28.9℃
 • Ekiweather-icon28.3℃
 • Kasweather-icon27.8℃
 • Araweather-icon26.7℃

St. Martin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karayipler’in bir adası olan St. Martin, 87 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahiptir. Ada, 1648 yılında Fransa ve Hollanda arasında bölünmüştür. 53 kilometrekarelik alan Fransa’ya, 34 metrekarelik alan ise Hollanda’ya aittir. Fakat adanın her iki yakasının nüfusu, Hollanda’nınki biraz daha fazla olmakla birlikte neredeyse eşittir. St. Martin, iki ulus arasında bölüştürülmüş en küçük kara parçası olma özelliğine sahiptir. Hollanda bölümü olan adanın güney kısmı, Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden biri olan St Maarten’dir. Fransızlara ait kuzey kısım ise Collectivité de Saint-Martin (St. Martin'in Topluluğu) olarak adlandırılmaktadır. St. Martin’in Topluluğu, Fransa’nın yurtdışı topluluğudur. Adanın iki bölgesine birden ise St. Martin denmektedir. Ada, Fransa ve Hollanda’nın dünya üzerinde birbirine sınır komşusu olduğu tek kara parçasıdır.

2009’daki nüfus sayımına göre, Hollanda bölümünün 40.917; Fransa bölümünün 36.824 olmak üzere adanın toplam nüfusu 77.741 olarak sayılmıştır.

Adanın başlıca şehirleri Hollanda tarafındaki Philipsburg ve Fransa tarafındaki Marigot’tur. Adanın en büyük yerleşim yeri Hollanda bölümündeki Aşağı Prens Mahallesi; en yüksek noktasıysa Fransa bölümündeki 424 metre yükseklikteki Pic Paradis’tir. Her iki tarafta da yüksekliği fazla olan dağlar bulunmaktadır. Adada hiç nehir yoktur ama çok sayıda su bulunmayan boğaz mevcuttur.

Adanın tarihiyse, Christopher Columbus’un 1493’te Yeni Dünya’ya ikinci sefere çıkmasına dayanmaktadır. Efsaneye göre, St. Martin of Tours adlı bayram günü 11 Kasım 1493’te Christopher Columbus adaya demir atmıştır. Tahminlere göre adaya San Martin adını Christopher Columbus vermiştir.

Adanın temel ekonomik kaynağı turizm sektörüdür. Adayı yılda yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret etmektedir. Ada nüfusunun yüzde 85’i turizm endüstrisinde çalışmaktadır.

Ada, Schengen Bölgesi'nin bir parçası değildir. Bu yüzden Avrupa ve ada seyahatlerindeki giriş ve çıkışlarda, tam sınır kontrolleri gerçekleştirilmektedir. 

St. Martin Nerededir?

St. Martin, Güney Amerika’da yer alan Karayipler’in –diğer adıyla Batı Hint Adaları’nın- kuzeydoğusunda; Porto Riko’nunsa 300 kilometre doğusunda yer almaktadır. Ada, Karayip Denizi’nde Porto Riko ve Guadeloupe ortasında, Fransa’nın Amerika Birleşik Devletleri kıyılarına en yakın bölgesinde yer almaktadır. Adanın konumu, Kuzey Yarıkürede, Antiller Takımadaları’nın kalbinde, Yengeç Dönencesi ile Ekvator arasındadır.

St. Martin’e Nasıl Gidilir?

Hollanda bölümünde bulunan Princess Juliana Uluslararası Havaalanı, St. Martin’in en büyük havalimanı olmasının yanı sıra Karayipler’in en işleklerindendir. Çok ufak olan pisti genişletilmiş ve Aralık 2006’da hizmete açılmıştır. Havalimanında, dünyanın dört bir yanından havayolu şirketlerinin uçuşları bulunmaktadır.

St. Martin’e bir diğer ulaşım şekliyse cruise gemileridir. Geçtiğimiz yıl 1,3 milyon kişi gemilerle Philipsburg Limanı’na inmişlerdir. Philipsburg 6-8 geminin demirleyebileceği büyük bir limana sahiptir. 

St. Martin’e Ne Zaman Gidilir?

St. Martin, iklim açısından yıl boyunca elverişli hava şartlarına sahiptir. Mayıs–haziran ve kasım-aralık ayları arası ise yağışın az, otel fiyatlarının ise düşük olduğu dönemlerdir. Yaz mevsimi ve sonbaharın erken dönemleri kasırga olma ihtimali bulunduğundan dolayı bu dönemler adayı ziyaret için uygun şartlara sahip olmayabilir.

St. Martin’de yıl boyunca birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Dünya Tenis Deneği listesinde yer alan Uluslararası Kadın Tenis Turnuvası, ocak ayında bir hafta süreyle gerçekleştirilmektedir. Turnuvada tekli ve çiftli müsabakalar düzenlenmektedir.

Ocaktan nisana kadar süren Grand-Case’te Salı Geceleri adlı etkinlik ise Karayipler’in mutfak başkenti olarak bilinen Eski Balıkçı Köyü’nde, St. Martin’in en büyük sanat ve el sanatları pazarının çevresinde gerçekleştirilmektedir. Yerel müziğin, el sanatlarının ve yerel sanatların görülebileceği üç aylık festival her salı akşam 6.30 ile 10.00 arasında takip edilebilir.

Uluslararası tanınmış DJ ve elektronik müzik sanatçılarının en iyilerinin sahne aldığı SXM Festivali, St. Maarten’de düzenlenmektedir. Festival, samimi atmosferiyle müziğin ve Karayip dansının izlenebileceği dikkat çekici bir etkinliktir.

Hollanda Tarafı Karnavalı ise nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirilen, muhteşem konser ve renkli geçit törenlerinin gerçekleştiği bir kutlamadır.

Karayipler’deki spor etkinliklerinin başında gelen ve atletizm açısından odak noktası olan Uluslararası St. Martin Karşılaşmaları, mayıs ayında gerçekleşen bir spor etkinliğidir. Yarışmalar medya tarafından da büyük ilgi görmektedir.