Google+

Arama formu

Tegucigalpa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tegucigalpa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Honduras’ın orta kısmının güneyinde yer alan Tegucigalpa, ülkenin başkentidir. Bir vadiye kurulu olan şehir dağlarla çevrilidir. Kısaca “Tegus” olarak da anılan şehir, 1880’lerden bu yana başkenttir. Aynı zamanda 1 milyondan fazla nüfusuyla ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir.

Dağlarla çevrili yapısının da etkisiyle hem yokuşların hem de düz alanların rastlandığı şehirde yürüyerek gezmek çoğu zaman mümkündür. Kolonyal mimariyi keşfetmek, tarihinin ruhunu yaşamak için bu iyi bir yöntemdir. Pek çok noktada peyzajına özen gösterilmiş doğal güzelliklere sahip parklar bulunmaktadır.

Her ne kadar şehirde suç oranı çok yüksek olsa da, son yıllarda bu etiketten kurtulmak için pek çok çalışma yapılmıştır. Şehrin ekonomisini ticaret, inşaat, tekstil, şeker ve tütün sağlamaktadır.

Tegucigalpa’da tropikal iklim hâkimdir. Ancak yüksek bir bölgede yer aldığından ülkenin diğer şehirlerine göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Hava sıcaklıkları ortalama 19-23 derece arasındadır. En soğuk aylar aralık ve ocaktır. Sıcaklık ortalama 14 derecedir. Yılın en sıcak ayları olan mart ve nisanda ise 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Mayıs-ekim ayları arasında yağış görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Zt48D2rPa8g