Google+

Hong Kong

ASYAHong KongHong Kong
Hong Kong - : - / -
--℃
1 HKD=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon16℃
 • Şubweather-icon17℃
 • Marweather-icon19℃
 • Nisweather-icon22℃
 • Mayweather-icon26℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon29℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon22℃
 • Araweather-icon18℃
Ülke: Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi Nüfus: 7.234.800 Resmi Dil: Çince / İngilizce Para Birimi: Hong Kong Doları (HKD) İklim: Tropikal Muson İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 2.43 (Türkiye $ 3.87)

Çin Halk Cumhuriyeti'nin güney kıyısında bulunan Hong Kong; 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur.

Hong Kong Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wikimedia.org

Çin Halk Cumhuriyeti'nin güney kıyısında bulunan Hong Kong; 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve yaklaşık 235 küçük adadan oluşur. Asya kıtasında bulunan bir Avrupa kenti olan Hong Kong; Asya'nın en büyük limanı ve serbest pazarı, ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Hong Kong; Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyısında, Macau’nun doğusunda konumlanır. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan oluşur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


qnethaber.blogspot.com

Hong Kong’da Hong Kong Doları (HKD) kullanılır. 1 Türk Lirası yaklaşık 3 Hong Kong Dolarına denk gelmektedir.

Hong Kong’un resmi dilleri Çince ve İngilizce'dir.

Hong Kong (UTC+8) ile Türkiye (UTC+2) arasında 6 saat fark bulunur. Hong Kong, Türkiye’den 6 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Hong Kong’da 16.00’dır.

Türkiye Cumhuriyeti Hong Kong Başkonsolosluğu

 • Adres: Room 301, 3/F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay, Hong Kong S.A.R.
 • Telefon: +852 2572 1331 / +852 2572 0275
 • Resmi websitesi: hongkong.bk.mfa.gov.tr

Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan Türk vatandaşları, Hong Kong’a yapacakları turistik ve iş amaçlı seyahatlerinde üç ay süreyle vizeden muaftır.


wikimedia.org

Hong Kong’da tropikal muson iklimi etkileri görülür. Muson yağmurlarının etkili olduğu mayıs – eylül aylarında şehir yüksek miktarda yağış alır. Yıllık sıcaklık ortalaması 23 derecedir. En sıcak ay olan Ağustosta ortalama sıcaklık 28 derece; en soğuk ay olan Şubatta ise 16 derece civarında seyreder. Hong Kong’a gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların bunaltıcı olmadığı, yağışların da kısmen az olduğu Ekim – Aralık aylarıdır.

Hong Kong’a havayolu ile  İstanbul – Hong Kong direkt uçuşlarıyla gitmek mümkündür. Uçuş süresi ortalama 11 saattir. 

Hong Kong hem turistik amaçlı hem de eğlence amaçlı gidip görülmesi gereken Çin’in en önemli yerlerinden biridir. Dünya’nın dördüncü en kalabalık ve de en hareketli şehirlerinden biri olması sebebiyle Hong Kong’ta neredeyse aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Şehrin uğrak noktalarından biri olan Tsim Sha Tsui bölgesi, birçok farklı yapısı ile ziyaretçi çekmektedir. K11, Miramar ve iSquare gibi alışveriş merkezleri bu bölgede yer almaktadır. Harbour City, Star Ferry Terminali ve Victoria Körfezi, hem ulaşım açısından farklılık arayanlar hem de gezinti yapmak isteyenler için önemli noktalar olarak burada karşınıza çıkarlar. Ayrıca, Hong Kong Uluslararası Havaalanına ulaşım kolaydır. Bir diğer bölge olan Hong Kong Adası, Causeway Körfezi ile bir tatil bölgesi olma özelliğini taşımaktadır. Buradaki otellerden panaromik şehir manzarasına ulaşmak konumlarından dolayı mümkündür. Ayrıca burada bulunan popüler pub ve restorantlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hong Kong’ta konaklamak için tercih edilen bir diğer bölge ise Yau Ma Tei’dir. Bu bölgede bulunan Temple Secret Gece Pazarı’nı, Yue Hwa Chinese Products Emporium’u ve Hong Kong Uluslararası Hobi ve Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.


Hong Kong'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hong Kong otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Çin’in bir parçası olan Hong Kong, ekonomik açıdan oldukça gelişmiş olup çoklu kültür harmonisinden oluşan bir kenttir. Hong Kong, dünyanın dört bir yanındaki başkentlerle aynı kategoriye girmeyi başaran ve çok sayıda ziyaretçi çeken bir şehirdir. Sanat ve kültür merkezleri, plajları ve ticaret alanları ile pek çok turistin ilgi odağıdır. Asya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Hong Kong’da konaklamak için pek çok seçenek mevcut.

Hong Kong Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Hong Kong otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Hong Kong Şehir İçi Ulaşım
amazonaws.com

Hong Kong’da son derece güçlü bir ulaşım ağı mevcuttur. Şehir içi ulaşım metro, banliyö treni, tramvay, otobüs, taksi ve feribot ile sağlanır. Şehirde ayrıca pek çok araç kiralama noktası mevcuttur. Trafik İngiliz tarzı, sol yönden akar ve şehir içi trafik soldan gidiş, sağdan dönüş şeklindedir. 

Hong Kong Gezilecek Yerler
asiawebdirect.com

Asya’nın Avrupası Hong Kong; Çin’in bir parçası olmasına rağmen tamamıyla batılı bir kenttir. Bunun sebebi ise Hong Kong tarihindeki 135 yıllık İngiliz yönetimidir. İngiliz kültürünün yaşamın her alanında hissedildiği Hong Kong, çift katlı kırmızı otobüsleriyle Londra’yı anımsatmaktadır. Hong Kong şimdilerde; dünyanın en gelişmiş ticaret merkezlerinden biri olmasının yanında birbirinden güzel plajları, prestijli sanat ve kültür merkezleri, günün her saati ışıl ışıl caddeleriyle popüler bir turizm merkezidir.

Hong Kong Gece Hayatı
discoverhongkong.us

Hong Kong gece hayatı açısından son derece dinamik bir kenttir. Şehrin dört bir yanına dağılmış halde bulunan barlar, karaoke kulüpleri, gece kulüpleri ile Hong Kong’da eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Özellikle Hong Kong Adası’nda bulunan Soho bölgesi, eğlence hayatının merkezi konumundadır. Kowloon Yarımadası’nda bulunan Tsim Sha Tsui bölgesi de kaliteli bar ve gece kulüpleri ile gece hayatının yoğunlaştığı bölgelerdendir.


china-mike.com

“Alışveriş Adası” olarak da bilinen Hong Kong, dünyaca ünlü bir alışveriş kentidir. Burada bulunan alışveriş merkezlerine karşı koyabilmek gerçekten çok zordur. Şehirde, günün hemen her saati alışveriş yapabileceğiniz pazarlar mevcuttur. Pazarların yanı sıra çok fazla sayıda alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Hong Kong, dünyanın en önemli liman kentlerinden biri olmasından dolayı modayı da yakından takip etmektedir.

Elektronik ürünler de alışveriş kültürünün önemli bir parçasıdır. Modadan elektroniğe kadar sayısız ürünü bulabileceğiniz başlıca alışveriş merkezleri; IFC Mall, Pacific Place, Festival Walk, Cityplaza, Landmark, APM, Harbour City, Langham Place, Elements, Times Square, Laforet, Citygate Outlet, New Town Plaza, Dragon Center’dir. Şehrin en popüler pazarları ise; Ladies Market, Flower Market, Temple Street, Goldfish Market, Apliu Street, Bird Market, Weekend Market, Stanley Market ve Textiles olarak sıralanır.


festivalfinder.files.wordpress.com

 • Çin Yeni Yılı Kutlamaları: Ocak – Şubat
 • Hong Kong Salsa Festivali: Şubat
 • Tin Hau Festivali: Nisan – Mayıs
 • Dragon Boat Festivali: Haziran
 • Lantern Festivali: Eylül – Ekim
 • Asya Sanatları Festivali: Ekim – Kasım
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Çin Yeni Yılı – Şubat, her yıl değişir
 • Kutsal Cuma – Nisan, her yıl değişir
 • Paskalya – Nisan, her yıl değişir
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Buddha’nın Doğum Günü – Mayıs, her yıl değişir
 • Çin Halk Cumhuriyeti Bayramı – 1 Ekim
 • Noel – 25 Aralık
 • Ambulans: 999
 • İtfaiye: 999
 • Polis: 999
 • Trafik Akış Yönü: Sol