Google+

Hong Kong Gezilecek Yerler

326229 Mar 2016Lokasyon Detay

Hong Kong Gezilecek Yerler
asiawebdirect.com

Asya’nın Avrupası Hong Kong; Çin’in bir parçası olmasına rağmen tamamıyla batılı bir kenttir. Bunun sebebi ise Hong Kong tarihindeki 135 yıllık İngiliz yönetimidir. İngiliz kültürünün yaşamın her alanında hissedildiği Hong Kong, çift katlı kırmızı otobüsleriyle Londra’yı anımsatmaktadır. Hong Kong şimdilerde; dünyanın en gelişmiş ticaret merkezlerinden biri olmasının yanında birbirinden güzel plajları, prestijli sanat ve kültür merkezleri, günün her saati ışıl ışıl caddeleriyle popüler bir turizm merkezidir.

Hong Kong Island (Hong Kong Adası)

Hong Kong lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Upper House, Kowloon Mongkok 1812 Guest House, Mandarin Oriental Hong Kong. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kowloon Shangri-La, Ramada Hotel Kowloon gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Caritas Oswald Cheung International House, Nathan Hotel, Sleep In Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hong Kong aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hong Kong Gezilecek Yerler-1
thousandwonders.net

Hong Kong Adası, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi'nin güney kesiminde bulunan adadır. Çin kültüründen neredeyse hiç etkilenmemiş olan Hong Kong Adası, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, kapitalizmin başlıca merkezlerindendir. 1.289.500 nüfusa sahip ada, diğer adalara göre çok daha batılılaşmıştır. Adanın kuzey bölümü, eğlence mekanları, finans ve alışveriş merkezleri ve dev yapılarla kuşatılmıştır. Kuzey bölümüne kıyasla daha düşük popülasyona sahip olan güney bölümü ise güzel plajları, lüks rezidans ve otelleriyle Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi'nin en zengin bölgesidir.

Victoria Peak (Victoria Zirvesi)

Hong Kong Gezilecek Yerler-2
oitheblog.com

Hong Kong Adası’nın güneybatısında bulunan Victoria Zirvesi, aslen bir dağdır ve Austin Dağı olarak da bilinir. 552 metre yüksekliğindeki zirve, adanın en yüksek noktası olma özelliğine sahiptir ve yılda 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlar. Hong Kong şehrinin ve körfezin en güzel manzaralarına Victoria Zirvesi’nde tanık olabilirsiniz. Zirveye ulaşım tramvay aracılığıyla gerçekleştirilir. Ayrıca her akşam saat 20.00’de gerçekleştirilen lazer gösterileri de görülmeye değerdir.
 
Hong Kong Zoological and Botanical Gardens (Hong Kong Zooloji ve Botanik Bahçeleri)

Hong Kong Gezilecek Yerler-3
nationalgeographic.com

Yaklaşık 6 hektarlık geniş bir alana yayılmış durumda olan bahçe, Victoria Zirvesi’nin kuzey yamacında konumlanır. 1871’de “Botanik Bahçesi” olarak kurulmuş ve 1975’te hayvanların da sergilenmeye başlanmasıyla “Zooloji ve Botanik Bahçeleri” ismini almıştır. Bahçenin doğu tarafı botanik kısmına, batı tarafı ise çeşitli hayvanlara ayrılmıştır. Yoğun şehir hayatı içerisinde huzurlu bir mola verebileceğiniz Hong Kong Zooloji ve Botanik Bahçeleri, şehir ve doğayı aynı yerde buluşturan sayılı mekanlardan biridir.
Adres: Albany Road, Central, Hong Kong

 • Telefon: +852 2530 0154
 • Ziyaret saatleri: Her gün 06.00 – 19.00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Web sitesi için tıklayınız.

Ocean Park (Okyanus Parkı)

Hong Kong Gezilecek Yerler-4
wikimedia.org

Güneydoğu Asya’nın en büyük eğlence ve su parkı olan Ocean Park; Hong Kong Adası’nın güneyinde, Aberdeen Limanı bölgesinde yer alır. İçerisinde bulundurduğu yaklaşık 50 farklı aktiviteyle Forbes dergisi tarafından “Dünyanın En Popüler Yedinci Parkı” olarak gösterilmiştir. 870.000 metrekarelik alanı kaplayan park içerisinde, eğlence ve aktivite alanları haricinde, bir panda sergisi ve denizanası akvaryumu da bulunur.

 • Adres: Ocean Park, Aberdeen, Hong Kong
 • Telefon: (852) 3923 2323
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 18.00
 • Bilet ücretleri: Yetişkin 385 HKD / Çocuk 193 HKD
 • Web sitesi için tıklayınız.

Kowloon Yarımadası

Hong Kong Gezilecek Yerler-5
miravit.cz

Kowloon Yarımadası; Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi’nin Çin anakarasına bağlı yarımadasıdır. Hong Kong Adası’nın kuzeyinde konumlanır. Hong Kong’un en yoğun popülasyona sahip bölgesi olan Kowloon Yarımadası’nda sokak pazarları ve yüksek gökdelenlerden meydana gelen kaotik bir yapılaşma vardır. Kowloon Yarımadası’nın en turistik merkezi Tsim Sha Tsui bölgesidir. Prestijli müzeleri, sergi merkezleri, ışıltılı mağazaları, restoran ve kafeleriyle Tsim Sha Tsui görülmeye değerdir.

Clock Tower (Saat Kulesi)

Hong Kong Gezilecek Yerler-6
wikimedia.org

1915 yılında inşa edilmiş olan Saat Kulesi, Hong Kong’un en eski yapılarından biridir ve ulusal yapı olarak kabul edilir. Kowloon-Canton Demiryolu üzerindeki eski Kowloon İstasyonu için inşa edilmiştir ancak daha sonra istasyon yıkılmıştır. Tsim Sha Tsui’nin güney bölgesinde konumlanan 44 metre yüksekliğindeki kule, günümüzde şehrin en önemli sembollerinden biridir.

Hong Kong Space Museum (Hong Kong Uzay Müzesi)

Hong Kong Gezilecek Yerler-7
lcsd.gov.hk

Tsim Sha Tsui bölgesinde yer alan Hong Kong Uzay Müzesi’nde; astronomi ve uzay bilimi hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Doğu ve batı kanatları ile kanatların ortasındaki planetaryumdan müze, yumurta biçimindeki kubbeli yapısıyla müzenin çekirdeğini oluşturmaktadır. Müzenin doğu kanadında; Stanley Ho Uzay Tiyatrosu, Uzay Bilimleri Salonu, workshop alanları yer alırken batı kanadında; Astronomi Salonu ve Konferans Salonu yer alır.

 • Adres: 10 Salisbury Rd, Tsim Sha Tsui, Hong Kong
 • Telefon: +852 2721 0226
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 10.00 – 21.00 (Salı günleri kapalıdır.) Cumartesi – Pazar: 13.00 – 21.00
 • Giriş ücretleri: Tam 24 HKD / İndirimli 12 HKD
 • Web sitesi için tıklayınız.

Hong Kong History Museum (Hong Kong Tarih Müzesi)

Hong Kong Gezilecek Yerler-8
wordpress.com

Tsim Sha Tsui’nin doğusunda, Hong Kong Science Museum (Hong Kong Bilim Müzesi) yanında konumlanan Tarih Müzesi, 1975 yılında ziyarete açılmıştır. Doğal tarih, arkeoloji, etnografya ve yerel tarih alanlarına ait koleksiyonların bulunduğu iki katlı müze sekiz farklı galeriden oluşur. Hong Kong’un kültürel mirasını koruyan müzede, bölgenin 6.000 yıllık tarihine tanık olabilirsiniz.

 • Adres: Science Museum Rd, Tsim Sha Tsui East, Hong Kong
 • Telefon: +852 2724 9042
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 10.00 – 18.00 (Salı günleri kapalıdır.) Cumartesi – Pazar: 10.00 – 19.00
 • Giriş ücretleri: Tam 10 HKD / İndirimli 5 HKD
 • Websitesi için tıklayınız.

Tin Hau Temple (Tin Hau Tapınağı)

Hong Kong Gezilecek Yerler-9
strippedpixel.com

Hong Kong’un en büyük geleneksel tapınak kompleksi olma özelliğine sahip Tin Hau Tapınağı, rahipleri ve kahinleriyle Hong Kong seyahatinin en mistik noktalarındandır. Kowloon Yarımadası’nın kuzeyinde Yau Ma Tei bölgesinde yer alan bu rengarenk tapınakta Taoizm inancı ve kültürünü gözlemleyebilirsiniz.

 • Adres: Tin Hau Temple, Shanghai St, Yau Ma Tei, Hong Kong

Wong Tai Sin Temple (Wong Tai Sin Tapınağı)

Hong Kong Gezilecek Yerler-10
wikimedia.org

Kowloon Yarımadası’nın doğu kesiminde bulunan Wong Tai Sin Tapınağı, Taoizm inancının Hong Kong’daki en kutsal tapınağıdır. Tapınağın en kalabalık olduğu cuma akşamlarında, insanlar dua eder ve yaktıkları bambu tütsülerinden çıkan dumanlar gökyüzüne bırakılır. Bu mistik atmosferi solumak için her gün 07.00 – 17.30 saatleri arasında tapınağı ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Wong Tai Sin Temple, 2, Chuk Yuen Village, Kowloon, Hong Kong

Tian Tan Buddha (Buddha Heykeli)

Hong Kong Gezilecek Yerler-11
wikimedia.org

Uzak Adalar; Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi’ndeki 234 tane adaya verilen isimdir. Lantau, Poi Tio ve Lamma olmak üzere bu adalardan görülmeye değer olan başlıca üç ada vardır. Lantau Adası, yüz ölçümü Hong Kong Adası’nın iki katı olmasına rağmen Hong Kong adası kadar gelişmemiştir. 1993 yılında inşa edilen dünyanın en büyük Buddha heykeline sahip Po Lin Manastırı, Lantau’nun en turistik noktasıdır. Son yıllarda inşa edilmiş olmasına rağmen turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Ngong Ping Plateau tepesinde konumlanan 25 metre yükseklikteki dev Buddha heykeli, yılda milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

 • Adres: Ngong Ping Rd, Lantau Island, Hong Kong
 • Telefon: +852 2985 5248
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.30
Hong Kong şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Tam gün Macau Şehir Turu (57 €), Hong Kong Lantau Adası Manastırı ve Big Buddha Tur (110.55 €), Ngong Ping Teleferiği Ride ve Tai O Köyü Öğleden Sonra Turu (86.37 €), Özel Özelleştirilebilir Yerel Bir Hong Kong Turunun En İyisi (194.16 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Hong Kong ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-