Google+

Arama formu

Hong Kong Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin Halk Cumhuriyeti'nin güney kıyısında bulunan Hong Kong; 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur.

Hong Kong Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wikimedia.org

Çin Halk Cumhuriyeti'nin güney kıyısında bulunan Hong Kong; 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve yaklaşık 235 küçük adadan oluşur. Asya kıtasında bulunan bir Avrupa kenti olan Hong Kong; Asya'nın en büyük limanı ve serbest pazarı, ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

Hong Kong; 16. yüzyılda, küçük bir balıkçı kasabası iken ticaret amacıyla İngilizlere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. 1842 yılında Çinliler ve İngilizler arasındaki Afyon Savaşı’nda İngilizler galip gelmiş; 29 Ağustos 1842 tarihli Nanking Antlaşması ile İngilizler Hong Kong’un yönetimini ele geçirmiştir. İngilizlerin, şehrin sınırlarını giderek genişletmesi üzerine Çinliler, bir anlaşma yaparak Hong Kong’u 1 Temmuz 1997’ye kadar İngiltere’nin yönetimine bırakmıştır.

1997’de anlaşmanın bitmesiyle İngilizler Hong Kong’u Çin Halk Cumhuriyeti’ne geri vermiştir. Böylelikle 135 yıllık İngiliz hakimiyeti sona ermiş ve Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özerk bir bölge haline gelmiştir.

Tanıtıcı Video: