Google+

Hong Kong Şehir İçi Ulaşım

194229 Mar 2016Lokasyon Detay

Hong Kong Şehir İçi Ulaşım
amazonaws.com

Hong Kong’da son derece güçlü bir ulaşım ağı mevcuttur. Şehir içi ulaşım metro, banliyö treni, tramvay, otobüs, taksi ve feribot ile sağlanır. Şehirde ayrıca pek çok araç kiralama noktası mevcuttur. Trafik İngiliz tarzı, sol yönden akar ve şehir içi trafik soldan gidiş, sağdan dönüş şeklindedir. 

Metro ve Banliyö Treni (Mass Transit Railway)

Mass Transit Railway – Raylı Toplu Ulaşım sistemi metro ve tren ağından oluşur. Mass Transit Railway sistemiyle ulaşım modern ve ucuzdur. Raylı sistem içerisinde; “Kwun Tong”, “Tsuen Wan”, “Island”, “Tung Chung” ve “Tseung Kwan O” olmak üzere 5 metro hattı; “West”, “East” ve “Ma On Shan” olmak üzere 3 tren hattı ve “Airport Express” hattı mevcuttur. Hatların hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Metro ve tren hatları her gün 06.00 – 01.00 saatleri arasında hizmet verir.
Biletinizi gişelerden yada otomatlardan temin edebilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 4 HKD’den başlar ve kat edilen mesafeye doğru orantılı olarak artar. Şehir içi ulaşımda kazanç sağlayacağınız “Octopus” kartı kullanmanız önerilir. Octopus kart hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Tramvay

Tramvay hattı Hong Kong Tramways tarafından işletilir ve yalnızca Hong Kong Adası üzerinde çalışır. 1904 yılında kurulan tramvay sisteminin uzunluğu yaklaşık 16 kilometredir. Tramvay hatları 06.00 – 00.00 saatleri arasında hizmet verir ve tek yön ücreti 2.3 HKD’dir. Tramvay hatlarında da Octopus kartınızı kullanabilirsiniz.

Otobüs

Hong Kong’da çok sayıda otobüs hattı mevcuttur. Diğer toplu taşıma araçlarının ulaşmadığı uzak noktalara otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüs hatları 06.00 – 00.00 saatleri arasında hizmet verir. Şehirde bazı otobüsler Londra’daki gibi iki katlı ve kırmızıdır. Bilet ücretleri kat edilen mesafeye göre 1.20 HKD – 45 HKD arasında değimektedir.

Taksi

Hong Kong’da çok sayıda taksi bulunur. Taksiler güvenli, modern, konforludur ve taksi ücretleri dünyanın diğer büyük şehirlerine kıyasla oldukça düşüktür. Hong Kong genelinde hizmet veren kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 3 tip taksi mevcuttur. Kırmızı taksiler Hong Kong içerisinde; yeşil taksiler New Territories (Yeni Bölgeler) ve havalimanında; mavi taksiler ise Lantau Adası’nda çalışır. Taksi ücretleri:

  • Açılış: 22.00 HKD
  • Kilometre başına: 8.00 HKD

Feribot

Feribot hizmeti, dünyanın en iyi feribot hizmeti sunan şirketlerinden olan Star Ferry tarafından sağlanır. Hong Kong ve çevre adalar arasında yolcu taşımacılığı yapan Star Ferry feribotlara Octopus kart ile binerek şehrin ve denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bilet ücretleri haftaiçi 2 HKD, hafta sonu ve resmi tatillerde 2.4 HKD tutarındadır.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Hong Kong Uluslararası Havalimanı; Chek Lap Kok adası üzerinde konumlanır.

Tren ile,

Airport Express treni, Hong Kong şehir merkezi ile havalimanı arasında ulaşım sağlamanın en hızlı yoludur. Airport Express treniyle yaklaşık 25 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile,

Eğer aceleniz yoksa ve Hong Kong manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız havalimanı ile şehir merkezi, Kowloon ve Yeni Bölgeler arasında hizmet veren otobüsleri tercih edebilirsiniz. Otobüsler, terminal çıkışının sağ tarafında bulunan duraklardan hareket etmektedir.

Taksi ile,

Havalimanı dışında bekleyen taksilerle dilediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Hong Kong şehir merkezine veya Kowloon’a gidecekseniz kırmızı; Yeni Bölgeler için yeşil; Lantau Adası içinse mavi renkteki taksilere binmelisiniz.
 

Hong Kong ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-