Kowloon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HK_Kowloon_View_2006.jpg

Kowloon, Hong Kong’da yer alan bir yarımadadır. Kowloon Bölgesi ve Yeni Kowloon’u kapsar. Doğusunda Lei Yue Mun, batısında Mei Foo Sun Chuen ve Stonecutter Adası, güneyinde Victoria Limanı yer alır. 2 milyonu aşkın nüfusuyla Hong Kong Adası ile birlikte Hong Kong’un toplam nüfusunun %48’ini oluşturmaktadır.

Her ne kadar bu kadar kalabalık bir yer olsa da Kowloon’da gezmek çok keyiflidir. Farklı mimari anlayışını keşfetmek, tekne ile seyahat etmek, açık gündüz ve gece pazarlarında yerel atmosferi yaşamak, ışık gösterilerini izlemek, müze ve parklarında vakit geçirmek için her yıl binlerce turist burayı ziyaret etmektedir.

Şehrin ismi, 9 Dragon’dan gelmektedir. 8 dağ ve bir Çin imparatorundan oluşan bu isimler şöyledir: Kowloon Peak, Tung Shan, Tate's Cairn, Temple Hill, Unicorn Ridge, Lion Rock, Beacon Hill, Crow's Nest ve İmparator Bing.

Kowloon’da tropikal muson iklimi hâkimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 ila 28 derece arasındadır. Ancak okyanusun da etkisiyle havası çoğu zaman nemli olmaktadır. Bu sebeple bahsedilen sıcaklıklar daha yüksek oranda hissedilebilmektedir. Yağışlar genellikle haziran-eylül ayları arasında görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=UOM-wI0Tb6w