Google+

Arama formu

Brighton Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brighton İngiltere’nin güneydoğusunda Manş Denizi’ne kıyısı bulunan bir şehir olup Brighton-Hove yerel idaresine bağlı bir şehirdir. Önceleri Normanların etkisinde ki Brighthelmstone adlı bir balıkçı kasabası olarak bilinmektedir.

Brighton Hakkında Bilinmesi Gerekenler
ccb.ac.uk

Brighton İngiltere’nin güneydoğusunda Manş denizine kıyısı bulunan bir şehir olup Brighton-Hove yerel idaresine bağlı bir şehirdir. Önceleri Normanların etkisinde ki Brighthelmstone adlı bir balıkçı kasabası olarak bilinmektedir. Bu durum 18. Yüzyılda Richard Russel adında ki bir doktorun deniz suyunun hastalıklara iyi geldiğini savunup reçete yazması, hastalar için burada büyük bir ev inşa etmesiyle değişmeye başlamış, akabinde 19. Yüzyılda demiryollarının yaygınlaşmasıyla Brighton hızlı bir büyüme göstermiştir. 

Brighton günümüzde Londra’da bulunmak istemeyen müzisyenler ve medya organlarıyla daha popüler hale gelmiştir. Hatta bu yüzden Brighton’a “Londra’nın denizi” de denmektedir. Kemp Town adında ki lgbti bireylerin rağbet gösterdiği ilçe ise şehre bohem bir atmosfer katmaktadır. Bu yüzden Brighton genellikle İngiltere’nin eşcinsellik başkenti olarak da anılmaktadır. Şehir ayrıca Sussex ve Brighton isimli 2 tane üniversiteye sahiptir.

Tanıtıcı Video: