Google+

Arama formu

Brighton Şehir İçi Ulaşım

Brighton Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Brighton’da şehir içinde otobüs ve taksilerle seyahat edebilirsiniz. Gece saatlerinde de çalışan bu otobüslerle şehrin hemen hemen her yerine ulaşmak mümkün olmaktadır. Otobüsler şehir içinde belli güzergâhlara bölünmüştür. Bu yüzden güzergâhlar ve duraklar arasında ki mesafeye göre değişen bir ücretlendirme uygulanmaktadır. Bu yüzden belli bir ücretlendirme tablosu yoktur. Şehir içi otobüslerin sefer saatleri, ücretlendirmeleri ve ağ haritası hakkında ki ayrıntılı bilgiye aşağıda ki sayfadan ulaşabilirsiniz.

  • Ağ haritası, sefer saatleri ve ücretlendirme tarifeleri için tıklayınız.

Taksi ile: 24 saat hizmet veren taksilerde Brighton’un bir diğer ulaşım aracıdır. Brighton’da taksiler 2,80 Sterlin’den çalışmaya başlamakta ve kat edilen kilometre başına 1,20 Sterlinden hizmet vermektedir. Ayrıca 5 kişiden fazla yolculardan 1,5 kat daha fazla ücret talep edilmektedir. Taksi çağırabileceğiniz numaralar ve durak bilgileri ise aşağıdadır.

 
Tren ile: Bir diğer ulaşım aracıda trenlerdir. Trenler şehrin çevresinden geçtiği için şehir içine girmemektedirler. Ancak Brighton şehir merkezi dışına gitmek için uygun olmaktadır. İstasyonlar, sefer saatleri ve ücretlendirmeler hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  • Tren istasyonları, sefer saatleri ve ücretlendirmeler için tıklayınız.

 
BRİGHTON HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Brighton küçük bir havaalanına sahiptir ve genellikle özel ve hafif uçaklara hizmet vermektedir. Bu yüzden havayoluyla direk ulaşım yerine genellikle Londra üzerinden karayolu ya da demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır.
Londra Gatwick Havalimanı Brighton’a sadece 30 kilometre uzaklıkta olduğundan buradan tutacağınız bir taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler bu seyahat için 39 Sterlin almaktadırlar. Eğer Londra Heathrow Havalimanı’ndan gelecekseniz “National Express” otobüs servisleri ile veya demiryolu vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Heathrow havalimanı ise Brighton’a 60 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi almak için resmi siteler aşağıdaki gibidir.