Google+

Leeds

Leeds - : - / -
--℃
1 GBP=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon7.5℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon14.5℃
 • Temweather-icon17.5℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon10.5℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon4℃
Ülke: İngiltere Nüfus: 770.000 Resmi Dil: İngilizce Para Birimi: Sterlin İklim: Ilıman Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 - 2 Gün Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)

Leeds İngiltere’nin kuzeyinde Batı Yorkshire kontluğunun metropolitan şehridir. Adını kelt kökenli bir kelime olan “Loidis” isimli bir ormandan almaktadır. 770.000’lik nüfüsa sahip olan kent, geçmişten bugüne İngiltere ve Birleşik Krallığın en önemli yerleşkelerinden biri olmuştur. Özellikle son yıllarda ki atılımıyla İngiltere’nin en hızlı büyüyen şehri olmuştur. 

Leeds Hakkında Bilinmesi Gerekenler
photo4me.com

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde Batı Yorkshire kontluğunun metropolitan şehridir. İsmini kelt kökenli bir kelime olan Loidis isimli bir ormandan almaktadır. 770.000’lik nüfüsa sahip olan kent, geçmişten bugüne İngiltere ve Birleşik Krallığın en önemli yerleşkelerinden biri olmuştur. Özellikle son yıllarda ki atılımıyla İngiltere’nin en hızlı büyüyen şehri olmuştur.
Leeds şehrine “Knightbridge of the North” yani “Kuzeyin şövalye köprüsü” denmektedir. Bu lakap İskoçya’ya çok yakın bir konumda olmasından ve İngiltere ile İskoçya arasında ki savaşlarda hep köprü vazifesi görmesinden gelmektedir.

Leeds’in ekonomisi sanayi devrimine kadar yün ve tekstil ticaretiyle uğraşan tüccarlar ve üreticilere dayanıyordu. 19 .yüzyılda 200.000’lik nüfusuyla başlı başına bir esnaf kenti olarak bilinmekteydi. Günümüzde ekonomisi hizmet sektörü ve ticarete dayalı olan şehir, İngiltere’nin en hızlı büyüyen ve en yenilikçi yerel ekonomilerinden biri haline gelmiştir. 

Leeds, İngiltere’nin en kuzeyinde yer alan Batı Yorkshire Eyaleti'ne bağlı bir şehirdir.

Geolocation


borsanasiloynanir.co

Leeds para birimi olarak “İngiliz Sterlini” kullanmaktadır.

Leeds’de resmi dil olarak “İngilizce” konuşulmaktadır.

Leeds GMT +0 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 2 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Leeds’de 10.00’dur.

Leeds’e Diplomatik pasaport sahipleri dışında ki herkes vizeye tabidir. Diplomatik pasaportu olan vatandaşlar, 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bordo ve yeşil pasaport sahipleri ise İngiltere vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu

 • Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knights bridge London, İngiltere, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7591 69 00
 • Web Adresi: http://london.cg.mfa.gov.tr/


goista.com

Leeds, İngiltere’de hâkim olan Gulf Stream sıcak okyanusal su akıntısı nedeniyle yıl boyu ılıman bir iklime sahiptir. Şehir bahar ve kış aylarında yağış alır ve en yüksek sıcaklıklarda yaz aylarında görülür. Şehre en çok ziyareçi Mayıs ve Ağustos ayları arasında gelmektedir. Bu aylar Leeds’e seyahat etmek için en ideal zaman aralığıdır.

Leeds’e uçak firmalarının direkt uçuşları bulunmamaktadır. Ancak Manchester ve Londra üzerinden aktarmalı olarak ister karayolu ister demiryolu vasıtasıyla Leeds’e ulaşabilirsiniz. 

Leeds güvenilir bir şehirdir. Şehir merkezine yakın her yerde konaklayabilirsiniz. Otel seçimi yaparken toplu taşıma araçlarına olan yakınlığı da göz önünde bulundurmalısınız. En çok tercih edilen konaklama bölgeleri ise Biggergate, Holbeck, Mabgate, Chapeltown’dur.  Otel fiyatları ise genellikle normaldir. Apart otelleri tercih ederseniz çok uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Leeds onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Leeds Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Leeds Otelleri

En Uygun Fiyatlı Leeds Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Leeds Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Leeds Otelleri

Leeds Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Leeds toplu taşıma açısından yeterli bir şehirdir. Şehir içi ulaşımda genellikle otobüs, tren ve taksiler kullanılmaktadır. Toplam 7 bölgeye hizmet veren bu araçlarda Metro Kart denilen biletler kullanılmaktadır. 

Leeds Gezilecek Yerler
yurtdisiegitim.com

Leeds İngiltere’nin tarihi şehirlerden biridir.  Bu yüzden genellikle tarihi mekânlarıyla ünlüdür. Bünyesinde iki üniversite bulunan Leeds, çok canlı ve renkli bir şehirdir. Eğlence mekânları, pubları, butikleri ve kafeleri dolup taşmaktadır. Şehir oldukça kozmopolit, uyumlu bir demografiye ve çeşitli kültürlerin kaynaştığı zengin bir atmosfere sahiptir.

İngiliz Mutfağı
tmgrup.com.tr

Leeds’te herkes zevkine ve bütçesine göre yemek ve restoran bulabilmektedir. Şehirde kafe kültürü çok gelişmiştir. Öğle saatlerinde bu kafelerde genellikle hafif yemekler yenir. Yine İngiltere’nin vazgeçilmez beş çayı kültürü bu kafelerde yaşanmaktadır. Öğle ve öğleden sonra çok yoğun olan bu mekânlar, restoranlarla karşılaştırıldığında fiyat olarak çok pahalı değillerdir. Genellikle Briggate ve Quarry Hill bölgesinde toplanmışlardır.

Leeds’te yerel restoranlardan sonra en çok Fransız mutfağından lezzetler sunan restoranlar bulunmaktadır. Farklı ülkelerin mutfaklarına ait restoranları da yine şehir merkezinde bulabilirsiniz. Bazı popüler mekânlar ise aşağıda verilmiştir.

Leeds Gece Hayatı
media.tab.co.uk

Leeds kalabalık bir öğrenci nüfusuna sahiptir. Genç nüfusun fazla olması gece hayatını hareketli ve renkli bir hale getirmektedir. Briggate gece hayatı için en uygun bölgelerden biridir. Arnavut kaldırımlı sokaklarda sıralanan barlar ve publar gece hayatının yaşandığı favori mekânlardır. Burada ki mekânlarda genellikle canlı müzik eşliğinde eğlenilmektedir. Briggate’den sonra ki diğer önemli eğlence bölgeleri ise Millenium Meydanı çevresi ve Lane bölgesidir. Millenium Caddesi üzerinde ki Yunan Caddesi’nde bulunan kulüpler özellikle gençler tarafından tercih edilir. Alkol olarak en çok biranın tüketildiği bu yerlerde fiyatlar ise normaldir.


wikimedia.org

Leeds’in ana alışveriş bölgesi Briggate bölgesidir. Bu bölge 300 yıllık sokaklarıyla birçok ünlü mağaza ve butik mağazaları bünyesinde barındırmaktadır. Kentin seçkin butik mağazaları bu Victoria alışveriş caddelerine yayılmıştır. Victoria Quarter bölgesinde en iyi giyim mağazalarını bulabilirsiniz. Whitelocks’ta ise birçok eğlence mekânı ve kafe bulunur. Alışveriş yorgunluğunu çıkarmak için en ideal yerlerden biridir. Commercial, Kirkgate, Lane ve Albion Caddesi üzerinde de hediyelik eşya dükkânları, aksesuar, takı, mutfak gereçleri ve birçok giyim mağazası bulabilirsiniz.

Briggate dışında önerilebilecek diğer önemli yerler ise Granary Wharf bölgesidir. Burada birçok ilginç butik mağaza ve yerel ürünler bulabilirsiniz. Gıda alışverişi için en uygun adres ise Kirkgate’de bulunan kapalı pazar alanıdır. Burada birçok gıda ürününü ucuz ve taze olarak alabilirsiniz.


skiddlecdn.co.uk

 • Leeds Festivali (Ağustos)
 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • Mart/Nisan: Good Friday ( Günü her yıl değişir)
 • Mart/Nisan: Easter Monday ( Good Friday'dan sonraki pazartesidir.)
 • Mayıs: Bank Holiday (Mayısın ilk pazartesisi)
 • Mayıs: Spring Bank Holiday (Mayısın son pazartesisi)
 • 12 Temmuz: Orangemen's Day (Yalnızca K.İrlanda'da kutlanır.)
 • 25 Aralık: Noel
 • 26 Aralık: Boxing Day
 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911
 • Ambulans: 911