Google+

Leeds Gezilecek Yerler

145628 Ara 2015Lokasyon Detay

Leeds Gezilecek Yerler
yurtdisiegitim.com

Leeds İngiltere’nin tarihi şehirlerden biridir.  Bu yüzden genellikle tarihi mekânlarıyla ünlüdür. Bünyesinde iki üniversite bulunan Leeds, çok canlı ve renkli bir şehirdir. Eğlence mekânları, pubları, butikleri ve kafeleri dolup taşmaktadır. Şehir oldukça kozmopolit, uyumlu bir demografiye ve çeşitli kültürlerin kaynaştığı zengin bir atmosfere sahiptir.

Leeds gezilecek yerler:

KİRKSTALL MANASTIRI

Leeds lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Chambers, Residence 6 Luxury Serviced Apartments, New Masons Arms. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Holiday Inn Express Leeds City Centre - Armouries, Britannia Hotel Leeds gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Boundary Hotel - B&B, Village Urban Resort Leeds North, Jurys Inn Leeds otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Leeds aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Leeds Gezilecek Yerler-1
wikimedia.org

Bu harabe manastır, Leeds’in kuzeybatısında ki Batı Yorkshire’da bulunan etkileyici bir ortaçağ yapısıdır. İngiltere’nin en iyi korunan manastırlarından biri olarak 1152 yılında yapılmış ve 1538 yılına kadar hizmet vermiştir. 19. Yüzyılda Leeds tarafından satın alınan Kirkstall Manastırı, son yüz yıldır müze olarak hizmet vermektedir. Manastırın bina kalıntıları İngiliz sistersiyan tarzı evleri ve çeşmeleri bazı küçük değişikliklerle Rievaulx, Tintern ve Netley manastırlarında da kullanılmıştır. İçinde bulunan bir müzeyi de ziyaret edebileceğiniz bu manastır müzesi, haftanın her günü açıktır.

 • Adres: Abbey Rd, Leeds, West Yorkshire LS5 3EH, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 113 378 4079
 • Saatler: 10.00 – 16.30
 • Web sitesi için tıklayınız.

 
MANASTIR EVİ MÜZESİ

Leeds Gezilecek Yerler-2
wikimedia.org

Tarihi Kirkstall Manastırı’nın bir parçası olan bu müzenin içinde Victoria sergileri ve geçici sergiler yer alır. Etrafında birçok dükkan ve Victoria tarzı evlerle çevrilmiştir. Burada ki birçok yapı harabeye dönüştükten sonra 1926 yılında tekrar restore edilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır. Eğer Kirkstall Manastırı’nı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bu müzeye de mutlaka uğramalısınız.

 • Adres: Abbey Walk, Leeds, West Yorkshire LS5 3EH, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 113 378 4079
 • Saatler: 12:00 – 17:00
 • Web sitesi için tıklayınız.

LEEDS SANAT GALERİSİ
Leeds Gezilecek Yerler-3
Leeds Gezilecek Yerler-4
coolplaces.co.uk

Leeds Sanat Galerisi, Batı Yorkshire’de yer alan 20. Yüzyıldan kalma bir yer olup, İngiliz hükümeti tarafından “ulusal öneme sahip” bir müze olarak kabul edilmektedir. Galeri 1888 yılında halktan toplanan bağışlarla açılmıştır. İçinde daimi ve geçici sergilerin dışında bir kafe, kütüphane ve 2007 yılında açılan Victoria kiremitli salon bulunmaktadır. Eserlerinin sergilendiği sanatçılar içinde Turner, Stanley Spencer, Wyndham Lewis ve Anteny Gormley bulunmaktadır.

 • Adres: The Headrow, Leeds, West Yorkshire LS1 3AA, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 113 247 8256
 • Çalışma saatleri: 10:00 – 17:00
 • Web sitesi için tıklayınız.

MILLENIUM MEYDANI
Leeds Gezilecek Yerler-3
Leeds Gezilecek Yerler-6
demotix.com

Leeds v Batı Yorkshire’nin en önemli meydanlarından biri olan Millenium Square Leeds’te gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Burası şehrin en önemli konser, sivil törenler, kamu törenleri, fuarlar, sokak eğlenceleri açık hava tiyatrosu ve açık hava operası gibi etkinliklerin düzenlendiği ana noktasıdır. Buranın diğer ilgi çeken yanları ise Nelson Mandela bahçeleri, Leeds şehir müzesi ve Alman Noel Pazarı’dır. Etrafında birçok restoran ve kafe bulunan meydan Leeds gezisine başlamak için oldukça uygun bir yerdir.

 • Adres: Millennium Square, Leeds, West Yorkshire LS2 3AD, İngiltere

KRALİYET ZIRHLARI MÜZESİ (ROYAL ARMORUEİES MUSEUM)
Leeds Gezilecek Yerler-3
Leeds Gezilecek Yerler-8
coolplaces.co.uk

Royal Armouries Müzesi, Batı Yorkshire, İngiltere’nin savaşlarda kullanılan ulusal zırhlı kıyafetlerinin sergilendiği bir müzedir. Konum olarak Leeds Rıhtımında bulunur ve 1996 yılında yapılmıştır. İçinde 3.000 yıllık parçalar bulunan müzede kullanılan silahlar, zırhlar, toplar ve daha birçok çeşitli aletlerden oluşan geniş ve ilginç sergilere sahiptir. En ilginç parça ise hint fillerine giydirilen zırhlardır. Royal Armouries Müzesi, Leeds’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

 • Adres: Armouries Dr, Leeds LS10 1LT, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 113 220 1999
 • Saatler: 10.00 – 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

ST. JOHN THE EVANGELİST KİLİSESİ

Leeds Gezilecek Yerler-9
geograph.org.uk

1632 yılında yapımına başlanan bir Anglikan kilisesi olan St. John Kilisesi, İngiltere’nin ulusal miras listesinde bulmaktadır. Kilise mimari olarka kesme taş ve kayrak çatıdan ve uzun neflerden yapılmıştır. Koridorun sonunda bulunan kemerli kapının üzerinde ilgi çekici bir güneş saati bulunur. Bu koridorun karşısında da geniş bir vitray güneş penceresi yer alır. Klasik Victorian tarzı kiliselerden biri olan St. John Kilisesi şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

 • Adres: 23 New Briggate, Leeds LS2 8JD, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 113 244 1689

HOLY TRİNİTY CHURCH
Leeds Gezilecek Yerler-3
Leeds Gezilecek Yerler-11
wikimedia.org

Leeds’te gezilecek yerlerden bir diğeri de bu kilisedir. Holy Trinity kilisesi şehrin içinde mütevazi bir konumda, alt gelirli işçi sınıfının topladığı paralarla ibadetleri için yaptırdığı tarihi bir Gürcü kilisesidir. Günümüzde aktif olarak sanat sergileri, konserler, konferanslar ve bir dizi etkinliklere ev sahipliği yapar. Bu yanıyla bir ibadet merkezi olmasının yanında aynı zamanda bir kültür merkezi olarak da hizmet vermektedir.

 • Adres: Boar Ln, Leeds, West Yorkshire LS1 6HW, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 7961 025581
 • Web sitesi için tıklayınız.

Leeds gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Leeds şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; York Zindanı (16.05 €), Manchester hoş geldiniz: Private Tour yerel ile (30 €), Bishopthorpe Sarayı Noel Cruise (14.38 €), York North York Moors ve Whitby Day Trip (48.32 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Leeds ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-