Google+

Liverpool Şehir İçi Ulaşım

128830 Kas 2015Lokasyon Detay

Liverpool Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Liverpool toplu taşıma konusunda gelişmi bir şehirdir. Şehir içi ulaşımda otobüs, tren ve feribotlar kullanılmaktadır. Bu araçlarla şehrin hemen hemen her yerine ulaşmak mümkündür.

Otobüs: Otobüsler şehrin en yaygın kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Gelişmiş bir taşıma ağına sahip olduklarından, ulaşım için ilk alternatifiniz olabilir.

 
Tren: Şehrin bir diğer çok kullanılan toplu taşıma aracıda trenlerdir. Toplam 4 hatta sahip olan bu trenler hızlı ulaşım imkanı sağlamaktadır. Nothern Line, Wirral Line, Merseyrail City Line ve Other Line bu hatların isimleridir. Elinizde bir ağ haritası olduğunda gideceğiniz yer için hangi hatta bineceğinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aşağıda ki resmi siteden bu haritalara ulaşabilirsiniz.

 
Biletler ve Ücretler:

Otobüs ve trenler için farklı bilet tipleri mevcuttur. Bu biletler duraklarda ve satış noktalarından temin edilebilmektedir. En sık kullanılan bilet türü Saveaway ve solo’dur. Bu biletlerle hem otobüs, hem tren hem de feribotlara binebilirsiniz.  Toplu taşıma bölgelere ayrılmıştır ve biletler de bölgelere göre ücretlendirilmektedir.
 
Solo: Haftalık tarifelerde oldukça tasarruflu olmaktadır ve daha çok bölgede kullanılabilmektedir.
Haftalık 1 bölge için:  18 Sterlin
Haftalık Tüm bölgeler için: 25 Sterlin
 

  • Saveaway: Günlük bir bölge ve ya tüm bölgeler için ayrı fiyat tarifeleri vardır.
  • Günlük 1 bölge için: 3,90 Sterlin
  • Günlük tüm bölgeler için: 5.10 Sterlin
  • Resmi web sitesi için tıklayınız.

 
LİVERPOOL HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Liverpool John Lennon Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüs, tren veya taksileri kullanabilirsiniz. Havalimanın’dan hareket eden otobüsler ile şehir merkezine yaklaşık 35 dakikada ulaşmak mümkün. Bu otobüslere binmek için gerekli olan biletleri, otobüsün bulunduğu duraklardan ve havalimanından temin edebilirsiniz. Saveaway biletlerinin fiyatı ise 3,90 Sterlin’dir.

Otobüse ek olarak Havalimanın’dan Merseyrail kuzey tren hattına ait trenlere binerek yaklaşık 40 dakika da, şehir merkezinde bulunan Liverpool Lime tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Bu trenlerde de Saveaway biletleri geçerlidir.

 
Bir diğer ulaşım aracı ise taksilerdir. Havalimanının kapısında bekleyen taksilerle 25 dakika gibi bir sürede şehir merkezine ulaşmak mümkün. Ancak toplu taşımaya göre ücretleri daha yüksek olmaktadır. Yaklaşık 20 Sterlin ödeyerek bu taksileri kullanabilirsiniz.

Liverpool ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-