Google+

Londra

Londra18:25 PM
24℃
1 GBP=4.45 TRY
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon4.6℃
 • Şubweather-icon4.6℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon9.2℃
 • Mayweather-icon12.4℃
 • Hazweather-icon15.4℃
 • Temweather-icon17.8℃
 • Ağuweather-icon17.6℃
 • Eylweather-icon14.9℃
 • Ekiweather-icon11.4℃
 • Kasweather-icon7.6℃
 • Araweather-icon5℃
Ülke: İngiltere Nüfus: 8,63 milyon  Dil : İngilizce Para birimi : Pound (Sterling - GBP) İklim: Ilıman Okyanus İklimi UNESCO Dünya Mirası Listesi: Westminster Sarayi, Westminster Manastırı, St. Margaret Kilisesi ve Londra Kulesi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4- 5 gün Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)

Londra, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkentidir. Köklü bir geçmişe sahip olan önemli dünya şehri Londra’daki ilk yerleşimler 2 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Şehre ilk yerleşenlerin Keltler olduğu bilinmektedir; ancak şehir ismini Romalılar'dan almıştır. MÖ 43’de Roma İmparatorluğu şehre Londonium ismini vermiştir. “Akan Nehir” anlamına gelen Londonium kelimesi zamanla Londra’ya dönüşmüş şehir, farklı kültürlerle etkileşimi ve uzun tarihi geçmişi sebebiyle birçok farklı kültürle tanışmış, kaynaşmış ve dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olmuştur.

Roma İmparatorluğu döneminde en önemli şehirlerden birisi olan Londra, 5. yüzyılda imparatorluğun çöküşünden 11. yüzyıla kadar Viking saldırılarının da etkisiyle yavaş yavaş terk edilmiş ve harap edilmiştir. 960 yılında yapımına başlanan, Birleşik Krallık'ın en görkemli dini yapısı olan Westminster Abbey, şehirdeki hayatı canlandırmada kilit bir rol oynamıştır. Şehirde ticaretin hızla gelişmesi ve nüfusunun hızla artmasıyla İngiltere'nin başkenti olmuştur. Böylece Londra'nın günümüze kadarki hızlı gelişimi başlamıştır. Dünya tarihine yön veren büyük devletlerden biri olan İngiltere'nin VIII. Henry, I.Elizabeth, Victoria gibi iz bırakan kral ve kraliçeleri Londra'da ikamet etmiştir. Günümüzde hala monarşinin devam ettiği ülkede Kraliçe II. Elizabeth Buckingham Sarayı'nda ikamet etmektedir ve sarayın belli kısımları ziyarete açıktır.

Her kıtada toprakları olduğu için "üzerinde güneş batmayan ülke" olarak bilinen Britanya İmparatorluğu döneminde de başkent olan Londra, sanayiden finansa, müzikten sanata pek çok alanda popüler bir şehir olmuştur. İmparatorluk döneminden beri dünyanın her tarafından göç alan şehir, bu sayede 300’den fazla dilin konuşulduğu kozmopolit yapısına kavuşmuştur. Bu kozmopolit yapısı sayesinde özellikle şehrin yemek kültürü de çok gelişmiştir. Londra'da bütün dünya mutfaklarından restoran bulmak mümkündür. Michelin yıldızlı restoranlardan dönercilere, Çin restoranlarından Fransız restoranlarına damak tadınıza uyan her türlü yemeğin yapıldığı restoranları Londra'da bulabilirsiniz. Ayrıca 8 milyonu geçen nüfusuyla Londra'nın gece hayatı da dünyaca ünlüdür. Yıl boyunca şehirdeki mekanlarda dünya yıldızlarının konserleri, en popüler DJ'lerin çaldığı partiler gibi daha pek çok müzik ve eğlence odaklı etkinlikler de düzenlenmektedir.

Londra'nın bu hareketli ve kozmopolit hayatının dışında dünyaca ünlü, muhteşem müzeleri de mevcuttur. Bu müzelerden devlete ait olan British Musem, National Gallery, National History Museum gibi müzelere giriş ücretsizdir. Özellikle British Musem'da bulunan koleksiyonlar arasında çok nadide, değerli parçalar bulunmaktadır. Bir kısmı 11. yüzyılda yapılan, Parlamento Binası'nın da içinde bulunduğu Westminster Sarayı, Birleşik Krallık hükümdarlarının taç giydiği ve Avam Kamarası ile Lordlar Kamarası'nın bulunduğu, tarihe tanıklık etmiş en güzel yapılardan birisidir.

Londra'da görülmesi gereken bir çok önemli tarihi yer olduğu gibi yeşil alanın çokluğu da dikkat çekmektedir. Kentte 143 adet park ve buna ilaveten bir diğer doğal zenginlik olan Thames Nehri bulunmaktadır. Günün erken saatlerinde şehrin en büyük parklarından Hyde Park'ta veya Thames Nehri kenarında sabah koşusu yapan "Londoner"lar -Londra'da oturanlara Londoner denmektedi- görmek mümkündür.

Tanıtıcı Video:
 

 

AB'nin 2. kalabalık şehri aynı zamanda İngiltere'nin başkenti olan Londra, Birleşik Krallık'ın güneydoğusunda yer almaktadır. 

Geolocation

Londra’nın para birimi İngiltere para birimi olan Büyük Britanya Poundu ya da diğer adıyla Sterlin’dir. Uluslararası para birimi kodu GBP simgesi ise £’dir. 1 Pound 100 penceden oluşmaktadır ve paralarının en küçük birimi Pennydir.

Madeni paralar 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 pence, 1 pound ve 2 pound şeklindedir. Kağıt paralar ise 5, 10, 20 ve 50 olarak belirlenmiştir. 

Londra’nın resmi dili İngilizce olmasına rağmen şehirde 300 kadar farklı dil konuşulmaktadır. 

Türkiye ile İngiltere arasında 2 saatlik fark olup Türkiye saati İngiltere saatine göre 2 saat ileridedir. 

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM
Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02
Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13
embassy.london@mfa.gov.tr
http://londra.be.mfa.gov.tr/

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE,, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM
Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02
Faks: 00 44 20 75 91 69 11
consulate.london@mfa.gov.tr
http://londra.bk.mfa.gov.tr/

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ikinci başkenti olan Londra’ya yılın her zamanı gitmek mümkündür fakat Ilıman Okyanus iklimi özellikleri gösteren şehir genelde kapalı ve yağmurlu bir havaya sahiptir. Bu yüzden yaz aylarında gitmeniz daha güzel günler geçirmenize etken olacaktır. Havalimanlarının da bulunduğu şehir merkezinin dışındaki alanlarda hava sıcaklığı şehir merkezine kıyasla nispeten daha serin olmaktadır. Yazları sıcaklık ortalaması şehirde 22 derecedir. Kışın ise 2 ve 5 derece arasında olan sıcaklıklar özellikle Noel zamanı yapılan eğlencelerle iç ısıtıcıdır. Yılbaşı öncesi şehre gidip yeni yılınıza bu güzel başkentte girebilirsiniz. Ancak kış aylarında zaman zaman kar yağabilmektedir ve bu durum uçuşların aksamasına neden olabilir.

** Londra'ya yazın dahi gitseniz şehre giderken yanınıza bir hırka bir de şemsiye almayı ihmal etmeyin.

Türkiye’den Londra’ya direkt uçuşlarla gidebiliyorsunuz. İstanbul-Londra arasındaki uçuş süresi ise ortalama 4 saattir. Uçuş firmalarının kampanyalarını takip edip indirimli uçak bileti alabilirsiniz. Ayrıca şehirde 5 adet havaalanı bulunmaktadır. Heathrow Havalimanı’na iniş yapmanız şehre ulaşım açısından kolaylık sağlar. 

Avrupa’yı geziyorsanız ve ilk durağınız Londra değilse diğer Avrupa şehirlerinden tren ya da otobüsle de şehre gidebilirsiniz. Hızlı tren fiyatları pahalı olmakla birlikte ekonomik ve yavaş trenle de daha uygun fiyata Londra’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs ise uygun bir ulaşım alternatifidir.  

Şehirde düşük ve yüksek bütçeli birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Hilton, Ritz, Four Seasons, Soho gibi dünyaca ünlü bütün otel zincirlerinin Londra'da da otelleri bulunur. Genellikle şehir merkezindeki bu 4, 5 yıldızlı otellerde ya da hostellerde gecenizi geçirebileceğiniz gibi buraya yakın bölgelerde de kalabilir sabah da gelişmiş ulaşım ağını kullanarak görmek istediğiniz noktalara rahatça ulaşabilirsiniz. 

Londra pahalı bir şehir olduğundan dolayı uygun fiyatlı otellerin fiyatı 70 Pound'a kadar çıkabilmektedir. Burada daire kira fiyatları da çok yüksektir fakat şehirde günübirlik oda kiralama durumu yaygındır. İsterseniz iyice araştırıp şehirde güzel bir konumda bulunan temiz bir oda kiralayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de Wimbledon, Londra Maratonu gibi popüler spor turnuvaları zamanlarıdır. Bu dönemlerde otel fiyatları bir hayli artmaktadır.

Londra merkezinde, yani metronun Zone 1 ve Zone 2 bölgelerinde oteller oldukça pahalıdır. Büyük oteller bu bölgede yer alsa da İbis, Premier Inn, Holiday ve Travelodge gibi düşük fiyatlı oteller de bulunur. Bu düşük bütçeli oteller genellikle kahvaltı hizmetini fiyata dahil etmemesine rağmen fiyatları bu otel zincirlerinin ortalama fiyatlarından yüksektir. Bu nedenle Londra'da gezmek istediğiniz noktaları, kullandığınız havalimanlarını ve otellerin toplu taşımaya olan uzaklıklarını hesaba katarak bir yer seçmenizde fayda var.

Heathrow Havalimanı Londra'nın en büyük havalimanıdır ve dolayısıyla çevresinde pek çok otel bulunmaktadır. Her ne kadar havalimanı şehir merkezinden 20 kilometre kadar uzakta da olsa ulaşım seçenekleri çok olduğu için bu çevrede bir otelde kalmak iyi bir seçim olabilir. Space Apart Hotel, Brittania Hotel, Travelodge, Premier Inn gibi düşük bütçeli zincirlerin şehrin dört bir yanında otelleri bulunmaktadır.

Bölge olarak ise şehrin merkezi olan Trafalgar Meydanı’nı ve Leicester Caddesi’ni  ilk seçenekler  arasında düşünebilirsiniz ancak burada konaklama ücretleri yüksektir. Zaman zaman özel indirimler olduğunda büyük otellerde yarı fiyatına teklifler bulmak mümkündür. City of London bölgesi Londra'nın merkezi olduğu için buradaki oteller pahalıdır. Şehrin diğer popüler noktalarından Soho'da bulunan nispeten daha uygun fiyatlı SoHostel ve Soho Abode Apartments sizi memnun edecektir. Bloomsbury ve Kensington bölgelerinde bulunan oteller hem ulaşımın kolaylığı hem de fiyatların uygunluğu sayesinde çok popülerdir. British Museum'un Bloomsbury'de bulunması da bir avantajdır. Bu iki bölgeye de metrolarla veya otobüslerle çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Londra Şehir İçi Ulaşım

Londra ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir şehirdir. Şehirde metro, otobüs, tren, bisiklet veya tur otobüsleri kullanarak yolculuk yapabilirsiniz. Londra ulaşımı Transport for London (TfL) şirketi tarafından idare ediliyor. Bir devlet kurumu olan bu şirket turistlere 24 saat yardımcı oluyor.  Yolculuk için tek seferlik biletleri istasyonlardaki gişelerden alabilirsiniz. Eğer Londra'da birkaç günden fazla kalacaksanız veya daha sonra da Londra'ya gelmeyi düşünüyorsanız TfL'nin sunduğu Oyster Card'ı tercih edebilirsiniz. İstanbul'daki akbile benzeyen bu kartı £5 karşılığında alıp istediğiniz miktarda para yükleyebilirsiniz. 

Ayrıca genelde siyah olan efsanevi Londra taksilerini de kullanabilirsiniz. Taksi fiyatları diğer şehirlere göre daha yüksektir fakat Londra taksileri de farklı dizaynı ile çoğu şehirdeki taksilere benzememektedir. Taksimetre sistemiyle çalışan taksilerde sürücüyle pazarlık yapabilir ve ücreti biraz daha aşağıya indirebilirsiniz fakat bu sürücünün inisiyatifine bağlıdır. Taksi ücretleri gün ve saate göre değişmekle birlikte genellikle km başına 5 8 Pound arasında çalışırlar. Taksimetre açılış ücreti ise 2.40 Pounddur. Ayrıca şehirde araç kiralaa şirketleri de bulunmaktaıdr fakat toplu taşıma ağının bu kadar gelişmiş olduğu bir şehirde kendi aracınla gezmek çok mantıklı değildir ayrıca otopark ücretleri de çok yüksektir.

Metro ile Ulaşım- London TUBE isimli Londra Metrosu sabah 5:30’dan gece yarısına kadar hizmet sağlayan gelişmiş bir ulaşım ağından oluşmaktadır. Şehir 6 zone’dan yani bölgeden oluşmaktadır ve bu bölgelerden zone 1 merkeze en yakın yerken zone 6 Londra merkezine en uzak nokta olarak düzenlenmiştir. Zonelar arası fiyat farkı olmakla birlikte bilet fiyatları aradaki mesafe uzadıkça artmaktadır yani zone 1’den zone 6’ya gidiyorsanız daha yüksek miktarda bir ücret ödeyerek seyahat edeceksiniz.

Londra Gezilecek Yerler

Londra gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Çok sayıda sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapan, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile göz kamaştıran, dünyaca ünlü meydanlara sahip bir şehirdir. Burada gezilecek o kadar yer, yapılacak bir o kadar çok aktivite vardır ki günlerinizi hatta ayınızı ayırsanız ve her gününüzü dolu dolu geçirseniz bile şehre doyamaz ve sıkılmazsınız. Şehirdeki en gözde turistik yerler ise Parlemento BinasıBig BenTower BridgeLondra KöprüsüLondon Eye ve Greenwich Gözlem Evi’dir.

Buckingham Sarayı

4402 Şub 2017Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler-1

1703 yılında Buckingham Dükü için inşa edilen Buckingham Sarayı 1837'de Kraliçe Victoria'nın tahta çıkmasıyla kraliyet sarayı olmuştur. 300 yıllık gibi köklü bir geçmişe sahip bu İngiliz Kraliyet Sarayı, Londra’da görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. 775 odadan oluşan ve 19 odasını gezebileceğiniz bu saray Westminster bölgesinde bulunmaktadır ve günümüzde daha çok resmi törenler ve önemli etkinlikler için kullanılmaktadır. Şehirdeki resmi törenler burada yapılmakta, devlet ziyaretleri bu sarayda gerçekleştirilmekte ve görev atamaları bu sarayın duvarları arasında karara bağlanmaktadır. Ayrıca saray Kraliçe II. Elizabeth'in ve Edingburgh Dükü’nün Londra’daki ikamet adresidir. Bu nedenle yalnızca yaz aylarında saraya ziyaretçi kabul edilmektedir.

Kraliçe Elizabeth sarayda bulunduğu zamanlarda sarı, kırmızı ve mavi renklerden oluşan bayrak göndere çekilir. 2016 yılından beri de Kraliçe'nin hükümdarlığı boyunca giydiği farklı elbiselerin gösterildiği "Fashioning a Reign: 90 Years of Style from The Queen's Wardrobe" sergisi ziyaretçilere açıktır.

Sarayda kraliyet koleksiyonunun sergilendiği Queens Galeri, kraliyet at arabaları ve diğer araçlarının bulunduğu Royal Mews ve daha önce söylediğimiz 19 odayı gezebilir ayrıca saray nöbetçilerinin nöbet değişimlerin izleyebilirsiniz. Nöbet değişimi haziran ve temmuzda her gün 11:30’da diğer aylarda ise iki günde bir şeklinde yapılmaktadır.
 
Buckingham Sarayı Ziyaret Saatleri:

 • 25 Haziran - 31 Ağustost 2015: Açılış Saati  09:30-19:30, Kapanış Saati 17:15
 • 1-27 Ekim 2015: Açılış Saati 09:30-18:30, Kapanış Saati 16:15

Saray Giriş Ücretleri:

 • Yetişkin £35.60
 • 60 yaşından büyükler ve öğrenciler için £32.50
 • 17 yaşından küçükler için £20.00
 • 5 yaşından küçük çocuklar için Free
 • 2 yetişkin 3 17 yaşından küçük çocuk için ücret £91.20
 • Web sitesi 

 ++ Toplu taşıma araçları ile Gren Park veya Victoria’ya gelip oradan saraya ulaşabilirsiniz. 

Londra lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Landmark London, Hilton London Canary Wharf, Hilton London Tower Bridge. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Plaza on the River Club and Residence, Hilton London Metropole gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Park Tower Knightsbridge, a Luxury Collection Hotel, Hilton London Angel Islington, DoubleTree by Hilton London – Docklands Riverside otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Londra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

London Eye

9402 Şub 2017Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler-2

Devasa büyüklükteki bir dönme dolap olan London Eye; gözlem tekerleği olarak tasarlanmıştır ve dünyanın en büyük üçüncü gözlem tekerleğidir. Sabit olan tekerleğin bir tam tur atması 20 dakika sürmektedir. En yüksek noktası ise 135 metredir. Eğer yükseklik korkunuz yoksa bu inanılmaz dönme dolaba binmeli ve olağanüstü Londra manzarası izlemenin keyfini çıkarmalısınız. Thames Nehri kenarındaki London Eye yaz döneminde her gün 10:00 ile 21:00 arası dönüşünü gerçekleştirmekte ve eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenleri beklemektedir.

2000 yılında ziyarete açılan London Eye'da yolcuları taşıyan 32 yolcu kapsülü bulunmaktadır. 32 sayısı ise Londra'nın 32 ilçesini temsil etmektedir. Her bir kapsül yaklaşık 25 kişilik bir kapasiteye sahiptir ve kapsüllerin içinde dolaşmak serbesttir. 2013 yılında kapsüllerden biri, Kraliçe Elizabeth'in hükümdarlığının 60. yılı şerefine, "Coronation Capsule" ismini almıştır.

Ücret:

 • Yetişkinler için: £14.50
 • Çocuklar içinse: £7.25
 • Web sitesi

++ Ayrıca buraya gelmek için araçtan Westminster istasyonunda inmeniz gerekiyor. 

Westminster Sarayı

3502 Şub 2017Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler-3

The Palace of Westminster veya Houses of Parliament olarak bilinen sarayın bünyesinde, şehrin en ünlü saat kulesi olan Big Ben de bulunur. Thames Nehri'nin kuzey kıyılarında bulunan saray City of Westminster'da bulunur. Bugünkü saray kompleksinin temelleri 1016'da yılında atılmıştır. İnşasından sonra İngiltere hükümdarlarının ikamet ettiği saray olmuştur ancak 1512'de çıkan büyük bir yangında saray neredeyse tamamen harap olmuştur. Daha sonra tamir edilen saray parlamento binası olarak hizmet etmeye başlamıştır. Ancak 1834'te büyük bir yangın daha çıkmıştır ve saray tekrar kullanılamaz hale gelmiştir. 1840'ta mimar Charles Barry tarafından onarımına başlanan sarayın tamamen yeniden inşa edilmesi 30 sene sürmüştür. 14.-16. yüzyıllar arasında Avrupa'nın hemen hemen her yerinde hakim olan gotik mimariden esinlenen Charles Barry de sarayı bu anlayışla tasarlamıştır. 1100 odadan oluşan Westminster Sarayı 1870'ten günümüze dek ayakta kalmayı başarabilmiştir. Günümüzde de parlamento binası olarak kullanılmaktadır ve girişler St. Stephen Kulesi'ndeki St. Stephen Girişi'nden yapılmaktadır.

Big Ben veya Elizabet Kulesi olarak bilinen meşhur kulenin tasarımı Augustus Pugin’a aittir ve dünyanın en büyük ikinci 4 taraflı saatidir. 96.3 m. yüksekliğindeki gotik tarzı ürünü kule şehrin hatta Birleşik Krallık’ın en önemli sembollerinden biridir. Ayrıca aslında Big Ben kulenin değil saatinin adıdır fakat Elisabeth Tower isimli kule yaygın olarak Big Ben adıyla ifade edildiği için bu şekilde alışılmış ve Big Ben olarak kalmıştır. Kule, Londra'da görülmesi gereken yerler arasında oldukça önemlidir.

++ Metrodan Westminster durağında inerek kuleye ulaşabiliyorsunuz. 
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Londra’da yemek yemek için birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Londra, çok farklı mutfak kültürlerine ev sahipliği yapan kozmopolit bir şehir olsa da geleneksel İngiliz yemekleri yemek isterseniz biraz zorlanabilirsiniz. Şehirde geleneksel mutfaktan uzaklaşma görülse de dünya mutfağı yelpazesi olarak sürekli bir genişleme görülmektedir. Londra’da çok karşınıza çıkacak dünya lezzetleri ise İtalyan, Çin, Amerikan, Meksika ve Hint mutfağına ait tatlar olacaktır. Yine şehirde Türk restoranları da vardır.

Geleneksel İngiliz yemeklerinin temeli ise patates, fırınlanmış et ve haşlanmış sebzedir. Yine balık yanında patates kızartmasını da göreceğiniz İngiliz mutfağı ürünü “Fish and Chips” menüsü şehirdeki hemen her restoranın menüsünde yer almaktadır. Balık ve patetes ikilisinin yanına genelde konulan bezelye ile tabak daha bir renklenmektedir. Tatlı olarak ise İngiliz kültüründe Yorkshire adında bir puding vardır fakat İngilizler bunu tatlı olarak değil yemeğin bir parçası gibi tüketirler. Bar ve restoran menülerinin olmazsa olmazları ise etli ve etsiz böreklerdir. Bu börekleri atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz gibi ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. 

İngiliz kahvaltısı ise genelde koca bir tabakta bulunan çeşit çeşit yiyecekten oluşmatadır. Bu yiyecekler: yumurta, domuz eti, sosis, domates, fasulye, tost ve bazen de mantar şeklinde sunuluyor, hatta geleneksel işletmelerin kahvaltı menüsünde füme ringa balığı ve lapa da bulunabilmektedir. Şehirde günün her saati kahvaltı menüsü sipariş edebiliyorsunuz.

7 £ civarında bir fiyatla sandviç ve yanında içecek, fish and chips gibi ürünler alabilirsiniz. 25 £ ise güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz fakat eğer çok iyi bir restoranda yemek yemek istiyorsanız 50 £ gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Popüler destinasyonların yakınında bulunan, özellikle et restoranları, ödeyeceğiniz abartılı miktara karşılık o kadar iyi yemekler sunamayabilir. O yüzden restoranları iyi seçmeniz gerekir. Chez Lindsay, Tom's Kitchen, Mazi gibi pahalı pek çok restoran ve kafelerin dışında Bi Bim Bap, Butifarra, Cafe TPT gibi daha uygun fiyatlı onlarca restoran ve kafe bulabilirsiniz.
 
** Ayrıca şehre gitmişken geleneksel bir 5 çayı içmeyi ihmal etmeyin. Sütlü çay içebileceğiniz gibi daha farklı çaylar da deneyebilirsiniz. Yanında da aperatif bir şeyler söyleyebilirsiniz tabi eğer çayınızla birlikte gelmemişse. Çayın yanında marmelat ya da İngiliz kurabiyeleri yenebilir. Kurabiye olarak en çok tercih edilenler çikolata kaplı olanlardır.

Londra'da gidebileceğiniz restoran önerileri:

 • Humble Grape
 • Restaurant Gordon RamsayBurada güzel bir akşam yemeği, lezzetli bir salata ve özellikle iyi bir şarap içmeniz öneriliyor.
 • Fay's Deli SE10: Lezzetli bir Cassoulet yemek isterseniz Londra’daki en doğru adres.
 • TortelliniCu: İsminden de anlaşılacağı üzere tortellini yemek için seçebileceğiniz bir Londra restoranı.

Bahşiş: Şehirde bahşiş bırakma bir gelenek halini almıştır fakat memnun kalmadığınız hizmet için bahşiş bırakmak zorunda değilsiniz. Yani bahşiş sizin kişisel tercihinize bağlıdır. Bahşiş için bırakacağınız tutar ise gelen hesabın %10 ile %15’i oranında olabilir.

Dünyanın en popüler ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Londra'da oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatı vardır. Birden fazla katlı barlar ve gece kulüpleriyle ünlü olan şehirde akşamınızı geçirmek için o kadar çok mekan vardır ki seçmekte zorlanabilirsiniz. Yalnız şehirde diğer her şey gibi içkiler de pahalıdır ve çoğu mekan için günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Şehirdeki gece hayatı özellikle Holborn-Clerkenwell, Soho, Mayfair, Bloomsbury, Camden bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Mayfair'de bulunan gece kulüpleri genelde pahalı ve dünya yıldızlarının gittiği kulüplerdir. Vendome, China White, Whisky Mist, Mahiki gibi burada bulunan gece kulüpleri genellikle davetli listesine göre müşteri kabul etmektedir. Londra'nın güneyinde bulunan Corsica Studios üniversiteli gençlerin tercih ettiği eğlenceli bir kulüptür. Camden'de bulunan KOKO, Clerkenwell'de bulunan Fabric, King's Cross'da bulunan Egg ve Shoreditch'te bulunan XOYO şehrin en popüler gece kulüplerindendir. Greenwich'te bulunan Studio 338 ise Ibiza'daki gece kulüplerine benzer bir atmosfer sunmaktadır. Bu gece kulüpleri dünyaca ünlü pek çok şarkıcıyı ve DJ'i ağırlamıştır.

Londra'nın en meşhur özelliklerinden biri çeşitli konseptlerde yapılan publarıdır. Şehirde bulunan bazı barlar Orta Çağ'dan kalma binalarda bulunmaktadır. Fleet Caddesi'nde bulunan Ye Olde Cheshire Cheese çok eski bir manastır binasını bara çevirmiştir. The Princess Louise, Cittie of Yorke ve the Jerusalem Tavern yine eski ve popüler barlardandır. Trafalgar Tavern, The Oyster Shed, The Mayflower gibi içkilerinizi yudumlayabileceğiniz yerler Thames Nehri kenarında bulunur ve hoş manzalar sunar. The Winemakers Club, Gordon's Wine Bar, Vinoteca gibi şarap odaklı mekanlar da şarapseverler için idealdir. Bedford'da bulunan The Young's ve South Bank'ta bulunan The Founder's Arms Londra'nın en eski birahanelerindendir. Salt Whisky Bar and Dining ve Boisdale Canary Wharf'ta 200'den fazla çeşit viski bulabilirsiniz. Ancak özellikle viski odaklı bu mekanlar oldukça pahalıdır. Londra'nın hemen her noktasında ama özellikle popüler yerlerde çok sayıda bar bulabilirsiniz. Eğer barlardaki fiyatlar pahalı gelirse bazı turistlerin yaptığı gibi sırasıyla Leicester Meydanı ve Camden'de bulunan 1 Big Night Out ve Camden Pub Crawl'un düzenlediği "crawl"lara katılabilirsiniz. Bu sayede farklı içkileri farklı mekanlarda biraz indirimli fiyata içebilirsiniz.

Londra'da aynı zamanda yıl boyunca pek çok kabare, müzikal ve konser düzenlenmektedir. Proud Cabaret City ve Volupte Lounge'da kabarelerin tadını çıkarabilir; Savoy Theatre, Prince Edward Theatre, National Theatre gibi mekanların programlarını takip ederek keyifli bir müzikal veya tiyatro seyredebilirsiniz.

Şehir Avrupa kentleri içerisinde alışveriş için en iyi yerlerden biridir. Aradığınız her markayı, her türlü ürünü Londra'daki dükkanlarda bulabilirsiniz. Londra’da West EndWestfield Stratford City gibi çeşitli alışveriş merkezleri, bir sürü market ve küçük küçük dükkânlar vardır yani buradan ne isterseniz alabilirsiniz. Şehrin en lüks mağazaları Harrds AVM’de bulunurken açık alanda alışveriş yapmaktan hoşlananlar da Carnaby’yi, King’s Road’u, Oxford Street’i ve Regent Street’i keşif turuna çıkabilirler. 

Ayrıca şehrin önemli çarşısı Leadenhall Market’ten de alışveriş yapabilirsiniz. Yine şehirde birçok açık pazar bulunmaktadır ve bunlardan salı ve pazar günü arasındaki zamanlarda açık olan Covent Garden hem taze sebze ve meyve alabileceğiniz bir yer hem de hediyelik eşya alabileceğiniz bir büyük çarşıdır. Aynı zamanda da İngiliz sanat dünyasının ürünlerinin sergilendiği bir müze işlevi görür. Pazar günleri kurulan Greenwich Pazarı ise şehre özgü el işi ürünler, takı ve mücevherler, antika eşyalar, orijinal saatler ve hediyelikler alabileceğiniz bir yerdir. Hatta Londra’daki pazarlar arasında en önemlisidir diyebiliriz. 

Ülkenize dönerken şehre ait yanınızda götürebileceğiniz şeyler ise; çikolata kaplı İngiliz bisküvileri, çok kaliteli şemsiyeler, çay setleri ve özellikle  Borough Market’ten aldığınız geleneksel peynir ve marmelatlardır. Ayrıca Marks and Spencer ve Burberry’nin İngiliz markaları olduğunu hatırlatalım. 
 


 

 • Ocak- Londra Sanat Fuarı
 • Şubat: Carling Cup Fina 
 • Mart: St. Patrick’s Day & Festival
 • Mart – Nisan: The Boat Race
 • Nisan: The Virgin London Marathon
 • Haziran son hafta – Temmuz ilk hafta: Wimbledon Tenis Şampiyonası
 • Haziran-Temmuz: Londra Şehir Festivali
 • Ağustos: Notting Hill Carnival / Pueblo Karnavalı / Strip Poker Dünya Şampiyonası
 • Eylül: The Mayor's Thames Festival / Büyük Nehir Yarışı / The Mayor’s Thames Festival
 • Ekim: BFI London Film Festivali / Lord Mayor’s Show
 • Aralık: Londra Geçiti
 • 01 Ocak - Yeni Yıl
 • 18 Nisan - İyi Cuma
 • 21 Nisan - Paskalya
 • 5 Mayıs - Banka Tatili
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık - Boks Günü
 • Ülke Telefon Kodu: +44 / Londra Telefon Kodu: 20
 • Acil Servis: 999 (Polis, telefon ve ambulans için tek numara)
 • Kozmopolitan Polis: 020 7230 1212
 • Londra Turist Bilgilendirme: 020 7971 0027
 • Siyah Taksi: 07779 336 612
 • Heathrow Havaalanı: 0844 355 1801
231719 Ağu 2015Vize

İngiltere Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

 • Verilen randevu tarihinde şahsen gelinmesi gerekmektedir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmaktadır.

İngiltere Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (İnternet üzerinden online doldurulmaktadır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe.( Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı "ingilizce olarak yazılmış" vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Yeni tarihli faaliyet belgesi. (A-4 kağıdına ingilizce çeviri yapılacaktır, noterden yapılması gerekmiyor.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.(A-4 kağıdına ingilizce çeviri yapılacaktır, noterden yapılması gerekmiyor.)
 • Banka hesap cüzdanları.(Hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli.)
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (İnternet üzerinden online doldurulmaktadır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe.( Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı "ingilizce olarak yazılmış" vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Yeni tarihli faaliyet belgesi. (A-4 kağıdına ingilizce çeviri yapılacaktır, noterden yapılması gerekmiyor.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.(A-4 kağıdına ingilizce çeviri yapılacaktır, noterden yapılması gerekmiyor.)
 • SSK işe giriş bildirgesi.
 • Maaş bordrosu (Son 3ay)
 • SSK hizmet dökümü. (sgk.gov.tr adresinden yada SGK müdürlüklerinden alınabilir.)
 • Banka hesap cüzdanları.(Hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli.)
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.