Google+

Arama formu

Londra Mutfağı

Londra Mutfağı

Londra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Charlotte Street Hotel, Firmdale Hotels, 41, Haymarket Hotel, Firmdale Hotels. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Bloomsbury Hotel, London Guest House, London Olympus Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Home London, Rest Up Hostel, St Christopher's Greenwich tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Londra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Londra’da yemek yemek için birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Londra, çok farklı mutfak kültürlerine ev sahipliği yapan kozmopolit bir şehir olsa da geleneksel İngiliz yemekleri yemek isterseniz biraz zorlanabilirsiniz. Şehirde geleneksel mutfaktan uzaklaşma görülse de dünya mutfağı yelpazesi olarak sürekli bir genişleme görülmektedir. Londra’da çok karşınıza çıkacak dünya lezzetleri ise İtalyan, Çin, Amerikan, Meksika ve Hint mutfağına ait tatlar olacaktır. Yine şehirde Türk restoranları da vardır.

Geleneksel İngiliz yemeklerinin temeli ise patates, fırınlanmış et ve haşlanmış sebzedir. Yine balık yanında patates kızartmasını da göreceğiniz İngiliz mutfağı ürünü “Fish and Chips” menüsü şehirdeki hemen her restoranın menüsünde yer almaktadır. Balık ve patetes ikilisinin yanına genelde konulan bezelye ile tabak daha bir renklenmektedir. Tatlı olarak ise İngiliz kültüründe Yorkshire adında bir puding vardır fakat İngilizler bunu tatlı olarak değil yemeğin bir parçası gibi tüketirler. Bar ve restoran menülerinin olmazsa olmazları ise etli ve etsiz böreklerdir. Bu börekleri atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz gibi ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. 

İngiliz kahvaltısı ise genelde koca bir tabakta bulunan çeşit çeşit yiyecekten oluşmatadır. Bu yiyecekler: yumurta, domuz eti, sosis, domates, fasulye, tost ve bazen de mantar şeklinde sunuluyor, hatta geleneksel işletmelerin kahvaltı menüsünde füme ringa balığı ve lapa da bulunabilmektedir. Şehirde günün her saati kahvaltı menüsü sipariş edebiliyorsunuz.

7 £ civarında bir fiyatla sandviç ve yanında içecek, fish and chips gibi ürünler alabilirsiniz. 25 £ ise güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz fakat eğer çok iyi bir restoranda yemek yemek istiyorsanız 50 £ gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Popüler destinasyonların yakınında bulunan, özellikle et restoranları, ödeyeceğiniz abartılı miktara karşılık o kadar iyi yemekler sunamayabilir. O yüzden restoranları iyi seçmeniz gerekir. Chez Lindsay, Tom's Kitchen, Mazi gibi pahalı pek çok restoran ve kafelerin dışında Bi Bim Bap, Butifarra, Cafe TPT gibi daha uygun fiyatlı onlarca restoran ve kafe bulabilirsiniz.
 
** Ayrıca şehre gitmişken geleneksel bir 5 çayı içmeyi ihmal etmeyin. Sütlü çay içebileceğiniz gibi daha farklı çaylar da deneyebilirsiniz. Yanında da aperatif bir şeyler söyleyebilirsiniz tabi eğer çayınızla birlikte gelmemişse. Çayın yanında marmelat ya da İngiliz kurabiyeleri yenebilir. Kurabiye olarak en çok tercih edilenler çikolata kaplı olanlardır.

Londra'da gidebileceğiniz restoran önerileri:

  • Humble Grape
  • Restaurant Gordon RamsayBurada güzel bir akşam yemeği, lezzetli bir salata ve özellikle iyi bir şarap içmeniz öneriliyor.
  • Fay's Deli SE10: Lezzetli bir Cassoulet yemek isterseniz Londra’daki en doğru adres.
  • TortelliniCu: İsminden de anlaşılacağı üzere tortellini yemek için seçebileceğiniz bir Londra restoranı.

Bahşiş: Şehirde bahşiş bırakma bir gelenek halini almıştır fakat memnun kalmadığınız hizmet için bahşiş bırakmak zorunda değilsiniz. Yani bahşiş sizin kişisel tercihinize bağlıdır. Bahşiş için bırakacağınız tutar ise gelen hesabın %10 ile %15’i oranında olabilir.


Londra Turları