Google+

Arama formu

Norwich Gezilecek Yerler

Norwich Gezilecek Yerler

İngiltere’nin yaşayan ortaçağ şehirlerinden biri olan Norwich, zengin kültürü ve tarihiyle İngiltere için bir mücevher gibidir. İngiltere’nin en yüksek nefli ikinci katedrali, etkileyici Norman kalesi, büyüleyici sokakları, mimarileri ve doğasıyla Norwich, sakinlik ve huzurun şehridir. Başlıca gezilecek yerleri; Norwich Katedrali, Elm  HillsSainsbury MüzesiNorwich Katedrali ve Norfolk Broads ve dahasıdır.

Norwich gezilecek yerler:

Norwich Katedrali

Norwich Gezilecek Yerler-1
media.thedailytouch.com

Norwich lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz St Giles Apartment, Fishergate Apartments, Arrandale Lodge Boutique Guest House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz St. Giles House, Premier Inn Norwich Airport gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Holiday Inn Norwich, Ipswich Road, The Maids Head Hotel, MJB Norwich Unthank Road Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Norwich aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Norwich’in en çarpıcı yapısı olan Norwich Katedrali, İngiltere’de Salisbury’den sonra ki en yüksek katedral unvanına taşıyan muhteşem bir gotik mimariye sahip Anglikan katedralidir. Diken gibi sivri yapısı bir hayli dikkat çekmektedir. Katedralin tarihi ise 1096 yılına kadar gitmektedir. Yaklaşık bir milenyumdur ülkenin en iyi Anglo-Norman manastır kiliselerinden biri olmaya devam etmektedir. Üstünde bulunan nefin büyüklüğünden öte en dikkat çekici yanı 1463 yılında incil tasvirleriyle çatı kısmına eklenen yaklaşık 1200 heykel biblolardır.

 •  Adres: 12 The Close, Norwich NR1 4DH, Birleşik Krallık

Norwich Kalesi ve Müzesi

Norwich Gezilecek Yerler-2
castlexplorer.co.uk

Norwich manzaralı bir tepede bulunan bu devasa kale, 12. Yüzyıl Anglo-Norman askeri mimarisinin İngiltere’deki en iyi korunmuş örneklerinden biridir. Günümüzde içinde muhteşem interaktif müzeler ve sanat galerileri barındırmaktadır. Anglosaksonlar ve Vikingler üzerine sergiler yer almaktadır. Normanlar ve Vikingler İngiltere tarihinde önemli bir yere sahiptir. Zamanın işgalcileri olan bu ırklar, İngiltere’ye ve özellikle doğu kıyısında önemli kültürel etki yaratmışlardır. Galeride ki bazı resim ve grafik sergilerinde zamanın tüyler ürpertici cezalandırma yöntemleri resmedilmiştir. Ayrıca burada ki sanat galerisi dünyanın en büyük resim ve yüzlerce yıllık çaydanlık koleksiyonuna da sahiptir.
Kalenin içi ve siperleriyse, 2 Sterlin karşılığında rehber eşliğinde gezilebilmektedir. Norwich Kalesi nerdeyse 1000 yıllık bir tarih simgesi olarak Norwich’te mutlaka gezilecek yerler arasındadır.

 • Adres: Castle Meadow, Norwich, East Anglia NR1 3JU, Birleşik Krallık
 • Çalışma saatleri:10:00–16:30
 • Ücretler: Yetişkin 7 Sterlin, Çocuk 5 Sterlin

Sainsbury Görsel Sanatlar Merkezi 

Norwich Gezilecek Yerler-3
fosterandpartners.com

Sainsbury Görsel Sanatlar Merkezi ünlü mimar Norman Foster tarafından yapılan büyük bir kültür merkezidir. Onun eklektik koleksiyonları arasında Picasso, Moore, Degas ve Bacon gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri bulunmaktadır. Bu eserlerin yanında Afrika, Pasifik ve Amerika’dan getirilen birçok eser daha yer almaktadır. Henry Moore heykel bahçesi, açık hava sanatları, sürekli düzenlenen etkinlikleri ve sergileri ile bu modern sanat galerisini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: University of East Anglia, Norwich NR4 7TJ, Birleşik Krallık
 • Çalışma saatleri:10:00–18:00

Elm Tepesi

Norwich Gezilecek Yerler-4
outsidestudio.co.uk

Elm Tepesi, çarpık ahşap kirişler ve kapıları, ilginç mağazalar ve kapıları, sevimli ortaçağ Arnavut kaldırımları ve antikacı dükkânlarıyla Norwich’in en ünlü sokağıdır. Antika ticaretinin oldukça yoğun olduğu sokak küçük bir ortaçağ esintisi sunmaktadır. Burada ki kafeler ve bistrolar turistlerin en çok tercih ettiği mekânlardır. Butik mağazaları ve dükkânlarında ise birçok yerde bulamayacağınız ürünler satmaktadır. Buradaki ahşap konutlar canlı ve renkli görünümleriyle dikkat çekmektedir. Birçoğu Tudor döneminde yapılmıştır. Sokağın yakınından akan nehirde, o zamanlarda burada ikamet eden her tüccarın bir iskelesi olduğu söylenmektedir. Önceden çok daha fazla yapının bulunduğu bu sokak, yangınlar ve kentsel dönüşümlerden dolayı sayıca azalmıştır. Elm Tepesi Norwich’te görülmesi gereken bir yerdir.

Dragon Hall

Norwich Gezilecek Yerler-5
media-cdn.tripadvisor.com

King Street’te bulunan Dragon Hall, ortaçağ tüccarlarının en önemli ticaret salonu olarak kullanılmıştır. Wensum nehrine yakın bir konumda bulunan bu tarihi salon 1430 yılında inşa edilmiştir. Yapı genel olarak sağlam olsa da bazı yeraltı kemerleri yaşlanmıştır. Dragon Hall’ın temelinde yapılan bazı arkeolojik araştırmalarda 1000 yıllık insan yerleşimlerinin izine rastlanılmıştır.
Bu binayı Robert Troppes adında uluslararası büyük bir ticaret adamının kendi yönetim merkezi olarak yaptırdığı düşünülmektedir. Binanın adıysa görkemli salonunun çatısının bir köşesinde bulunan oyma ejderha griftidir. Dragon Hall 30 yıldır showroom ve depo olarak kullanılmaktadır. Robert öldükten sonra bina kamulaştırılmış ve yavaş yavaş apartman, dükkan ve pub gibi farklı işletmelere bölünmüştür.

 • Adres: Castle Meadow, Norwich, East Anglia NR1 3JU, Birleşik Krallık
 • Çalışma saatleri:10:00–16:30
 • Ücretler: Yetişkin 7 Sterlin, Çocuk 5 Sterlin
 • Adres: 115-123 King St, Norwich NR1 1QE, Birleşik Krallık

Norfolk Broads 

Norwich Gezilecek Yerler-6
acaciaguesthouse-norwich.co.uk

Norfolk Broads şehrin doğa, huzur ve sakinliğiyle cazibe noktası haline gelmiş en ünlü yerlerinden biridir. Bu ilçe de yavaş hareket eden geniş Wensum nehri, küçük göletler, yabani su çayırları, bataklıklar ve kuşlar bulunmaktadır. Bunların tamamı doğal süreçte oluşmuş, doğal güzelliklerdir. Nehrin üzerinden kelebekler ve kuşlar eşliğinde bir tekne turuna çıkabilir ve bu güzel doğayı daha yakından keşfedebilirsiniz. Norfolk Broads zamanınız yeterse mutlaka görmeniz gereken bir mekandır.

 • Adres: Yare House, 62-64 Thorpe Road, Norwich, Norfolk NR1 1RY, Birleşik Krallık
 • Saatler: Bugün açık · 09:00–17:00
 • Ücretsizdir.

Norwich gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.