Google+

Arama formu

Bağdat Şehir İçi Ulaşım

Bağdat Şehir İçi Ulaşım

Bağdat, gelişmiş toplu ulaşım imkânlarına sahip değildir. Uzun yıllar işgal altında kalan ve savaş alanı haline gelen şehirde ulaşım gelişmemiştir, en iyi ulaşım seçeneği taksilerdir. Taksi ile bir yerden bir yere giderken sizinle aynı yöne gidenleri de yanınıza alabilirsiniz çünkü Bağdat’ta paylaşımlı taksiler çok yaygındır.  Ancak şehirde genel güvenlik sağlanamadığı için dikkatli olmak gerekmektedir. Şehirdeki güvenlik tehditleri nedeniyle gündüz yolculukları daha güvenli olacaktır. Askeri kontrol noktaları ile karşı karşıya gelindiğinde mutlaka verilen talimatları uygulamak gerekmektedir.

Taksi

Bağdat’ta en yaygın ulaşım aracı taksilerdir ancak taksiler taksimetre ile çalışmaz. Bu nedenle taksiye binmeden önce gideceğiniz yer için belli bir tutarda anlaşmanız gerekmektedir. Ücretler genellikle kilometre hesabına göre belirlenir ve pazarlığa açıktır.

Bağdat Havaalanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

Eski adı Saddam Uluslararası Havaalanı olan Bağdat Uluslararası Havaalanı, şehrin 16 kilometre batısında yer almaktadır ve Irak’ın e büyük havaalanıdır. Bağdat Uluslararası Havaalanı üç yolcu terminaline sahiptir. Planlanan yeni terminallerle birlikte yolcu kapasitesini iki katına çıkarmak amaçlanmaktadır. Uluslararası havalimanlarında bulunan döviz büroları, ATM’ler, duty-free mağazası ve postane gibi tüm imkânlar burada da mevcuttur. 

Taksi

Havaalanından taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkündür. Terminalin dışında bekleyen taksiler ile gitmek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için taksi ücreti ortalama 37.000 Irak dinarı'dır.

Araç kiralama

Bağdat Uluslararası Havaalanı'nda araç kiralama servislerinin ofisleri mevcuttur. Burada bulunan araç kiralama firmaları aracılığıyla dilediğiniz aracı kiralayabilirsiniz.