Google+

Arama formu

Cork Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Corch İrlanda’nın en büyük ikinci şehridir. İsmini “bataklık” anlamına gelen “corcach” kelimesinden alır. Resmi olarak Cork kontluğuna bağlıdır ve nüfusu 120.000’dir.

Cork Hakkında Bilinmesi Gerekenler
manta.joyent.com

Corch İrlanda’nın en büyük ikinci şehridir. İsmini “bataklık” anlamına gelen “corcach” kelimesinden alır. Resmi olarak Cork kontluğuna bağlıdır ve nüfusu 120.000’dir. Sokakları ve insanlarıyla tipik bir İrlanda şehri olan Cork, kompakt şehir merkezi, ilginç suyolları, 17. Yüzyıldan kalma caddeleri, eğlence hayatı, barları ve daha ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Cork Lee Nehri’nin iki kolunun ortasına kurulmuştur ve bu yüzden adaya benzemektedir. Lough Mahon ve Cork isimli dünyanın en büyük doğal limanlarından ikisine sahiptir. Cork’a ilk yerleşimin 6. Yüzyılda kurulan Aziz Finbarr Manastır’ı ile olduğu ancak resmi olarak 915 – 922 yılları arasında burayı ele geçiren Vikingler tarafından bir ticaret limanı olarak kurulduğu belirtilmektedir. 1185 yılına gelindiğiyse şehrin etrafına örülen duvarlarla İngiltere’ye karşı bir savunma şehri görevini üstlenmiştir. Aynı zamanda Hiberno ve Norman istilasına da karşıda. 19. Yüzyıl zamanında İngiltere ve İrlandalı gerillaların savaştığı ve şehrin yakıldığı bir dönemden de geçmiştir.

Cork’un ekonomisini turizm, tuz, demir, şarap ve yün ithalatı oluşturur. İrish kültürünün etkisi altında ki Cork mutlaka gezip görmeniz gereken bir şehiridir.

Tanıtıcı Video: