Google+

Dublin

Dublin - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon5.3℃
 • Şubweather-icon5.3℃
 • Marweather-icon6.8℃
 • Nisweather-icon8.3℃
 • Mayweather-icon10.9℃
 • Hazweather-icon13.6℃
 • Temweather-icon15.6℃
 • Ağuweather-icon15.3℃
 • Eylweather-icon13.4℃
 • Ekiweather-icon10.5℃
 • Kasweather-icon7.4℃
 • Araweather-icon5.6℃
Ülke: İrlanda Nüfus: 527.612 Dil: İngilizce Para Birimi: Euro İklim: Ilıman İklim Çocukla Gezmeye Uygunluk: Uygun Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)

Dublin adını, İrlanda dilinde “siyah havuz” anlamına gelen “Dubh” ve “Linn” kelimelerinin birleşmesi ile alır. Birası, kilisesi, neşeli insanları, rengârenk kapıları ve belli olmayan havasıyla Dublin, birçok Avrupalının gönlünde yatan başkentlerden biridir her zaman... Tarihte Vikingler, Normanlar ve İngilizlerin sahip olmak için savaştığı Dublin, şimdilerde Çinlisinden Romanyalısına kadar oldukça kozmopolit bir şehir.

Dublin Hakkında Bilinmesi Gerekenler
dublin.ie

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Dublin, İngiltere Adası’nın 110 km batısında bulunan İrlanda Adası’nda yer alır. İrlanda’nın doğu yakasında ismini aldığı Dublin Körfezi’nde kurulmuştur. 

Geolocation

Dublin para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

İrlandaca ve İngilizce resmi dil olmasına karşın, halk arasında çoğunlukla İngilizce konuşulur. İrlandaca anayasada birinci resmi dil olarak geçmesine rağmen herkes tarafından bilinmez. İngilizceye hiç benzemeyen bu dil genellikle resmi yazışmalarda ve küçük yerleşim birimlerinde kullanılır. 

Dublin (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Dublin’de 10.00’dur.

 • Adres: 11 CLYDE ROAD BALLSBRIDGE DUBLIN 4. IRELAND
 • Tel: +353 1 668 52 40

Dublin denizin ortasında ve Gulf Stream akıntısına yakın olduğu için ılıman bir iklime sahiptir. Bir kuzey ülkesi olmasına rağmen size şaşırtıcı gelebilir ancak kış aylarında bile sıcaklık çok nadir sıfırın altına düşer. Yaz aylarında ise 20 derecenin üzerine pek çıkmaz. Mayıs ve Haziran ayları havanın en kararlı ve sıcak olduğu dönemlerdir. Dublin her ne kadar kapalı bir havaya sahip olsa da az yağış alır. Ağustos ve Eylül ayları genellikle bu yağışlı döneme denk gelir. Eğer rotanız Dublin ise havanın bir kapanıp bir açmasına şaşırmamalısınız. Unutmadan ekleyelim. Her ne kadar kararsız bir havaya sahip olsa da Dublin, Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı başkenttir.


idealmagazine.co.uk

Türkiye'den kalkan direk uçuşların yanı sıra uluslararası havayolu firmaları ile aktarmalı şekilde gidebilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saattir.

Hayat standartları yüksek olan Dublin’de konaklama bütçenizi iyi ayarlamalısınız. Merkezde bulunan Temple Bar, Christ Church ve Grafton Street civarlarına yakın olmak isteyebilirsiniz.  Temple Bar, eğlence hayatına ve restoranlara yakın bir noktada yer almaktadır. Grafton Street üzerinde ise alışveriş merkezleri var. Merkezde birçok hostel bulunuyor.  Eğer kalabalıktan uzak bir yerde konaklamak isterseniz Dún Laoghaire en uygun yer olacaktır. Şirin bir koyu bulunan ve denize girilebilen bu sahil mahallesi merkeze DART treniyle sadece 20 dakika mesafede. 

Dublin Otelleri

Dublin Şehir İçi Ulaşım
i.radikal.com.tr

Bu rehberi 15 yıl önce hazırlasaydık büyük ihtimalle yürümeniz gerekiyor derdik. Çünkü 2002 yılına kadar Dublin’de ki insanların yarısı işlerini yürüyerek hallediyordu. Ancak 2002 yılından sonra ulaşım konusunda yapılan atılımlarla şuan böyle bir sorun yok. Şehir içi otobüs hattı oldukça gelişmiş olan Dublin’de, 200 gündüz ve pazartesiden cumartesiye işleyen 24 gece hattı bulunuyor. Bunun yanında beş hatlı bir istasyon yapısına sahip  “DART” adında bir raylı sistem var. Bu raylı sistemle günde yaklaşık 80.000 yolcu taşınıyor. Ayrıca iki hatlı Luas Tramvayı da bir ulaşım alternatifi.

Dublin Gezilecek Yerler
en.up-wallpaper.com

Dublin eski bir tarihe ev sahipliği yapması ve mimarisinin günümüze kadar korunması ile içerisinde birçok müze, katedral, kilise, kale ve tarihi mimariler barındırmaktadır. Düzenli bir şehir olan Dublin’de gezebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

İrlanda Mutfağı
2.bp.blogspot.com

İrlanda Mutfağı Türk Mutfağı kadar çeşitli ve zengin değil. Modern İrlanda mutfağı, geleneksel Kelt mutfağının Fransız mutfağıyla karışmasıyla ortaya çıkmıştır. 

Dublin'de Alışveriş
conexao-irlanda.blogspot.com

Dublin şehrinde alışveriş yapılabilecek başlıca mekânlar: Grafton Street, Nassau Street, Temple Bar, O’Connell Street ve Henry Street üzerindedir. Alışveriş merkezleri özellikle Grafton Street’de yoğunlaşmıştır. 

 • St. Patrick’s Day- Her Yıl 17 Mart’ta kutlanan ve İrlandalılara Hristiyanlığı getiren Aziz Patrick’ özel olan bu günde her yer yeşile bürünür, festivale özel geleneksel kıyafetler giyilir ve çılgınlar gibi eğlenilir. İrlandalıların çok önem verdiği bu festival hakkında bilgi almak için tıklayın.

 

 • Irish Craft Beer and Cider Festival- İrlandalı el yapımı bira ve şarap yapan esnafların ürünlerini stantlarda sergilediği, ellinin üzerinde stant ve iki yüzden fazla el yapımı bira ve şarap ile dolu dolu geçen üç gün. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • Oktoberfest – Almanya’nın meşhur festivalinin Dublin versiyonu olan bu festivale katılım ücretsiz biralar ise bol. Bu yıl Eylül ayının ikinci yarısı başlayıp iki hafta sürecek festival hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • Ulusal Miras Haftası – İrlanda’nın mimari, doğal ve kültürel miraslarının tanıtıldığı bir festivaldir. Özellikle İrlandalı ailelerin katılım gösterdiği festival 22-20 Ağustos arası kutlanıyor. Festival hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

 
 

 • Dublin Tiyatro Festivali- İlk 1957 yılında sahnelenen, Dublin Tiyatro Festivali, Avrupa'nın en köklü uzman tiyatro festivalidir.  Bu festival, Dublin tiyatrosuna dünya çapında bir vitrin sağlamaktadır. Birden fazla mekânda gerçekleşen festivalde; tiyatro, müzik, dans, aile olayları ve kamu tartışmaları yer alır. Festival hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

 

 • Fingal Film Festivali- İrlanda filmlerinin sergilendiği ve yeni yeteneklerin keşfedildiği bir festival olan Fingal Film Festivali bu yıl 25-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Detaylı bilgi için tıklayın.

 
614columbus.com
 

 • Yeni Yıl- (1 Ocak)
 • Saint Patrick’s Bayramı- (17 Mart)
 • Kutsal Cuma
 • Cadılar Bayramı- (Ekim)
 • Noel-  (25 Aralık)

-Numaralar;
Acil Yardım:112
Polis: 911
 
-Kayıp Çalıntı Kartlar İçin;
 1800 687 687 veya +353 (1) 212 4290