Google+

Kilkenny

Kilkenny - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon4.9℃
 • Şubweather-icon5.2℃
 • Marweather-icon6.9℃
 • Nisweather-icon8.5℃
 • Mayweather-icon11.1℃
 • Hazweather-icon13.8℃
 • Temweather-icon15.8℃
 • Ağuweather-icon15.6℃
 • Eylweather-icon13.4℃
 • Ekiweather-icon10.3℃
 • Kasweather-icon7.3℃
 • Araweather-icon5.6℃
Ülke: İrlanda Nüfus: 24.000 Dil: İngilizce ve İrlandaca İklim: Ilıman İkliim Para Birimi: Euro Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)

Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda yer alan küçük bir şehirdir. İrlanda’nın en popüler şehirlerinden biri olup son 400 yıldır şehir statüsünde sayılmaktadır. Özellikle tarihi yapıları ve kendi adını taşıyan birasıyla bilinir.

Kilkenny Hakkında Bilinmesi Gerekenler
pbase.com

Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda yer alan küçük bir şehirdir. İrlanda’nın en popüler şehirlerinden biri olup son 400 yıldır şehir statüsünde sayılmaktadır. Özellikle tarihi yapıları ve kendi adını taşıyan birasıyla bilinir. Kilkenny’nin katedralleri, manastırları, müzeleri, kamusal alanları, sanat atölyeleri ve kalesi şehrin turistik cazibe noktaları oluşturur. 24.000’lik nüfusuyla İrlanda’nın en küçük şehri olsa da kültürel aktivite bakımından çok zengindir. Bahar ve yaz aylarında büyük festivallere ev sahipliği yapar. Şehrin içinden geçen Nore nehri ve köprülerin yanında, tarihi ortaçağ binaları ve peyzajları şehre egzotik bir atmosfer katar. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda, Nore Nehri’nin kıyısına kurulmuş bir şehirdir.  

Geolocation


fatihkansoy.com

Kilkenny para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

İrlandaca ve İngilizce resmi dil olmasına karşın, halk arasında çoğunlukla İngilizce konuşulur. İrlandaca anayasada birinci resmi dil olarak geçmesine rağmen herkes tarafından bilinmez. İngilizceye hiç benzemeyen bu dil genellikle resmi yazışmalarda ve küçük yerleşim birimlerinde kullanılır.

Kilkenny (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Kilkenny’de 10.00’dur.

Schengen vizesiyle Kilkenny'e girmek mümkün olmamaktadır. Birleşik krallık vizesi de geçerli olmayan ülkeye girmenin tek yolu İrlanda vizesi almaktır.

Dublin Türk Büyükelçiliği

 • Telefon: +353 1 614 45 90
 • Faks: +353 1 668 50 14
 • E-posta: embassy.dublin@mfa.gov.tr
 • Posta adresi: 8 Raglan Road Ballsbridge Dublin 4. Ireland


wikimedia.org

Kilkenny İrlanda’nın diğer şehirleri gibi değişken ve yağışlı bir iklime sahiptir. Ancak Gulf Stream sıcak su akıntısından etkilendiği için çok soğuk olmamaktadır. Yaz ve kış aylarında yağış görülür. Ortalama sıcaklığı 13-14 derece olan Kilkenny’e gidilebilecek en uygun zaman aralığı Temmuz - Ağustos ve Nisan – Mayıs ayları arasıdır.

Havayolu şirketinin Kilkenny’e olmasa da Dublin’e direk uçuşları bulunmaktadır. Bunun yanında uluslararası havayolu firmaları ile de Dublin’den karayolu ile aktarmalı şekilde gidebilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saattir.

Kilkenny’de hayat standartları yüksek olduğu için otel konusunda bütçenizi sıkı tutmanızda yarar var. Şehir merkezinde ve ulaşım ağlarına yakın bir konumda konaklamanızda ayrıca yararlı olacaktır. Oteller genellikle Lee Nehri’ne yakın kısımlarda ve ana caddeler üzerinde toplanmıştır. En uygun konaklama bölgeleri ise Gardens, Lyons, Walkinslough ve Dean Caddesi’dir.

Kilkenny onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kilkenny Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kilkenny Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kilkenny Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kilkenny Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kilkenny Otelleri

Kilkenny Şehir İçi Ulaşım
kilkennycyclingtours.com

Kilkenny o kadar küçük bir şehirdir ki, toplam alanı bir mahalle büyüklüğündedir. Toplu taşımaya gerek bile duyulmamaktadır. Şehri 1 günde yürüyerek çok rahat gezebilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız bisiklet ve taksi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bisiklet kiralamak ulaşım için en kolay yoldur. İstediğiniz türde bisikleti uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Günlük kiralama fiyatları ortalama 10 Euro’dur. Bisiklet kiralayan işletmelerle ilgili bilgiler aşağıdaki web sayfada bulunmaktadır.

Kilkenny Gezilecek Yerler
welovedates.com

Kilkenny İrlanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Nüfus bakımından ülkenin en küçüğü olsa da kültürel ve tarihi birikimiyle İrlanda’nın en turistik şehirlerinden biridir. Kaleleri, müzeleri, kamusal alanları, doğası ve manastırları şehrin ana cazibe noktalarını oluşturur. Tam bir ortaçağ şehri olan Kilkenny, tarihi sokakları ve yapılarıyla büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

İrlanda Mutfağı
fortuneturkey.com

İrlanda’nın yemekleri içkileri kadar meşhur ve çeşitli değildir. Ama çevresinde ki kültürlerden etkilenmiştir. Sokaklarında yeteri kadar İrlanda ve İngiliz mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoran ve bistrolar bulunmaktadır. En kaliteli restoranlar William  Street ve Kilkenny Kalesi civarında yoğunlaşmıştır. Bira ve gazoz üretiminde de oldukça önemli bir yere sahip olup, yerel halk tarafından da bolca tüketilmektedir. Meşhur birasının adı “Kilkenny”, gazozunun adı ise “Smithwicks’dir.” Kilkenny’de İrlanda’nın meşhur İrish biralarıda en az Kilkenny birası kadar çok tüketilir.

Kilkenny Gece Hayatı
langtons.ie

İrlanda genel olarak alkole ve gece hayatına önem veren bir ülkedir. Kilkenny her ne kadar ülkenin en küçük şehri olsa da bu geleneği bozmamaktadır. Şehirde gece hayatı genellikle gece 12’ye kadar devam eder.  Mekânlar fiyat olarak ise biraz pahalıdır denebilir.  Ayrıca İrlandalılar Avrupa’nın en mutlu insanları arasında gösterilmektedir. Bu durum gece hayatında da kendini göstermekte, insanları oldukça sıcakkanlı davranmaktadır.


rootsweb.ancestry.com

Kilkenny alışveriş konusunda harika bir şehirdir. Genellikle yerel ürünleri ve butik dükkanlarıyla ön plana çıkar. Ancak dünyaca ünlü markalardan oluşan bir alışveriş tarzını benimsiyorsanız burası doğru yer değildir. Kilkenny Kalesi’nin karşısıdna bulunan Kilkenny Design Craft Centre’dan mükemmel zanaat ürünleri ve el yapımı hediyelik eşyalar alabilirsiniz. High Street üzerindeki Allens’den ise hediyelik eşyalar, nevresim ve çeşitli ev aksesuarları satılır. Ayrıca bu cadde şehrin ana alışveriş caddesi olarak bilinir. Birçok butik mağaza cadde boyunca dizilmiştir. Padmore ve Barnes isimli dükkânda ilginç dış giyim ve teçhizat ürünlerini bulabilirsiniz. Kano, kayak ve kamp eşyaları bile satılmaktadır.

Kilkenny’de birde alışveriş merkezi bulunmaktadır. Demiryolu istasyonunun yanında bulunan MacDonagh Junction Alışveriş Merkezi birçok mağazaya ev sahipliği yapmakta olup, etrafı kaliteli kafe ve restoranlarla doludur. Kilkenny’e gelmişken meşhur birasını almadan gitmek olmaz. Şehirde ki birçok dükkandan bu biraları temin edebilirsiniz.


irishplayography.com

 • Kilkenny Tradfest (Mart)
 • Kilkenny Roots Festival (Mayıs)
 • Kilkenny International Gospel Festival (Haziran)
 • Kilkenny Craft Beer Festival (Haziran)
 • Kilkenny Arts Festival (Ağustos)
 • Yeni Yıl  (1 Ocak)
 • Saint Patrick’s Bayramı  (17 Mart)
 • Kutsal Cuma
 • Cadılar Bayramı  (Ekim)
 • Noel  (25 Aralık)
 • Acil Yardım:112
 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911