Google+

Arama formu

Kilkenny Gezilecek Yerler

Kilkenny Gezilecek Yerler
welovedates.com

Kilkenny İrlanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Nüfus bakımından ülkenin en küçüğü olsa da kültürel ve tarihi birikimiyle İrlanda’nın en turistik şehirlerinden biridir. Kaleleri, müzeleri, kamusal alanları, doğası ve manastırları şehrin ana cazibe noktalarını oluşturur. Tam bir ortaçağ şehri olan Kilkenny, tarihi sokakları ve yapılarıyla büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

Kilkenny gezilecek yerler:

ST. CANICE’S KATEDRALİ

Kilkenny lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Rosquil House B&B, Leggetsrath B&B, Auburndale Guesthouse. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kilkenny House Hotel, MacGabhainns Backpackers Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Kilkenny Tourist Hostel, McCourts Townhouse, Glendine Inn otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kilkenny aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kilkenny Gezilecek Yerler-1
flickr.com

İrlanda’nın en büyük ikinci katedrali olan St. Canice,  Oldukça uzun bir ortaçağ geçmişi olan bu katedral 6. Yüzyılda Kilkenny’nin koruyucu azizi tarafından 6. Yüzyılda yapılmıştır. Mevcut yapı 19. Yüzyılda genişletilmiş ve bugünkü haline kavuşmuştur. İçinde Kilkenny’nin önemli hanedanlarından Buster Hanedanının mezarları da bulunur.  Dışında ki kulelerin uzunluğu 30 metredir ve bu kulelere çıkılabilmektedir. Kilise orjinalinde tamamen ahşaptan yapılmış ancak 1202 yılında çıkan bir yangından sonra yanmıştır. Sonrasında tekrar beton levhalarla yapılmıştır. İçi ve dışıyla büyüleyici bir görünüme sahip olan St. Canice Katedrali Kilkenny’nin en turistik mekanları arasındadır.

 • Adres: The Close, Coach Rd, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon: +353 56 776 4971
 • Çalışma saatleri: 09:00–18:00

KILKENNY KALESİ

Kilkenny Gezilecek Yerler-2
wikimedia.org

Nore Nehri üzerinde yükselen Kilkenny Kalesi, İrlanda’nın en çok ziyaret edilen yeridir.  Butler Hanedanının yaptırdığı kale, 12. Yüzyıl Victoria mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. Kalenin ahşap ve taş kuleleri 1172 ile 1191 yılları arasında inşa edilmiştir. Boyalı çatısı, uzun galeri bölümleri ve oyma mermerden yapılmış şöminesi, çay salonları ve kale mutfakları dahil oldukça etkileyici bölümlerden oluşur. Celtic haç şeklindeki gül bahçesi görülmeye değerdir. Kilkenny’nin ünlü Butler ailesinin portlerinin de sergilendiği Kilkenny Kalesi’ni, 40 dakikalık rehber turlarıyla kolayca gezebilirsiniz. 

 • Adres: The Parade, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon: +353 56 770 4100
 • Saatler: 09.00 - 17.30
 • Web sitesi için tıklayınız.

ROTHE EVİ VE BAHÇESİ (ROTHE HOUSE AND GARDEN)

Kilkenny Gezilecek Yerler-3
kilkennycyclingtours.com

1594 yılından kalma bu ortaçağ evi ve bahçesi, Tudor dönemi tüccarlarının yaşamını gözler önüne seren en iyi örneklerden biridir. Şimdilerde müze olarak kullanılan evde Viking kılıçları ve bir kelt sanatçı tarafından yapılmış heykeltraş kafalardan oluşan sınırlı bir sergiye sahiptir. Bahçesi meyve, sebze ve ot bölümlerine ayrılmış şekilde bölünmüştür. Rothe ailesi 1640 yılına kadar bu evde yaşamış daha sonra mallarına el konulmuştur. 1690 yılında ki bir savaşta II. James’i destekledikleri içinse evlerini tamamen kaybetmişleridir. 1850’yılından günümüze kadarda müze olarak kullanılmaya devam edilmekte olup, birçok ziyaretçi çekmektedir.

 • Adres: Parliament St, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon:+353 56 772 2893
 • Saatler: 10.30 - 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

ULUSAL EL SANATLARI GALERİSİ

Kilkenny Gezilecek Yerler-4
go4travelblog.com

Kilkenny Kalesi’nin karşısında bulunan bu galeride, çağdaş İrlanda el sanatları eserleri sergilenmektedir. Bu el sanatları galerisi 2000 yılında İrlanda Meslekler Konseyi tarafından kurulmuştur. Etkinlik sergi ve programlar aracılığıyla, yaratıcılığı ve yenilikçiliği teşvik etme amacını taşımaktadır. Kilkenny’de el zanaatları maddi kültür anlayışı açısından çok önemlidir.
Seramiğin hakim olduğu sergiler arasında mobilya, mücevher ve dokumalar ön plana çıkmaktadır. Cumartesi günleri 10.00 – 12.30 arasında çocuklar için eğlenceli atölye çalışmaları da düzenlenen galeri oldukça ilgi çekmektedir.

 • Adres: Castle Yard, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon:+353 56 779 6147
 • Saatler: 10.30 - 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

KARA MANASTIR (BLACK ABBEY)

Kilkenny Gezilecek Yerler-5
wikimedia.org

Bu Dominik manastırı 1225 yılında William Marshall tarafından kurulmuştur. O dönemin kesişleri için bir toplanma yeri olarak yapılmıştır. Üzerinden 800 yıl geçmiş olmasına rağmen kemerli kalıntıları ve görkemli vitray pencereleri halen belirgindir. Manastırın altında bulunan bölümde 13. Yüzyıldan kalma kesiş mezarları bulunur.  Bu mezarların birçoğu 1349 yılında “Kara ölüm” olarak bilinen veba salgınında ölenlerle doludur. Manastır, 1603 yılında 1. Elizabeth öldükten sonra başa geçen 1. James’in protetan politikaları nedeniyle manastır boşaltılmış ve tüm Dominikler kovulmuştur. Mimari yapısı bir koro ile ayrılmış nef ve kulelerden oluşmaktadır. Vitray pencereleri ve içinde yer alan sütunları etkileyici bir görünüme sahiptir. Çekici bir tarihi olan Black Abbey, Kilkenny’de gezip görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

 • Adres: Abbey Sq, Abbey Street, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon: +353 56 772 1279
 • Web sitesi için tıklayınız.

KILKENNY TURİST OFİSİ (SHEE ALMS HOUSE)

Kilkenny Gezilecek Yerler-6
docbrown.info

Burası günümüzde Kilkenny’nin turist ofisi olarak kullanılan 1582 yılında inşa edilmiş bir Tudor dönemi yapısıdır. Şehirde bulunan Rothe konağı gibi zengin bir tüccara aittir. Orijinal adı Shee Alms House olarak bilinir. Richard Shee burayı yoksullar için yaptırmış ve içinde 12 evsiz insan yaşatmıştır. 150 boyunca evsizlere yuva olan bu mekân, İrlanda’da kalan son birkaç Tudor sadaka evlerinden biridir.

 • Adres: Kilkenny Tourist Information Office, Rose Inn St, Co. Kilkenny, İrlanda
 • Telefon:+353 56 775 1500

MAUDLİN TOWER

Kilkenny Gezilecek Yerler-7
vtourist.com

Kilkenny’de görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Maudlin Kulesi’dir. Maudlin Tower, Kilkenny’nin Maudlin Caddesi’nde bulunan ve 1200’de William Marshall tarafından yapıldığı düşünülen tarihi bir hastanedir. 25 metre yüksekliğinde ki bu yapı toplam 4 kattan oluşur. Tamamen taştan yapılmış olan Maudlin Tower, Kilkenny’e gelen ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kilkenny gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.