Google+

Arama formu

Inverness Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Inverness Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Inverness şehri, yerel idare bakımdan İskoçya’nın Highlands bölgesinin merkezidir. Birleşik Krallık'ın en kuzeyinde bulunan şehir statüsü taşıyan yerleşkesi olup başkent Edinburg'dan 254, Londra'dan 903 kilometre uzaklıktadır.

Kuzey Denizi’nden doğuya doğru kara içine sokulan bir fiyort olan Moray Firth'ün hemen sonunda bulunmaktadır. Şehrin güneydoğusunda içinde Loch Lochy, Loch Ashie ve Loch Ness gölleri bulunan Great Glen (Büyük Vadi) bulunmaktadır. Ness Gölü ise şehrin içinden geçen bir kanal gibidir. Şehir sadece bu tür doğal güzellikleri ile değil, Ortaçağ mimarisi ile de turistlerin ilgisini çeker.

Inverness Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Uzun yürüyüşler yapmak için pek çok güzergâhı olan Inverness’ta dolaşırken Inverness Kalesi ya da Inverness Katedrali gibi özel yerleri keşfedebilirsiniz. Inverness’ta ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Çevresindeki şehirlere göre daha az kar yağışı görülür. Ancak şehirde hava durumu oldukça değişkendir. Yıl boyunca en yüksek sıcaklık temmuz ayında 29 derece olarak görülür. En düşük sıcaklıklar ise ocak ayındadır. -18 dereceye kadar düştüğü görülmüştür. Şehre gitmek için en uygun dönem Nisan-Ekim ayları arasıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ysf2RfTbv-U