Google+

Barselona

image_placeholder
Barselona - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon8.9℃
 • Şubweather-icon9.9℃
 • Marweather-icon11.3℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon16.2℃
 • Hazweather-icon19.9℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23.6℃
 • Eylweather-icon21.1℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon12.5℃
 • Araweather-icon10℃
Ülke: İspanya Özerk Bölge: Barselona Nüfus: 1,604,555 Resmi Dil: İspanyolca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Subtropikal Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 Gün Big Mac Index: $ 4.23 (Türkiye: $ 3.87)

Barselona Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

İspanya’nın, Madrid’ten sonraki en büyük şehri ve özerk bölge Katalonya’nın başkenti olan Barselona ününü, modern sanat akımına yön veren sanatçı Gaudi’nin şehrin kimliği haline gelmiş eserlerine ve 1900’lerden kalma ızgara planlı ilginç şehir yerleşimine borçludur. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak nitelendirilen Barselona, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

İspanya’nın kuzeybatısında bulunan Katalanya’nın başkenti Barselona; Tarragona, Lleida ve Gerona şehirleriyle çevrelenmiştir. Balear Denizi kıyısında, Fransa sınırına yakın bir konumdadır.

Geolocation

Barselona'da Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Katalanca ve İspanyolca, Barselona'nın resmi dilleridir.

Barselona (GMT+1) ile Türkiye (GMT+2) arasında bir saat fark vardır. Türkiye'de saat 18.00 iken Barselona'da 17.00'dir.

Barselona Gezilecek Yerler  
 

Müzeleri, tarihi dokusu, farklı kültürü ve Gaudi'nin şehre kattığı benzersiz eserlerle Barselona, görülmesi gereken bir çok noktaya ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan şehirde, dünyada eşi benzeri olmayan yapıları görmeniz mümkündür.

Sagrada Familia

207 Kas 2016Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler-1nextbiteoflife.com

Barselona denince akla gelen ilk isim mimar Gaudi’dir. Sagrada Familia ise şehrin şekillenmesinde ve bu kadar popüler olmasında çok önemli bir rolü olan Antoni Gaudi’nin en önemli eserleri arasında gösterilmektedir. UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen bu muhteşem bazilika, çoğu kişi için Barselona’da gezilecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.
Yapımına 1882 yılında Francisco de Paula del Villar y Lozano tarafından başlanmıştır. Ancak mimar, işvereni San Jose Dindarları Birliği ile yaşadığı ufak bir anlaşmazlıktan dolayı projeden alınmış ve yerine 1883 yılında Antoni Gaudi görevlendirilmiştir.
Gaudi tüm yaşamını bu kiliseye adamış ve gecesini gündüzünü burada geçirerek yapımına devam etmiştir. 43 sene boyunca hayatının en önemli eseri için çalışmıştır. Kilisenin ne zaman biteceğini soranlara ise işvereninin aceleci olmadığını söylemiştir. Ancak ünlü mimar 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak yaşamını yitirince bu muazzam eseri yarım kalmıştır. İnşası halen devam eden ve halk arasında “bitmeyen kilise” olarak adlandırılan Sagrada Familia’nın inşasına sadece bir süre ara verilmiştir. 1936-1939 yılındaki İspanya İç Savaşı’nda Gaudi’nin notlarının bir kısmı yanınca kilisenin yapımına ara verilmiştir. 1940 yılında bir grup mimar yeniden çalışmaya başlamıştır. Sanatçısı öldükten sonra kilisenin yapımına devam edilmesinin sanatçıya ihanet olduğunu düşünen Dali ve kilisenin yapımına devam etmek isteyen mimarlar arasında fikir ayrılığı yaşansa da, Gaudi’nin arta kalan notlarının yorumlanmasıyla devam eden kilisenin inşasının 2030 yılında bitirilmesi planlanmaktadır.
Modern sanat akımının da öncülerinden olan Gaudi, bu eserinin ilhamını doğadan almıştır. Kiliseyi gezerken, kolonların ağaç dallarına öykünerek yapıldığını, merdivenlerde ise salyangoz kabuğundaki altın oranı görebilirsiniz.
Kilisenin dışındaki birbirinden ihtişamlı dört kule için, yeryüzü ve cennet arasındaki bağlantı, diyen Gaudi, kiliseyi yaparken egzotizm meraklılarına da birçok bilmece bırakmıştır. Ana girişin üzerindeki İsa rölyefinin nereye giderseniz gidin size bakması, Judas’ın ihanetini betimleyen heykellerin yanındaki tablodaki sayıların toplamının 33 çıkması bunlardan bazılarıdır.

-

Barselona lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz ABaC Restaurant Hotel Barcelona GL Monumento, Apartaments Unió, Hotel Murmuri Barcelona. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Equity Point Centric, Alberg Pere Tarrés gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Urbany Hostel Barcelona, Pensión Segre, Residencia Sants otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Barselona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Park Güell

407 Kas 2016Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler-2

bcneventsandcrawls.com

Barselona seyahatiniz sırasında ziyaret için uzun bir süre ayırmanız gereken yerlerden biridir Carmel Tepesi’ndeki Park Güell. Adeta bir masal diyarı gibi tasarlanmış olan binaları, dolambaçlı yolları, mozaik desenli merdivenleri, doğası ve ihtişamlı renkleriyle görenleri büyüleyen bir yerdir. 
1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen Park Güell, sadece kendisini görmek için değil, muhteşem şehir manzarasını çıkarabilmek için de gidilmesi gereken noktalardan biridir.
1900’lerin başında, Barselona’nın zenginlerinden sanayici Eusebio Güell, şehrin tepesinde Katalan modernizmini ve ihtişamını gösterecek bir park yapması için ünlü mimar Anton Gaudi’yi görevlendirmiştir. Yapımı 14 yıl süren park, 1926 yılında halka açılmıştır.
Diğer eserlerinde olduğu gibi Gaudi, Park Güell’i yaparken de doğadan ilham almıştır. Henüz parkın içine bile girmeden bunun izleri görülebilmektedir. Ana girişte yer alan taştan yapılmış, mantarları andıran kubbe şeklindeki iki bina bunun ilk örnekleridir ve içeride neler görülebileceğini simgeler.
Canlı renklerin kullanıldığı, mozaik desenlerin süslediği parkın en önemli simgelerinden biri merdivenlerin ortasında yer alan devasa kertenkele heykelidir. Bu heykel de Gaudi’nin doğayı ne kadar çok sevdiğinin başka bir göstergesidir. Yoğun turist ilgisi göre kertenkele ile fotoğraf çektirmek, Park Güell’in adetleri arasındadır.
Bu merdivenli yol, sütunlarla süslenmiş olan büyük meydana çıkmaktadır. Bu meydan, muhteşem bir Barselona manzarası için gidilmesi gereken noktalar arasındadır. Yine bu meydandaki mozaik çalışmalarını tek tek incelemek ise günler sürebilir. Çünkü trencadis seramikleri kullanılmıştır (seramiklerin parçalanıp daha sonra mozaik dokular oluşturacak şekilde yeniden bir araya getirilmesi ile oluşan tasarımlar). 
Park Güell’in içerisinde bir de Gaudi Müzesi bulunmaktadır. Gaudi’nin çalışma arkadaşlarından Francesc Berenguer tarafından tasarlanan evde Gaudi 1906–1926 arasında 20 yıl yaşamıştır. Burada farklı işler için tasarladığı mobilyaları görmek mümkündür.

-

Picasso Müzesi

408 Kas 2016Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler-3

Barselona’nın Gotik bölgesinde La Ribera semtinde yer alan Picasso Müzesi, İspanyol sanatçının en çok eserini barındıran iki müzeden biridir. Diğeri Paris’teki müzedir. Orijinal adı Museu Picasso olan müze, Pablo Picasso (1881-1973) hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşır.
1963 yılında açılan müzenin ilk eserleri, sanatçının asistanı ve dostu olan Jaume Sabartes tarafından Picasso’nun kendisine hediye ettiği eserler oldu. Ardından Barselona Modern Sanat Müzesi'nde sergilenen resimlerin de eklenmesi ve ölümünün ardından Picasso’nun ailesinin de yaklaşık 1.000 adet eseri buraya bağışlamasıyla müzenin koleksiyonu oldukça zengin bir hâl aldı. Sonraki yıllarda yapılan farklı bağışların ardından müzede şimdilerde 3.500’den fazla eser yer almaktadır.
Müzenin ilk açıldığında yer aldığı tarihi yapı, bir dönem sanatçının da içinde yaşadığı Palacio de Berenguer d’Aguliar’dır. Ancak daha sonraki yıllarda eserlerin artmasıyla çevresindeki binalar da dahil edilmesiyle toplam 5 bina birleştirilerek sergi alanı oluşturulmuştur.
Koleksiyondan sergilenen eserler arasında Picasso’nun okul öncesi dönemine ait çizimler, resmettiği aile üyeleri çalışmaları gibi farklı dönemlerine ait eserler yer almaktadır. Bunlar arasında “Hombre Con Boina”, “Autorretrato con Peluca”, “Menu de Els Quatro Gats”, “El Loco”, “Arlequin” ve “Las Meninas” serisi sayılabilir.

-

Mevsim koşulları sayesinde her sezon ziyaret edilen Barselona’da oteller oldukça kalabalık olur. Genelde turistlerin gezmek isteyebileceği semtlerde ve şehir merkezlerinde yer alan çeşitli oteller, hosteller ve evlerini çeşitli platformlar üzerinden kiraya veren şehir yerlileri sayesinde Barselona’da oldukça fazla konaklama çeşidi vardır. 
 

Barselona Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Barcelona otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.


 

Nemli subtropikal iklimin hakim olduğu Barselona’da Mayıs-Ekim ayları arası, en yağışsız ve hatta kurak geçen dönemdir. Yağışlar kış ve bahar aylarında görülmektedir. 

Gündüzleri yıllık ortalama sıcaklığın 21 derece olduğu şehirde gece sıcaklık ortalaması 14 derecedir. Deniz sıcaklığı ise yıllık olarak ortalama 20 derecedir.

Barselon’nın en soğuk olduğu ay Ocak’tır. Sıcaklık 7-17 derece arasında yaşanmaktadır. Şehrin en sıcak günlerinin yaşandığı Ağustos ayında sıcaklıklar gündüzleri 26 ila 32 derece arasındadır, geceleri ise ortalama 23 derecedir. Bu sebeple özellikle hem şehri gezip hem de denize girmek isteyenler için en uygun dönem Mayıs-Ekim ayları arasıdır.

 

Barselona’da gece dışarı çıkıyorsanız zevkinize uygun bir mekan bulamamanız imkansızdır. 

Öncelikle Las Ramblas Caddesi ya da liman bölgesindeki hoş pub ya da kafelerde sangria içerek başlayabilirsiniz. Eğer bundan sonra da geceye sakin devam etmek istiyorsanız özellikle yaz aylarında harika bir teras sunan “La Pedrera”da caz dinleyebilirsiniz. 

Liman bölgesinde deniz kenarındaki “Maremagnum” adlı alışveriş merkezinde özellikle gençlerin takıldığı pek çok çılgın mekan mevcuttur. Bunun dışında bir gece kulübü arıyorsanız, harika bir şehir manzarasına da sahip olan “La Terrazza”yı tercih edebilirsiniz. Temalı partileri seviyor ve takip ediyorsanız Barselona’da hemen hemen her gece bir tane bulabilirsiniz. Opium Mar pazartesileri “Love Mondays” temalı; Apollo ise salı günleri “Crappy Tuesday” temalı partiler düzenlemektedir.

Ülkenin simgelerinden Flamenko gösterisini izlemek isteyenler için “Flamenco Tablao Cordobes”, “El Tablao de Carmen” ya da “Flamenco Tablao Patio Andaluz” tercih edilebilir. 

Sadece hoş bir barda oturup yerel bira ve şarapları denemek istiyorsanız Gotik’te yer alan sokak aralarında karşınıza pek çok alternatif çıkacaktır. Barceloneta Plajı'nda yer alan Carpe Diem ise farklı kültürleri harmanlayan mönüsü ve dekoruyla size farklı bir deneyim yaşatacaktır. Bunun dışında Gracia bölgesi de iyi seçenekler sunmaktadır. Espit Chupitos, Raimon Social Club, Lo Pinyol, Viblioteca ya da La Vinya del Senyor tercih edilebilir.

Türkiye'den Barselona'ya direkt uçuşlar mevcuttur. Ayrıca pek çok havayolu şirketi ile aktarmalı uçuşlarla da Barselona'ya gidebilirsiniz. Yolculuk süresi direkt uçuşlarda yaklaşık 3 saat 35 dakikadır.

Barselona, başkenti Madrid olsa da İspanya dendiğinde akla gelen ilk şehir olmayı başarmıştır. Dünyaca ünlü mimar Gaudi’nin eserleriyle dolan caddeleri ve Akdeniz’e bakan Barcelonetta Plajı ile Katalan nüfusunun gözbebeği Barselona, aynı zamanda turistlerin de çok sevdiği bir şehirdir. Akdeniz ikliminin en güzel yaşandığı şehirlerden biri olduğu için, hava hiçbir zaman ekstrem derecelerde soğumaz, bu da Barselona’yı her mevsim ziyarete elverişli yapar. Popüler şehir Barselona, özellikle havaların ısınmasıyla birlikte turist akınına uğrar ve bu ihtiyacı karşılamak adına şehrin faklı bölgelerinde yüzlerce konaklama seçeneği misafirlerini ağırlar.
 

Barselona'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Barcelona otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Barselona onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Barselona Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Barselona Otelleri

En Uygun Fiyatlı Barselona Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Barselona Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Barselona Otelleri

Barselona İçi Ulaşım
 

Barselona büyük bir şehir olduğundan dolayı şehir içi ulaşım ağları oldukça gelişmiştir. Şehrin her noktasına trenotobüsmetro ile gitmek mümkündür. İspanya içi tren seferleri RENFE tarafından sağlanmaktadır. Şehirler arası ulaşım için de en uygun seçenek otobüs ve trendir. Otobüsler daha ucuz olsa da tren ile daha konforlu ulaşım sağlamak mümkündür. Ulaşım araçları için gidiş ve dönüş bileti almak tek yön bilete oranla daha ekonomiktir.

Barselona Mutfağı

 

Barselona yemek kültürü daha çok Akdeniz esintileri taşır. Sebze, balık, deniz ürünleri, zeytinyağı ve et hemen her yemekte kullanılmaktadır. Kızartmayı, atıştırmalık yemekleri ve karbonhidratı çok severler. Dünyaca üne sahip olmuş pek çok yemeği mevcuttur.
 

İspanyol ve Barselona mutfağı dendiğinde akla ilk önce “Paella” gelmektedir. Valencia yöresinin bu çok meşhur yemeği neredeyse İspanyol mutfağına damgasını vurmuştur. Paella; tavuk eti, balık çeşitleri ya da diğer deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeğidir. Paella, tarih içinde İspanya’yı işgal etmiş olan Romalılar ve Arapların yemek kültürünü birleştiren bir yemek olarak tanımlanır.

 

Büyük mağazalarda alışveriş yapmak istiyorsanız Katalunya Meydanı’ndaki Corte Ingles'i ziyaret edebilirsiniz. Üstelik bu alışveriş kompleksinde, bazı günler %10 indirim çekleri dağıtılmaktadır.

Hem sokaklarda dolaşıp hem de vitrinlere bakmak istiyorsanız Passeig de Gracia, Barri Gotic, La Ribera en uygun yerler olacaktır. Antika ve sokak pazarını sevenlerin adresi ise El Encants oluyor. Plaça de les Glòries Catalanes’da Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri kuruluyor. En iyi ikinci el pazarı ise Plaça Nova’da Perşembe günleri kuruluyor. Eğer bunu kaçırırsanız daha küçük bir versiyonu Cuma’dan Cumartesi’ye kadar Mirador de Colom’da kuruluyor.

La Boqueria ve Mercat Santa Caterina taze sebze ve meyve ya da kurutulmuş et ürünlerini bulabileceğiniz adresler. La Buqeria’da ayrıca kızartılmış deniz ürünlerinin envai çeşidini bulabileceğiniz çok sempatik büfeler mevcut.

Müzelerin ve turistik yerlerin mağazaları da oldukça enteresan ürünler sunmaktadır. Picasso Müzesi, Miro Müzesi, La Pedrera ya da Casa Batllo’daki mağazalara mutlaka uğrayın.

FC Barcelona takımı fanatikleri ise statta yer alan iki katlı devasa mağazayı mutlaka görmeli.

MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA
Telefon: 00 34 91 310 39 04 
Faks: 00 34 91 308 66 02
embajada.madrid@mfa.gov.tr
http://madrid.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu Görev Alanı Hariç Tüm İspanya, Andorra

BARSELONA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Consulado General de la Republica de Turquia Passeig de Gracia, nº 7, 1º, 08007 Barcelona/ESPAÑA
Telefon: 00 34 93 317 92 31 -- 00 34 93 343 59 14 -- 00 34 93 317 10 51
Faks: 00 34 93 481 55 28
consulado.barcelona@mfa.gov.tr 
http://www.barselona.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: KATALONYA ÖZERK BÖLGE


 
 • Festes de Merce (Eylül)
 • Dia de Sant Jordi (23 Nisan)
 • Festival de Sant Joan (23 Haziran)
 • Festa Major de Gracia (Ağustos)
 • Festival de Sonar (Haziran)
 • Grec Arts Festival (Haziran)
 • Primavera Müzik Festivali (Mayıs)
 • Benicassim Festivali (Temmuz)
 • Karnaval (Şubat-Mart)
 • Sala Montjuic (Temmuz-Ağustos)
 • L'Alternativa / Barselona Bağımsız Filmler Festivali (Kasım)
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)
 • Paskalya Yortusu 
 • İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)
 • Meryem’in Göğe Kabulü
 • Katalunya Milli Günü (11 Eylül)
 • İspanyol Günü (12 Ekim)
 • Azizler Günü
 • Anayasa Bayramı (6 Aralık) 
 • Günahsız Doğuş Günü
 • Noel (25 Aralık) 

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 112
 • Polis: 112
 • Yangın: 112