Bilbao Festivalleri


 

Büyük ölçüde Katolik nüfus barındıran Bilbao’da yıl boyunca çeşitli festivaller ve doğası gereği dini kutlamalar gerçekleşir.

Bilbao Gece Maratonu: Yılın ilk ayında gerçekleştirilen bu etkinliğe, dünyanın dört bir yanından profesyonel koşucular katılmaktadır. Gece gerçekleştirilen etkinlikte şehrin güzel köşelerini keşfedebileceğiniz gibi, maraton sonrası eğlenceli atmosfere de katılabilirsiniz.

St. Thomas Festivali: Aralık ayında gerçekleştirilen festivalde, gastronomiden çeşitli hediyeliklere dek uzanan zengin fuarlar kurulmaktadır.

Bilbao Yaz Şöleni: Temmuz ayında gerçekleştirilen festival, şehrin en renkli etkinliklerindendir. Festival boyunca sokaklarda çeşitli kukla, dans, tiyatro gibi pek çok gösteri düzenlenir.

Bask İsyanı Kutlamaları: Bilbao’nun en temel festivallerinden biridir. Her Ağustos’ta 9 gün süreyle kutlanan festivalde sirk, boğa dövüşleri, boks karşılaşmaları ve geleneksel dans gösterileri ve fuar gibi etkinlikler düzenlenir.

Beyaz Gece: Bilbao’nun kurtuluş kutlamalarından oluşan festival, Haziran ayında gerçekleşir. Açık hava gösteriler, sahne performansları gibi şenlikler sokakları renklendirir.

FANT Festivali: Mayıs ayında gerçekleştirilen bu fantastik film festivalinde kısa ve uzun metrajlı fantastik filmlerin gösterimi, atölye çalışmaları ve diğer etkinlikler yer alır.

Virgen del Carmen: Temmuz ayında düzenlenen bu dinsel tören, Meryem Ana'nın balıkçı teknelerinin filosundaki resim sergilerini içermektedir.

Fiesta: Ağustos, Bask bölgesinde festival ayıdır. Bilbao, ayın üçüncü haftasında yıllık canlı kutlamalara ev sahipliği yapmaktadır.

Belgesel ve Kısa Film Uluslararası Film Festivali: Kasım'ın sonlarında ve Aralık başında düzenlenen bu film festivalinde film gösterimleri ve diğer etkinlikler yer almaktadır.