Google+

Arama formu

Burgos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burgos, İspanya’nın kuzeybatısındaki Kastilya Leon Özerk Bölgesi’nde yer alır ve bölgenin tarihi başkentidir.

Burgos Hakkında Bilinmesi Gerekenler
mufidahkassalias.files.wordpress.com

İspanya’nın kuzeybatısındaki Kastilya Leon Özerk Bölgesi’nde yer alan Burgos, Burgos idari ilinin merkezidir. 1978 tarihli İspanyol Anayasası’na göre Kastilya Leon Özerk Bölgesi’nin başkenti Valladolid şehri kabul edilmiş olsa da, Burgos bölgenin tarihi başkentidir.

Burgos, 884 yılında Kastilya kontu Diego Rodriguez tarafından kurulmuştur. 1037’de Kastilya ve Leon birleştikten sonra 1492’ye dek Kastilya’nın başkenti, Felipe II dönemine kadar da İspanya’nın başkentlerinden biri olmuştur. 15. – 16. yüzyıllarda yün ticareti ile zenginleşen kent, 18. yüzyılda gerileme dönemine girmiştir. 1808’e Fransızların, 1813’te Wellington ordularının ele geçirdikleri Burgos, 1936 – 1939 iç savaşı sırasında Franco hükümetinin karargahı idi.
İspanya tarihinde çok önemli bir politik ve askeri merkez olan Burgos, aynı zamanda gotik sanatın merkezi ve sert iklim koşullarına rağmen ülkenin önemli bir turizm merkezidir. 13. Yüzyılda inşa edilen Burgos Katedrali, Gotik mimarinin en güzel eserlerinden kabul edilir ve 1984 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Ayrıca 2013 yılında İspanya Gastronomi Başkenti seçilen Burgos; Monasterio de las Huelgas, Miraflores Charterhouse yapıları ve tarihi kent merkezi gibi gezilip görülecek pek çok noktayı içinde barındırır. 

Tanıtıcı Video: