Google+

Granada

Granada - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6.8℃
 • Şubweather-icon8.4℃
 • Marweather-icon10.7℃
 • Nisweather-icon12.6℃
 • Mayweather-icon16.5℃
 • Hazweather-icon21.3℃
 • Temweather-icon25.3℃
 • Ağuweather-icon25.1℃
 • Eylweather-icon21.2℃
 • Ekiweather-icon15.7℃
 • Kasweather-icon10.6℃
 • Araweather-icon7.9℃
Ülke: İspanya Nüfus: 237.540 Resmi Dil: İspanyolca’nın Endülüs Lehçesi Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.23 (Türkiye $ 3.87) UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler: Elhamra / Generalife Bahçeleri / Albaicin

Tanrı’nın ruhuma müzik tohumu attığı rüya kenti” – Andres Segovia
Granada, İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde yer alan şehri ve Granada eyaletinin başkentidir.

Granada Hakkında Bilinmesi Gerekenler
pcbtours.eu

İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde konumlanan Granada, Endülüs Emevileri’nden kalan El Hamra Sarayı ile ünlüdür. Şehir, Gırnata adı ile de anılmaktadır. İspanya’nın en popüler şehirlerinden olan Granada, yaz ve kış turizminde ziyaretçilerin uğrak destinasyonudur. Granada, Barselona’dan sonra İspanya’nın en büyüleyici şehri olarak kabul edilir. Birçok kültürel mirasa ev sahipliği yapan Granada, ülkenin en turistik şehirleri arasındadır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Granada şehrinde Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Granada’da İspanyolca resmi dil olarak kabul edilir. Konuşulan dil, İspanyolca’nın Endülüs Lehçesi'dir.

Granada (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. 

Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçiliği

 • Adres: Embajada de Turquía C/Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 MADRID
 • Telefon: 00 34 913 103 904
 • Web sitesi için tıklayınız.

Türkiye'den Granada şehrine direkt uçuş bulunmamaktadır. Madrid aktarmalı seferler ile Granada'ya ulaşmak mümkündür. Uçuş süresi ortalama 5 saattir. Alternatif olarak; Barselona’dan da şehre ulaşabilirsiniz.


upload.wikimedia.org

Granada’da akdeniz iklimi hakimdir. Şehirde yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi ise ılık ve yağışlı geçmektedir. En yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos ayında yaşanır. Kış aylarında sıcaklıklar 4 – 14 derece arasında seyreder. Çok fazla yağış almayan şehri yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz. Nisan – Kasım ayları ise şehrin en çok ziyaretçi aldığı dönemdir.

Granada şehri; Chana, Norte, Beiro, Albaicin, Ronda, Centro, Zaidin ve Genil olmak üzere 8 bölgeye ayrılır. Granada’da konaklamak için en güzel bölge şehrin tarihi merkezi Centro’dur. Barları, restoranları, tarihi binalaları, meydanları, her daim hareketli yapısı ve görülecek yerlere yakınlığı ile Centro, şehri keşfetmek isteyenler için kusursuz bir seçenek olacaktır. Şehrin modern merkezi Genil ise, lüks tesisler arayanlar için idealdir. 

Granada onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Granada Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Granada Otelleri

En Uygun Fiyatlı Granada Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Granada Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Granada Otelleri

Granada Şehir İçi Ulaşım
sigatrabajando.com

Granada’da görülecek yerlerin birçoğu tarihi şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alır. Şehir geniş bir alana yayılmadığından ulaşım konusunda size problem çıkarmayacaktır. Tüm şehri yürüyerek keşfetmek mümkündür. Granada’da toplu taşıma ise otobüslerle sağlanmaktadır.

Granada Gezilecek Yerler

Masal diyarını andıran Granada, Endülüs bölgesinde İslamın son kalesi konumundadır. Bölgede yavaş yavaş yok olan İslam kültürü, Granada’ya çekilmiş ve orada son bulmuştur. Bu nedenledir ki, İslam kültürünün etkileri en çok Granada’da hissedilir. “Yürümek ve düşlemek için yaratılmış şehir” olarak anılan Granada, İslam ve İspanyol kültürünü bir arada barındırmış, batı ve doğuyu anda anda yaşamış bir kenttir. Tarihi yapıları, flamenko şovları ile sadece İspanya’nın değil, Avrupa’nın en görülmeye değer kentlerindendir. 

Endülüs Mutfağı
asalsatapas.com

Granada kentinde tüm Endülüs bölgesinde olduğu gibi deniz ürünleri, tapas, tortilla, bir tür baharatlı sucuk olan chorizo gibi geleneksel tatlar ön plandadır. Endülüs bölgesi, uzun yıllar Arap hakimiyetinde kaldığından dolayı İspanyol mutfağına birçok özgün lezzet katmakla kalmamış, kendi yemek kültürünü oluşturmuştur. Tapasın memleketi olarak da anılan Granada, ülkedeki diğer bölgelerden çok daha fazla sayıda tapas barı içinde barındırır. 

Granada Gece Hayatı
spainforpleasure.com

Granada gece hayatı son derece renklidir. Yoğun bir öğrenci nüfusuna sahip ve turistik bir şehir olan Granada’nın barlarında hemen her akşam canlı müzik yapılır. Barlar birbirleri ile rekabet edercesine ücretsiz tapas servisi yapar. Akşam saatlerinde, Granada sokaklarında barların o akşam yapacakları etkinlik ve promosyonları gösteren broşürler dağıtılır. Yine yoğun öğrenci nüfusundan dolayı Granada kenti, ev partileri ile tanınmıştır.


3.bp.blogspot.com

Granada’da alışveriş denince akla ilk olarak Mağribi çinileri ve antikalar gelir. Hediyelik olarak Endülüs kültürünü ve Granada şehrini yansıtan objeler arıyorsanız, Arap Mahallesi’nde yer alan Arap dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz.
Ayrıca, diğer Endülüs şehirlerinde olduğu gibi Granada’da da şallar, flamenko albümleri ve gül motifli objeleri hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Calle Calderería Nueva, Cerámica Fabre, Mercado Central San Agustín, Plaza Nueva ve El Cortes Inglés Granada'nın en popüler alışveriş bölgeleridir.

 • Ambulans: 061
 • İtfaiye: 080
 • Polis: 092
 • Granada Havalimanı: 958 245 269