Google+

Granada

Granada - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6.8℃
 • Şubweather-icon8.4℃
 • Marweather-icon10.7℃
 • Nisweather-icon12.6℃
 • Mayweather-icon16.5℃
 • Hazweather-icon21.3℃
 • Temweather-icon25.3℃
 • Ağuweather-icon25.1℃
 • Eylweather-icon21.2℃
 • Ekiweather-icon15.7℃
 • Kasweather-icon10.6℃
 • Araweather-icon7.9℃
Ülke: İspanya Nüfus: 237.540 Resmi Dil: İspanyolca’nın Endülüs Lehçesi Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.23 (Türkiye $ 3.87) UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler: Elhamra / Generalife Bahçeleri / Albaicin

Tanrı’nın ruhuma müzik tohumu attığı rüya kenti” – Andres Segovia
Granada, İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde yer alan şehri ve Granada eyaletinin başkentidir.

Granada Hakkında Bilinmesi Gerekenler
pcbtours.eu

İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde konumlanan Granada, Endülüs Emevileri’nden kalan El Hamra Sarayı ile ünlüdür. Şehir, Gırnata adı ile de anılmaktadır. İspanya’nın en popüler şehirlerinden olan Granada, yaz ve kış turizminde ziyaretçilerin uğrak destinasyonudur. Granada, Barselona’dan sonra İspanya’nın en büyüleyici şehri olarak kabul edilir. Birçok kültürel mirasa ev sahipliği yapan Granada, ülkenin en turistik şehirleri arasındadır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Granada, İspanya’nın Endülüs bölgesinde, ülkenin güneyinde konumlanmaktadır.

Geolocation

Granada şehrinde Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Granada’da İspanyolca resmi dil olarak kabul edilir. Konuşulan dil, İspanyolca’nın Endülüs Lehçesi'dir.

Granada (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. 

Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçiliği

 • Adres: Embajada de Turquía C/Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 MADRID
 • Telefon: 00 34 913 103 904
 • Web sitesi için tıklayınız.

Türkiye'den Granada şehrine direkt uçuş bulunmamaktadır. Madrid aktarmalı seferler ile Granada'ya ulaşmak mümkündür. Uçuş süresi ortalama 5 saattir. Alternatif olarak; Barselona’dan da şehre ulaşabilirsiniz.


upload.wikimedia.org

Granada’da akdeniz iklimi hakimdir. Şehirde yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi ise ılık ve yağışlı geçmektedir. En yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos ayında yaşanır. Kış aylarında sıcaklıklar 4 – 14 derece arasında seyreder. Çok fazla yağış almayan şehri yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz. Nisan – Kasım ayları ise şehrin en çok ziyaretçi aldığı dönemdir.

İspanya’nın Endülüs bölgesinin kültürel açıdan en zengin şehirlerinden biri olan Granada, bu kültürel hazineyi görmek isteyenlere kapılarını açıyor. Ülkedeki konumu sebebiyle Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Granada, tüm yıl ılıman bir havaya sahip. Bir zamanlar Arapların hâkimiyet kurduğu bu şehir, sonra Hristiyanların egemenliğine geçmiş. Bu sebeple şehirde her iki dinden, hatta bir zamanlar yaşayan Yahudi nüfustan da eserler görmek mümkün.


Granada'da Nerede Kalınır? 
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Granada otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Granada onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Granada Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Granada Otelleri

En Uygun Fiyatlı Granada Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Granada Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Granada Otelleri

Madrid ve Barselona’nın popülaritesi birçok güzel şehri gölgede bırakmış olsa da Endülüs bölgesinin incisi Granada, kendine has özellikleriyle İspanya’nın en beğenilen şehirlerinden biri olmuştur. Arap ve Müslüman etkisiyle inşa edilen şehirde, büyük ölçüde bu etkinin korunduğu sanat ve mimaride de açıkça görülür. Granada, Alhambra Sarayı başta olmak üzere, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Albaicin bölgesi gibi görülmeye değer güzelliklere ev sahipliği yapar.


Granada Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Granada otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Granada Şehir İçi Ulaşım
sigatrabajando.com

Granada’da görülecek yerlerin birçoğu tarihi şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alır. Şehir geniş bir alana yayılmadığından ulaşım konusunda size problem çıkarmayacaktır. Tüm şehri yürüyerek keşfetmek mümkündür. Granada’da toplu taşıma ise otobüslerle sağlanmaktadır.

Granada Gezilecek Yerler

Masal diyarını andıran Granada, Endülüs bölgesinde İslamın son kalesi konumundadır. Bölgede yavaş yavaş yok olan İslam kültürü, Granada’ya çekilmiş ve orada son bulmuştur. Bu nedenledir ki, İslam kültürünün etkileri en çok Granada’da hissedilir. “Yürümek ve düşlemek için yaratılmış şehir” olarak anılan Granada, İslam ve İspanyol kültürünü bir arada barındırmış, batı ve doğuyu anda anda yaşamış bir kenttir. Tarihi yapıları, flamenko şovları ile sadece İspanya’nın değil, Avrupa’nın en görülmeye değer kentlerindendir. 

Endülüs Mutfağı
asalsatapas.com

Granada kentinde tüm Endülüs bölgesinde olduğu gibi deniz ürünleri, tapas, tortilla, bir tür baharatlı sucuk olan chorizo gibi geleneksel tatlar ön plandadır. Endülüs bölgesi, uzun yıllar Arap hakimiyetinde kaldığından dolayı İspanyol mutfağına birçok özgün lezzet katmakla kalmamış, kendi yemek kültürünü oluşturmuştur. Tapasın memleketi olarak da anılan Granada, ülkedeki diğer bölgelerden çok daha fazla sayıda tapas barı içinde barındırır. 

Granada Gece Hayatı
spainforpleasure.com

Granada gece hayatı son derece renklidir. Yoğun bir öğrenci nüfusuna sahip ve turistik bir şehir olan Granada’nın barlarında hemen her akşam canlı müzik yapılır. Barlar birbirleri ile rekabet edercesine ücretsiz tapas servisi yapar. Akşam saatlerinde, Granada sokaklarında barların o akşam yapacakları etkinlik ve promosyonları gösteren broşürler dağıtılır. Yine yoğun öğrenci nüfusundan dolayı Granada kenti, ev partileri ile tanınmıştır.


3.bp.blogspot.com

Granada’da alışveriş denince akla ilk olarak Mağribi çinileri ve antikalar gelir. Hediyelik olarak Endülüs kültürünü ve Granada şehrini yansıtan objeler arıyorsanız, Arap Mahallesi’nde yer alan Arap dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz.
Ayrıca, diğer Endülüs şehirlerinde olduğu gibi Granada’da da şallar, flamenko albümleri ve gül motifli objeleri hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Calle Calderería Nueva, Cerámica Fabre, Mercado Central San Agustín, Plaza Nueva ve El Cortes Inglés Granada'nın en popüler alışveriş bölgeleridir.

 • Ambulans: 061
 • İtfaiye: 080
 • Polis: 092
 • Granada Havalimanı: 958 245 269