Google+

Arama formu

Ronda Mutfağı

Ronda Mutfağı

İspanyol mutfağı dendiğinde aklımıza önce Paella gelmektedir. Valencia yöresinin bu çok meşhur yemeği neredeyse İspanyol mutfağına damgasını vurmuştur. Paella; tavuk eti, balıklar ve deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeğidir. İspanyol mutfağında sık sık tüketilen ve bir tür soğuk çorba olan gazpacho ise, Ronda’nın da içinde bulunduğu Endülüs’te yaygındır. “Islatılmış ekmek” anlamındaki Arapça bir sözcükten türetilen adı, aynı zamanda da tarih boyunca Araplarla olan etkileşimin bir göstergesidir. En sık yapılan gazpacho yemeği domates, sirke, sarımsak, zeytinyağı, ekmek içi, soğan, salatalık ile yeşilbiberin pişirilmemiş ve ekmek kırıntılarıyla koyulaştırılmış karışımından oluşur. Yağda kızartılmış ekmek parçaları, doğranmış sebze ve katı yumurta ile birlikte servis edilir. Endülüs’ün hemen her bölgesinde ise klasik İspanyol içkisi şerinin yanında öğlenleri sandöviç olarak, akşamları ise ördövr olarak sıcaklı soğuklu, irili ufaklı “tapas”lar sunulur. İspanyanın güney bölgesini oluşturan Endülüs, uzun yıllar Arap işgalinde kalmasından dolayı, İspanyol mutfağına özgün lezzetler kazandırmıştır.

Kuzey Afrika ülkelerinin mutfaklarından da çok etkilenen Endülüs mutfağı, bu etkiden dolayı karbonhidrat ağırlıklı besinlerden oluşurken, aynı zamanda da hem Atlas Okyanusuna hem de Akdeniz’e olan kıyıları sayesinde, deniz ürünleri mutfaklarında büyük yer tutar. Buğday, üzüm ve zeytin geleneksel tarım ürünlerini oluşturur. Zeytinyağında yapılan kızartmalar; Endülüs mutfağının tüm dünyada Cocina de los fritos “Kızartma yemekler mutfağı” olarak tanınmasını sağlar. İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan Tapas adlı mezeler ve kanepelerdir. Bunlar ‘tasca’ adı verilen küçük bar/restoranlarda sunulur. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi zaman akşam yemeği yerine de geçer.

Burada bulunan popüler restoranlardan bazıları Bodega San Francisco, Restaurante Pedro Romero, Faustino, Almocabar ve Casa Santa Pola'dır. 

İspanya restoranlarında hesabın yüzde 5 -10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.