Google+

Valencia

Valencia - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1.5℃
 • Şubweather-icon12.6℃
 • Marweather-icon13.9℃
 • Nisweather-icon15.5℃
 • Mayweather-icon18.4℃
 • Hazweather-icon22.1℃
 • Temweather-icon24.9℃
 • Ağuweather-icon25.5℃
 • Eylweather-icon23.1℃
 • Ekiweather-icon19.1℃
 • Kasweather-icon14.9℃
 • Araweather-icon12.4℃
Ülke : İspanya Nüfus : 786.424 Resmi Dili : İspanyolca Para birimi : Euro İklim : Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 2 Gün Big Mac Index: 4.00 $ ( Türkiye 3.87 $)

Valencia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya'nın nüfus bakımından 3. büyük şehri olan ve ülkenin en büyük limanına sahip olan Valencia aynı zamanda Katalan’ın Comunidad Valenciana Özerk Bölgesi'nin de başkentidir. Milattan önce 138 yılında Romalılar tarafından kurulan Valencia'nın ismi "güç, kuvvet" anlamına gelmektedir. Roma’nın yıkılışının ardından da bu güç şehri birçok kültürün yaşadığı bir yer haline gelmiştir. 714 yılında Arap hakimiyetine girmiş olan Valencia uzun süre Müslümanlar'ın yaşam alanı olmuştur. 1238’de Aragon Kralı tarafından fethedilen şehir tekrardan Hristiyanlaşmış ve Valencia Krallığı kurulmuştur. 15. yüzyıl itibariyle de şehir iyice gelişmiş ve bir İspanya kentine dönüşmüştür. Amerika’nın keşfinden sonra azalan Akdeniz ticareti yüzünden krizlerle savaşmak zorunda kalan şehir 19. yüzyılda ekonomik refaha ulaşmaya başlamıştır. 20. yüzyılda Valenciaİspanya’nın en önemli şehirlerinden biri ve özerk bölgesi olmuştur.

Valencia, dünü ve bugünü buluşturan bir şehirdir. Şehirde hem tarihi binalar hem de modern mimari eserler bir arada bulunmaktadır. Özellikle Old Town, bilinen adıyla Eski Şehir, bölümünde Valencia'nın tarihi birikimini, yıllara meydan okuyan yüzünü görmek mümkündür. Ayrıca Old Town; pek çok otelin, kafe ve gece kulübünün bulunduğu bir lokasyondur. Valencia'da konaklamak için bu lokasyonu tercih edenler şehirde görülmesi gereken birçok noktaya kolaylıkla ulaşılabilirler. Bu nedenle şehrin özellikle bu bölümünün, yılın hemen hemen her mevsimi, diğer bölgelere göre daha kalabalık olduğu söylenebilir. Şehirde bambaşka bir dokuya sahip olan Bilim ve Sanat Merkezi ya da Kenti, 5 ana binadan oluşan bir bölgedir. Bu bölgede Valencia'nın modern yapısıyla iç içe olmak mümkündür.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Valencia, Akdeniz kıyısındaki İspanya ülkesinin doğusunda kalmaktadır. Şehir, Valencia Özerk Bölgesi'nin başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Valencia'nın kuzeydoğusunda Barcelona, güneyinde Murcia, kuzeybatısında ise Madrid bulunmaktadır.

Valencia'ya hem şehirler arası hem de ülkeler arası ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Valencia, Avrupa Birliği üyesi olan İspanya'nın bir şehridir. Bu nedenle Valencia’nın para birimi, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin kullandığı para birimi olan Euro’dur. 

Valencia'nın resmi dili Valensiyaca'dır. Valensiyaca, İspanya Katalan Özerk Bölgesi'nde kullanılan Katalanca'nın güney lehçesi olarak bilinmektedir.

Şehir merkezinde İspanyolca konuşulması yaygındır fakat bu durum merkezden uzaklaştıkça azalır. Valencia merkezinin dışında yaşayan halk Valensiyaca konuşmaktadır. Valencia genelinde İngilizce bilme seviyesi orta yaştan itibaren çok azdır. Bu da iletişim kurmakta problemler yaratabilmektedir.

 • Merhaba - Ola
 • Nasılsınız? - Com està¿
 • İngilizce konuşabiliyor musunuz? - Parla anglès¿
 • Teşekkürler -  Gràcies
 • Ne kadar? - Quant val¿ / Quant es¿

Valencia ile Türkiye arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Valencia saati, Türkiye saatine göre 2 saat geridedir.

Valencia Türk Konsolosluğu

Adres: Turkish Consulate General in Valencia, Spain Jeses, 30, puerta 9 y 10 46007 Valencia, Spain
Telefon: (+34) 96 385 64 70

 

Akdeniz iklim özellikleri görülen şehirde yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi ise serin geçmektedir. Valencia her mevsim ziyaret etmeye elverişli bir şehirdir ama en çok turist çeken sezonu yazdır.

Ünlü kumsallarında dinlenme imkanı bulabileceğiniz Valencia'da yaz mevsimi sıcaklığı 30-40 derece arası değişkenlik göstermektedir. Deniz sezonunun Ekim ayının sonlarına kadar devam ettiği Valencia'da kışların ılık geçmesi şehrin her mevsimde ziyaret edilebileceğini göstermektedir.

İstanbul'dan Valencia'ya direkt uçuşlar mevcuttur. Direkt uçuşlarda, 4 saatlik uçuş süresinin ardından Valencia Havalimanı'na iniş yapılmaktadır. Ankara ve İzmir'den direkt uçuşların bulunmaması nedeniyle Valencia'ya ulaşmak için öncelikle İstanbul aktarması yapılması gerekmektedir.

İspanya'nın Madrid, Barselona gibi şehirlerinden Valencia'ya geçmek isteyenler için farklı ulaşım alternatifleri mevcuttur. Madrid'den hava yolu ile Valencia'ya ulaşım yaklaşık 1 saat sürmektedir. Barselona ve Valencia arasında ise direkt uçuş bulunmamaktadır. Kara yolu ile pek çok İspanya şehrinden ulaşım sağlanabilecek olan Valencia'nın Barselona'ya 362 kilometre, Madrid'e ise 356 kiometre uzaklığı bulunmaktadır. Valencia ve Barselona arası demir yolu ulaşımı 3,5 saat, Valencia ve Madrid arası ise hızlı trenle 1,5 saat sürmektedir.

Valencia, İspanya'nın üçüncü büyük şehri olması ve turistik bir şehir olması nedeniyle pek çok konaklama alternatifi sunmaktadır. Valencia, şehre gelen ziyaretçilerin farklı bütçelerine ve tatil planlarına uyum sağlayan bir şehirdir.

Şehrin, Old Town yani Eski Şehir bölgesi Valencia'da merkezi konaklama seçenekleri arayanlar için en ideal lokasyonlardan biridir. Valencia Old Town bölgesinde, tarihi bir atmosferle iç içe konaklayan ziyaretçiler çoğu zaman toplu taşıma aracına ihtiyaç duymadan, yürüyerek Valencia'da görülmesi gereken yerlere ulaşabilmektedirler. Bu bölgede konaklayan ve yürümeyi tercih etmeyen turistler bisikletle de ulaşımlarını sağlayabilmektedirler.

Valencia'da konaklama için tercih edilebilecek bir diğer bölge ise oldukça turist çeken Bilim ve Sanat Merkezi çevresidir. Bu bölgede konaklamak isteyen turistler metrotren ve otobüs sayesinde şehrin pek çok noktasına kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedirler. Ayrıca bölge, konaklama seçeneği olarak farklı pek çok alternatif sunmaktadır.

Valencia onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Valencia Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Valencia Otelleri

En Uygun Fiyatlı Valencia Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Valencia Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Valencia Otelleri

Valencia Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde ulaşımın en kullanışlı yolu otobüslerdir. Tüm şehri gezebilecek şekilde hizmet veren otobüs hatları ile yolculuk yapılabilmektedir.

Valencia Eski Şehir'de görülmesi gereken noktalar birbirine oldukça yakındır, bu nedenle yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Fakat yürümek istemez ve otobüsten daha hızlı bir toplu taşıma aracı kullanmak isterseniz metrodan yararlanabilirsiniz. Valencia'da metro hattı gelişmiştir ve birçok noktaya ulaşım sağlayabilmektedir.

Şehir içinde toplu taşımayla ulaşım sağlamak için en uygun seçenek VLC Turist Kart'tır. 2448 ve 72 saat geçerli versiyonları olan bu kartı havaalanı içerisinde bulunan Turist Bilgi Ofisi içerisinden satın almanız mümkündür. Kişesel seçeneklere ek olarak, ailece gelen turistlerin kullanabilmesi için VLC Aile Turist Kartı da bulunmaktadır. Kartı satın alanlar otobüsmetro gibi ulaşım araçlarının yanında bazı müzelere de ücretsiz girme avantajına sahip olmaktadırlar.

VLC Turist Kartı ücretleri:

 • 24 saat geçerli VLC Kart: 13,50 Euro
 • 48 saat geçerli VLC Kart: 18 Euro
 • 72 saat geçerli VLC Kart: 22,50 Euro

Valencia Gezilecek Yerler

Valencia’nın El Carmen bölgesi “tarihi şehir” olarak bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere, Valencia’da mutlaka görmeniz gereken tarihi noktalar, müzeler bu bölgede bulunmaktadır. El Carmen yani Tarihi Şehir, tarihi noktaların dışında eğlence hayatının da önemli noktalarından biridir. Ayrıca bölgede restoran ve kafelere sıklıkla rastlanmaktadır.

Yüzyıllara meydan okuyan mimari eserleriyle bilinen El Carmen’de Torres de Quart, Torres de Serranos, Llotja de la Seda gibi tarihi ve önemli dokuların yanında Valencia Modern Sanatlar Müzesi gibi günümüze de dokunmayı başaran yerler bulunmaktadır.
 
El Carmen’den şehirde bulunan ve görülmesi gereken birçok noktaya kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma aracına dahi ihtiyaç duyulmayan bu bölgede dileyenler bisikletle keşif yapabilmektedirler. Diğer bir seçenek ise yürüyerek bölgeyi keşfetmek ve keyfini çıkarmaktır.

Valencia Mutfağı

Akdeniz kültürünün özelliklerini taşıyan Valencia mutfağının temelini et, sebze ve deniz ürünleri oluşturur. Şehrin kendine özgü yemeklerinin başında ise pirinç yapılan bir tür pilav olan paella vardır. Paella'nın içine çeşitli et ürünleri koyularak hazırlanır. Bu et çeşitleri; deniz ürünleri, av hayvanları, beyaz et ya da kırmızı et olarak isteğe bağlı bir şekilde farklılık gösterebilmektedir.

Ekmek parçacıklarının çeşitli soslar ve çeşitli malzemelerle birleştirilmesinden oluşan bir çeşit meze, atıştırmalık olan tapas da Valencia'da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Valencia'da tüketilebilecek geleneksel bir içecek olan horchata; badem, susam, arpa ve kavunun karışımından yapılmaktadır. Bu içecek aynı zamanda MeksikaPorto RikoKosta RikaGuatemalaVenezuela gibi ülkelerde de oldukça ünlüdür.

Önerilen Restoranlar:

Valencia Gece Hayatı

İspanya'nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Valencia'nın gece hayatı bakımından oldukça doyurucu bir yapısı vardır. Farklı müzik türleri ve farklı konseptlerin hayat bulduğu mekanlar eğlenceli bir gece geçirilmesini sağlamaktadırlar. Eğlenmeyi ve parti yapmayı çok seven İspanyolların gece hayatını Valencia'da farklı noktalarda keşfedebilirsiniz. Hatta imkanınız varsa İspanyollar'ın "movida" dediği ve gençlerin sıklıkla yaptığı Cuma akşamı evden çıkışı Pazar sabahı eve dönüşü olan eğlence türünü de deneyimleyebilirsiniz.

Valencia'da gece hayatı00.00 - 01.00 saatlerinde başlar. Bu saatlerden önce gittiğiniz gece kulüplerinin bomboş olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Gittiğiniz bölgeye ve mekana göre ayırmanız gereken bütçe değişkenlik gösterebilir ama konaklamada da olduğu gibi bütçenize uygun bir mekan bulmakta zorluk yaşanmamaktadır. Bu saatlerden önce eğlenmek ya da geceye hazırlanmak isteyenler kafe ve barlarda zaman geçirmektedirler.

Valencia gece kulüplerinde pek çok konsept parti düzenlenmektedir. Bu partilerin konseptlerini daha önceden öğrenmek ve konsepte uygun hazırlık yapmak gerekebilmektedir.

Valencia'da Alışveriş

İspanya'nın en popüler şehirlerinden biri olan Valencia’da farklı kategorilerde alınabilecek pek çok şey vardır. Sokak pazarlarının, alışveriş merkezlerinin, küçük dükkanların sunduğu birbirinden farklı alternatifler her zevke hitap edebilecek zenginliktedir.

Valencia'da alışveriş yapılabilecek farklı noktalar bulunmaktadır. Şehrin merkezinde ve Carmen'de zanaat ile üretilen yerel eşyalar satın alınabilmektedir. Carmen, ayrıca orijinal tasarımlar bulabileceğiniz butik mağazalara da sahiptir.

Şehirde bulunan dünyaca ünlü markaların mağazalarına girmek ve alışveriş yapmak isteyenler Poeta Querol-La Paz'ı ve Colon and Eixample'ı ziyaret etmelidirler. Colon and Eixample, giyim haricinde, birbirinden güzel ve dikkat çeken dekorasyon ürünlerine ait mağazaların bulunduğu bir noktadır.

Festivalleri ile ünlü eğlenceli İspanya şehri Valencia’da yıl içerisinde pek çok festival yapılmaktadır. Bu açık hava festivallerine hem yurt içinden hem de yurt dışından katılım olmaktadır. Festivallerin çoğunun katılım bedeli bulunmamaktadır. Valencia'nın en önemli festivalleri şu şekildedir:

 • Fallas de Valencia (Mart): Her yıl Mart ayında düzenlenen Fallas de Valencia, şehrin en büyük ve en bilinen festivallerinden biridir. Halkın kukla yapması ve festivalin son akşamı bu kuklaların yakılmasıyla bilinen bu festival şehre farklı bir atmosfer katmaktadır.
 • Fiesta de San Juan (23 Haziran): Valencia sahillerinde yazın en uzun gününü kutlamak amacıyla düzenlenen festivaldir. Bu festival için en uygun sahiller Alicante, Denia, Benidorm ve Torrevieja olarak bilinmektedir.
 • La Tomatina (Ağustos'un son Çarşambası): Valencia merkezinin 40 km. batısında bulunan Bunol kasabasında düzenlenen Domates Festivali, turistleri kasabaya çekmektedir. Bu gelenekselleşmiş festivalde domates savaşı yapılmaktadır.
 • Yeni Yıl ( 1 Ocak)
 • San Vincente Martin Günü (22 Şubat)
 • San Joseph Günü (19 Mart)
 • Paskalya (Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Valencia Bölgesel Günü (9 Ekim)
 • Colombus (İspanyol) Günü (12 Ekim)
 • All Saints Günü (1 Kasım)
 • İspanya Anayasa Günü (6 Aralık)
 • Noel (25 Aralık)
 • İspanyollar'ın öğlenleri verdikleri arada yaptıkları küçük şekerleme olarak adlandırılan siesta nedeniyle öğle saatlerinde pek çok mekanın kapalı olduğunu görebilirsiniz.
 • Alışveriş yapmak istiyorsanız Pazar günleri dükkanların kapalı olma ihtimalini unutmamalısınız. Alışveriş merkezleri pazar günleri dahil açık olabiliyor fakat 1 Mayıs, 25 Aralık ve 1-6 Ocak tarihlerinde açılmıyorlar.
 • İspanya Telefon Kodu: +34
 • Valencia Telefon Kodu: 96
 • Acil Servis: 112
 • Yerel Polis: 092
 • Ulusal Polis: 091
 • İtfaiye: 080