Google+

Göteborg

AVRUPAİsveçGöteborg
Göteborg - : - / -
--℃
1 SEK=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon2℃
 • Nisweather-icon5℃
 • Mayweather-icon11℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon15℃
 • Eylweather-icon12℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Ülke : İsveç Nüfus : 491.630 Dil : İsveççe Para birimi : İsveç kronu İklim : Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir : 1 – 2 gün Big Mac Index: 5.13 $ (Türkiye 3.87 $)


 

İsveç’in bir şehri olan Göteborg, İskandinavya’nın en büyük limanına sahip olması dolayısıyla İsveç ekonomisi için çok önemli bir şehirdir. Ayrıca şehirde 60.000 üniversiteli yaşamaktadır ve bu sayıyla kent, İskandinavya bölgesindeki en fazla öğrenci nüfusuna sahip şehir unvanını almıştır. Bu ülke ve bölge için önemli olduğu kadar turistler açısından da özel bir yere sahip olan şehirde gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. İsveç'in batı kıyısında bulunan şehrin içinden Göta Nehri geçmektedir.

Gidip görmeden önce bir de tarihini bilmek lazım diyenlerdenseniz Göteborg, Orta Çağ’da, 17. yüzyılda kurulmuştur. Göta Nehri üzerinde kurulan ilk şehir, bugünkü Göteborg'un yerinin 40 kilometre kuzeyinde kurulan Lödöse şehridir. Dönemin İsveç Kralı IX. Charles, 1607 yılında Göteborg şehrinin temellerinin atılmasını sağlamıştır. Ancak 4 sene sonra bölgeyi işgal eden Danimarkalılar şehri neredeyse yok etmiştir. İsveç'in bu batı kıyıları ticaret açısından oldukça önemliydi ve bu nedenle Kral Gustavus Adolphus 1619 yılında şehrin kurulmasını emretmiştir. Bunun ardından çizilen planlar ve yapılan çalışmalar sonunda Göteborg şehri kurulmuştur ve kralın anısına Gustaf Adolf Meydanı ve anıtı yaptırılmıştır. Şehir 18. yüzyıl itibariyle gelişmeye başlamıştır. Bu dönemde şehre gelen Alman, Hollandalı ve İskoçların etkisiyle de Göteborg bu üç kültürünün etkilerinin belirgin görüldüğü bir yerleşim yeri olmuştur. 1900’lü yıllara gelindiğinde ise okyanus aşırı ulaşımın yaygınlaşması şehrin bölge ve ülke açısından önemini arttırmış, gelişiminde ve zenginleşmesinde büyük rol oynamıştır.

Dünyanın en büyük lunaparkına sahip olan şehirde kanal gezintisine çıkabilir, botanik bahçesini gezebilir, müzelerini ziyaret edebilir, bilim merkezinde bilgi edinebilir ve daha böyle birçok şey yaparak hoşça vakit geçirebilirsiniz. Göteborg ayrıca İsveç'in Volvo, Astra Zeneca gibi şirketlerinin kurulduğu şehirdir ve hala yönetim merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. İskandinavya'nın en büyük festivalleri arasında sayılan Göteborg Film Festivali, Metaltown ve Way Out West gibi etkinlikler de Göteborg'da düzenlenmektedir. Ayrıca Göteborg halkının başkent Stockholm halkına kıyasla daha eğlenceli ve daha cana yakın oldukları söylenmektedir.

Şehirde bulunan iki tane turizm ofisi ziyaretçilere yararlı bilgiler sunmaktadır. Bu ofislerden birisi Kungsportsplatsen Meydanı'nda diğeri de Nordstan alışveriş merkezinde bulunur. Öğrenci nüfusunun fazla olduğu şehirde dolayısıla gece hayatı da gelişmiştir. Farklı müzik tarzlarına yönelik pek çok mekan bulunmaktadır. Göteborg, İsveç'te futbol kültürünün doğduğu şehirdir. Futbol dahil olmak üzere güreş, yelken, kürek, basketbol gibi çeşitli sporlara yönelik aktiviteler düzenlenmektedir. Aynı zamanda Göteborg, İsveç mutfağında önemli bir yere sahiptir. İsveç'in en iyi şeflerinin bir kısmı Göteborglu'dur.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Göteborg Och Bohus Yönetim biriminin merkezi olan Göteborg Avrupa kıtasındaki İsveç’in güneyinde bulunan bir liman kentidir. Aynı zamanda Gotaölv Irmağı’nın Kattegat’a döküldüğü yerde bulunmaktadır. 

Geolocation

Ülkenin para birimi 1873’ten beri kullanılan İsveç Kronu'dur. Uluslararası para birim karşılığı ise SEK’tir. 

Ülkenin resmi dili İsveççe olmakla beraber ülkede en çok konuşulan ikinci dil Fince’dir. 

Türkiye ile Göteborg arasında 1 saatlik fark bulunmaktadır. Göteborg saati Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. 

STOKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: DAG HAMMARSKJÖLDS VAG 20 115 27 STOCKHOLM - SWEDEN POSTA ADRESİ: P.O.BOX:24105 10451 STOCKHOLM - SWEDEN
Telefon: 00 46 8 23 08 40-41-42-43-44-45
Faks: 00 46 8 663 55 14
embassy.stockholm@mfa.gov.tr
http://stokholm.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: İsveç


 

İskandinavya’nın diğer şehirlerine göre daha yağışlı geçen Göteborg’un havasının Gulf Stream akıntısı nedeniyle daha yumuşak geçtiği söylenebilir. Yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos iken bu zamanlar bile hava sıcaklığı 20-21 derece civarındadır. Gece ise sıcaklıklar 13-14 derecelere düşer. Kışın ise sıcaklık ortalaması -4 ile +4 arasındadır. Şehrin bu özelliklerine bakarak her dönem gidilebilir bir yer olduğunu söyleyebiliriz fakat Göteborg daha çok Mayıs ve Eylül arasındaki aylarda ziyaret edilir. 
 

3 saat 25 dakikalık bir uçak yolculuğuyla ulaşacağınız şehre İstanbul’dan direkt yapılan seferlerle gidebilirsiniz. Ayrıca şehre Avrupa kentlerinden trenle ya da deniz yolu ile ulaşabileceği limanlardan feribotla gidebiliyorsunuz. Danimarka Frederikshavn’dan Göteborg’a feribotla 3 saat 15 dakikalık bir feribot yolculuğuyla gelebiliyorsunuz. Almanya Kiel’den,  Norveç Oslo’dan ve Danimarka’nın Kopenhag  kentinden tren yolculuğu ile Göteborg’a geçebiliyorsunuz. Göteborg’a Almanya’dan yolculuk 14 saat 30 dakika, Oslo ve Kopenhag’tan ise yaklaşık 4 saat sürmektedir.

 • Stena Line’ın yapmış olduğu bu iki seferle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız  sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
 • Tren seferleri ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

Göteborg birçok farklı konaklama seçeneği bulabileceğiniz bir şehirdir. Bütçenize göre 5 yıldızlı veya daha düşük yıldızlı bir otelde konaklayabileceğiniz gibi, apart otellerde, hostellerde de kalabilirsiniz. Ayrıca günübirlik daire kiralayan ev sahipleri de vardır. Gitmeden önce güzel bir araştırma yapıp rezervasyonunuzu yaptırdığınız takdirde şehirde konaklama açısından sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür.

Kış aylarında bazı oteller kapanmaktadır, rezervasyonunuzu yaparken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Göteborg şehrinin banliyöleri dışında kalacağınız herhangi bir mahalle yeterince güvenli ve ulaşımı rahat olacaktır. Tramvay ve otobüs hatları şehrin farklı noktalarına yayılmıştır. Järntorget Meydanı çevresinde çeşitli oteller bulunur ve meydan şehrin en kolay ulaşılabilen noktalarından birisidir. Farklı otobüs hatları ve tramvaylar buradan geçmektedir. Rosenlund ve Kungshöjd bölgeleri de tramvayla ulaşımı kolay olan noktalardır.

Merkez tren istasyonunun yakınında, merkezi bir konumda olan Hotel Royal, 19. yüzyılda yapılmıştır ve şehrin en eski otellerinden birisidir. İstasyona yakın bir diğer otel Elite Plaza'nın fiyatları biraz yüksektir ancak 19. yüzyıldan kalma bir binaya yapılan yenileme çalışmalarıyla oldukça şık bir oteldir. Fiyatına kahvaltı da dahildir. Kungstorget Caddesi'nde bulunan Avalon Hotel de merkezi bir konumda bulunan şık bir oteldir. Mermer ve ahşap tasarımı ile farklı bir tarza sahiptir.

Liseberg Eğlence Parkı'nın çevresinde de pek çok otel bulunmaktadır. Bunlardan City Apartment Hotel, iki yıldızlı bir apart oteldir. Getebergsäng tramvary durağından kolay bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Daire ve oda tipi olmak üzere farklı seçenekleri mevcuttur. Spoton Hostel & Sportsbar da Liseberg Eğlence Parkı'nın yakınında bulunur. Uygun fiyatlı ve düzgün bir hosteldir. Ranzalı veya ranzasız pek çok oda tipi bulunmaktadır. Liseberg'e 5 dakikalık yürüme mesafesi ve şehir merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunan Göteborg Hostel, Getebergsäng tramvary durağına yakındır. Sakin ve temiz bir oteldir. 

Avanyn Bulvarı ise Göteborg'un en hareketli noktalarından birisidir. Bulvara yakın bir konumda bulunan Le Mat B&B Göteborg City tercih edebileceğiniz uygun fiyatlı otellerdendir. Fiyata mütevazi bir açık büfe kahvaltı da dahildir. Çok merkezi bir konumda bulunduğu için doluluk oranı genelde yüksektir. Avanyn Bulvarı'nın yakınında bulunan City Hotel Avenyn de iki yıldızlı popüler bir oteldir. Otelin bar ve restoran olarak hizmet veren City Pub'ında bira çeşidi fazladır. 
 


 

Göteborg’da gezip görmeniz gereken yerlerin çoğuna vasıta kullanmadan ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında bisiklet kullanımı da kısa mesafeler için tercih edilen bir ulaşım çeşididir. Bisiklet yollarına sıkça rastlanan bu şehirde  bir bisiklet kiralayabilir ve Göteborg’un keyfini pedal çevirerek çıkarabilirsiniz. Kiralayacağınız bisiklet için ilk yarım saat para ödemezken 2. Yarım saatte 10 SEK üçüncüsünde bir 10 SEK daha şeklinde bir fiyatlandırma tipi bulunmaktadır. Taksiler ise çok yüksek fiyatlı olduğundan üst kesime hitap eden bir ulaşım aracıdır onun yerine toplum genelinde daha çok toplu taşıma araçları tercih edilmektedir.
Ulaşım ağlarının gayet gelişmiş olduğu bu şehirde aynı bizdeki gibi bir paso uygulaması var. Şehir içi toplu taşıma araçlarının tümünde geçen bu pasodan edinip kolayca ve kafa karışıklığı olmadan vasıta kullanabilirsiniz. Paso ile feribotaotobüse ve tramvaya binebiliyorken müzeleri ve sanat galerilerini de ücretsiz gezebiliyorsunuz.  Bu kartın bir, iki ve üç günlük seçenekleri mevcuttur. Şehirde kalacağınız süreye göre bu kartlardan birini temin edebilirsiniz.

Ücretleri:

 • 24 saatlik 365 SEK

 • 48 saatlik 515 SEK

 • 72 Saatlik 665 SEK

 • Şehirdeki tek bir bilet ücreti ise 25 SEK.

 • Şehirde otobüs ve tren garı iç içe bulunmaktadır ve ikisi de şehir merkezindedirler.

 • Göteborg tramvay ve otobüs haritası

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Göteborg’da iki adet havaalanı bulunmaktadır. Bunlardan büyük olanı ve Türkiye’den karşılıklı seferlerin yapıldığı yer Lansvetter Havaalanı’dır. Bu havaalanı şehir merkezine 20 km mesafede bulunmaktadır. Buradan merkeze özel otobüsler kalkıyor fakat otobüslerde nakit para geçmiyor o yüzden toplu taşıma kullanmadan önce havaalanından bilet almalısınız ya da otobüs içerisinde kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz. Havaalanından şehir merkezine gitmek için bir diğer alternatif ise taksilerdir fakat şehirde taksi ücretleri oldukça yüksek olduğundan dolayı genellikle otobüsler tercih edilmektedir.
   

Göteborg Gezilecek Yerler
 

Göteborg’da gezebileceğiniz çok çeşitli ve farklı türdeki yerler olmakla birlikte şehir hepsinin birleşimi bir yerdir. Eğlence parkıyla, doğal güzellikleriyle, mimari yapısıyla ve müzeleriyle Göteborg’da Kungsportplatsen 2’deki turizm ofisinden bir harita temin edip bunun da yardımıyla gezilecek yerler rotanızı kolayca belirleyebilirsiniz. 
 


 

Gastronomi şehri diyeceğimiz Göteborg’ta nefis yemekler yemenizden daha olası bir şey yoktur. 21. yüzyıl İsveç mutfağı, geleneksel İskandinav tatları ve evrensel lezzetler ile bütünleşen günümüz Göteborg mutfağı dünyaca ünlü şefleri ve küresel üne kavuşmuş restoranlarıyla sadece yemek için bile gidilesi bir şehirdir.

Göteborg şehrinde özellikle liman kenti olması dolayısıyla taze deniz mahsülleriyle yapılmış yemekler yiyebilir ve geleneksel tatlar deneyebilirsiniz. Ayrıca İsveç’de kişi başına düşen en fazla kafe bu şehirdedir. İsveç kültürünün bir parçası olan “fika”yı yapmak için en uygun yerdir o yüzden burası. Fika nedir diye sorarsanız; İsveç kültüründe eş dostla yapılan sohbetlere İsveç kültüründe fika adı verilmiştir. Kahvelerin yanında kekler, çörekler, sandviçler tüketilirken insanlar aynı zamanda yorgunluk atar hem de sosyalleşmiş olurlar. Siz de özellikle Haga bölgesinde bulunan kafelerden birinde oturup hagabullen çöreği yiyerek fika yapabilirsiniz hatta yapmalısınız.

SjömagasinetFondBasement ve Kock & Vin ise şehirdeki Michelin yıdızı almış yani kategorisindeki en iyi restoranlar listesinde bulunmaktadır.  Şehrin geleneksel lezzetleri ise yengeç etli ekmekler, patates turtası, ringa balığı, geyik eti ve içecek olarak “gevalia”dır. Bu restoranların dışında harika yemekler yiyebileceğiniz bir yer olan SK Mat & Manniskor yüksek hizmet kalitesi ve hoş ambiyansıyla hiç kalkmak istemeyeceğiniz bir işletmedir. Özellikle şarap eşliğinde özel bir akşam yemeği planlıyorsanız bu mekanı tercih edebilirsiniz.Yalnız fiyatları ortalamanın üzerinde fakat giden kişiler buna değer olduğunu düşünüyorlar.Şehrin Haga bölgesindeki en iyi kafelerden biri olan Cafe Husaren; kekleriyle, tarçınlı ekmekleriyle, kahveleri ve sandviçleriyle ünlü self servis bir işletmedir.

Sıkı bir balıkseverseniz ve dışarıda yemek yemek yerine kendiniz pişirmeyi tercih ediyorsanız marketlerde 5 parça somon yaklaşık 50- 60 SEK’e yani 15- 20 TL  gibi ücretlere satılıyor fakat dışarıda yediğiniz takdirde fiyatlar Türkiye’de bir restoranda yediğiniz yemek için ödediğiniz ücretten biraz daha yüksek. Yine şehirde havyar da balık kadar ucuz. Küçük bir kavanoz havyarı 18 SEK yani 6 TL’ye alabiliyorsunuz.

** Ayrıca şehirde Cuma günleri 16:00 ile 19:00 arası “afterwork” zamanıdır. Afterwork’de ne diye sorarsanız bu cuma akşamları bazı restoranların açık büfe olarak yemek ve şarap menüleri çıkarmasıdır. Cumaya özel bu iş sonrası geleneğine katılıp normaldeki fiyatlarının daha altında bir ücretle akşam yemeği yiyebilirsiniz. 

Bahşiş- İsveç’te aldığınız hizmet için ödeyeceğiniz tutarın %10’u kadar bir bahşiş bırakmanız yeterlidir. 
 


Daha çok dinginlik arayan , gürültülü ortamlardan uzak insanların yaşaması için tercih edilen bir şehir olan Göteborg’ta gece eğlenceleri için pub ve gece kulübü seçenekleriniz de bulunmaktadır. Onlar da gece yarısını bir kaç saat geçtikten sonra kapanmaya başlamaktadır fakat dans edip müzik dinleyebileceğiniz, haftanın belirli günlerinde canlı müzik çalan ve tabi ki güzel bir şeyler içeceğiniz yerler hiç yok değildir. Özellikle Kungsportsavenyn Caddesi üzerine konumlanmış farklı tarzlardaki eğlence mekanlarından birinde akşamınızı geçirebilirsiniz.

Şehrin Vasastan mahallesi Göteborg Üniversitesi'nin iki kampüsüne ev sahipliği yapmaktadır ve bu nedenle canlı bir mahalledir. Bu mahallede bulunup Haga mahallesinden Avenyn mahallesine kadar uzanan Vasagatan Caddesi'nde üniversite öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği barlar bulunmaktadır. Bu çevredeki binalar genellikle 19. yüzyıl sonundan kalma eski ve taş binalardır. Binaların atmosferinde geceniz daha bir keyifli olacaktır.

Gece hayatının yoğunlaştığı bir diğer nokta ise Långgatorna mahallesi ve Järntorget Meydanı'dır. Långgatorna'da arkadaşlarınızla bir şeyler içebileceğiniz veya tiyatroya gidebileceğiniz bir bölgedir. Burada bulunan barlar ağırlıklı olarak bira satmaktadır ve Göteborg çevresinin yerel biralarını tatmak istiyorsanız bu yerler uygun tercihlerdir. Andra Långgatan Caddesi barların özellikle yoğunlaştığı yerdir. The Rover ve Ölstugan Tullen barları yöresel bira çeşitlerine ağırlık vermektedir. Aynı cadde üzerinde bulunan Kellys ve Sejdeln, uygun fiyatlı bira seçenekleri sunmaktadır.

Kungsportsavenyn de şehrin hareketli noktalarından birisidir. Burada bulunan Locatelli ve Jamesons Pub tercih edebileceğiniz mekanlardır. Jamesons Pub'da ayrıca canlı müzik de vardır. Caz sevenler ise Vasastan'da bulunan Jazzhuset'i tercih edebilirler. Şehir merkezinde bulunan gece kulübü Yaki-Da ise 18. yüzyıldan kalma bir binada bulunur. Zaman zaman İsveç ünlüleri de bu kulübü tercih etmektedir. Avenyn'de bulunan Lounge ve Peacock Dinner Club house müzik çalan gece kulüpleridir. Gretas ise hit şarkılar çalan bir gece kulübüdür ve Göteborg'daki en büyük gay kulüptür.
 


 

Birçok alışveriş alternatifinin bulunduğu Göteborg’ta fiyatlar Türkiye’ye oranla daha pahalı olsa da el boş dönülmeyecek bir kenttir. Burada büyük alışveriş merkezlerinden ikinci el eşya dükkanlarına kadar çok çeşitli yerlerden alışveriş yapabilirsiniz. İskandinavya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Norstan da bu şehirde bulunmaktadır. Oradaki mağaza ve butikleri gezebilir ya da Vallgatan ile Magasinsgatan sokaklarındaki mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde giyim alışverişi kadar mobilya ve dekorasyon ürünü satın alabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Göteborg bu konuda gelişmiş ve adından söz ettiren bir kenttir. Giyim olarak H&M, dekorasyon olarak IKEA’nın İsveç markaları olduğunu hatırlatalım ve ardından güzel kafelerin sıralanmış olduğu Haga bölgesinden de alışveriş yapabileceğinizi belirtelim. Haga’da antikacılar ve ikinci el eşyalar satan dükkanlar bulunuyor ve onları gezerek farklı eşyalar alabilirsiniz. Burası ayrıca uygun fiyatlara yaratıcı hediyelik eşyalar da alabileceğiniz bir adrestir. Avenyn bölgesinde bulunan Göteborg Sanat Müzesi'nde ve Universeum Bilim Merkezi'nde bulunan dükkanlarda bu müzelerle ve alanlarıyla alakalı çok çeşitli kitap, oyuncak ve hediyelik eşya bulabilirsiniz.
 


 

Yıl içerisinde çeşitli festivallere ev sahipliği yapan kentin en önemli etkinlikleri ocak ayında yapılan Film Festivali ile Ağustos ayında yapılan Caz Festivali’dir. Ağustos ayında şehirde 600’den fazla konser ve etkinlik yapılır ve bu etkinlikler Haziran sonundaki Göteborg Blues Party’si ile de birleşince uzun ve dolu dolu bir program haline dönüşür. Ayrıca 13 Nisan ise 1997’den beri şehirde Uluslararası Bilim Festivali yapılmaktadır ve yine şehirde bir Basketbol Festivali de düzenlenir. 

Diğer festivaller ise;

 • 29- 30 Mayıs Summerburst Festival

 • 22- 23 Ağustos  Küresel Piknik Yiyecekleri Festivali

 • 29 Ağustos Gitar Festivali
   

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Noel’in 13. Günü  (6 Ocak)
 • İyi Cuma (3 Nisan)
 • Paskalya (4-5 Nisan)
 • İşçi Bayram (1 Mayıs)
 • Ulusal Bayram (9 Mayıs)
 • Noel (24-25 Aralık)
 • İsveç Telefon Kodu: +46
 • Göteborg Telofon Kodu: +46 31
 • Acil Telefonlar: 112
 • İsveç Turizm Ofisi: 00 460 311 36 310
 • Göteborg Turizm Ofisi: 00 46 31 368 42 00
 • Göteborg Landvetter Havaalanı:  +46 10 109 31 00

 

 • Verilen randevu tarihinde şahsen gelinmesi gerekmektedir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.