Google+

Arama formu

Göteborg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göteborg Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

İsveç’in bir şehri olan Göteborg, İskandinavya’nın en büyük limanına sahip olması dolayısıyla İsveç ekonomisi için çok önemli bir şehirdir. Ayrıca şehirde 60.000 üniversiteli yaşamaktadır ve bu sayıyla kent, İskandinavya bölgesindeki en fazla öğrenci nüfusuna sahip şehir unvanını almıştır. Bu ülke ve bölge için önemli olduğu kadar turistler açısından da özel bir yere sahip olan şehirde gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. İsveç'in batı kıyısında bulunan şehrin içinden Göta Nehri geçmektedir.

Gidip görmeden önce bir de tarihini bilmek lazım diyenlerdenseniz Göteborg, Orta Çağ’da, 17. yüzyılda kurulmuştur. Göta Nehri üzerinde kurulan ilk şehir, bugünkü Göteborg'un yerinin 40 kilometre kuzeyinde kurulan Lödöse şehridir. Dönemin İsveç Kralı IX. Charles, 1607 yılında Göteborg şehrinin temellerinin atılmasını sağlamıştır. Ancak 4 sene sonra bölgeyi işgal eden Danimarkalılar şehri neredeyse yok etmiştir. İsveç'in bu batı kıyıları ticaret açısından oldukça önemliydi ve bu nedenle Kral Gustavus Adolphus 1619 yılında şehrin kurulmasını emretmiştir. Bunun ardından çizilen planlar ve yapılan çalışmalar sonunda Göteborg şehri kurulmuştur ve kralın anısına Gustaf Adolf Meydanı ve anıtı yaptırılmıştır. Şehir 18. yüzyıl itibariyle gelişmeye başlamıştır. Bu dönemde şehre gelen Alman, Hollandalı ve İskoçların etkisiyle de Göteborg bu üç kültürünün etkilerinin belirgin görüldüğü bir yerleşim yeri olmuştur. 1900’lü yıllara gelindiğinde ise okyanus aşırı ulaşımın yaygınlaşması şehrin bölge ve ülke açısından önemini arttırmış, gelişiminde ve zenginleşmesinde büyük rol oynamıştır.

Dünyanın en büyük lunaparkına sahip olan şehirde kanal gezintisine çıkabilir, botanik bahçesini gezebilir, müzelerini ziyaret edebilir, bilim merkezinde bilgi edinebilir ve daha böyle birçok şey yaparak hoşça vakit geçirebilirsiniz. Göteborg ayrıca İsveç'in Volvo, Astra Zeneca gibi şirketlerinin kurulduğu şehirdir ve hala yönetim merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. İskandinavya'nın en büyük festivalleri arasında sayılan Göteborg Film Festivali, Metaltown ve Way Out West gibi etkinlikler de Göteborg'da düzenlenmektedir. Ayrıca Göteborg halkının başkent Stockholm halkına kıyasla daha eğlenceli ve daha cana yakın oldukları söylenmektedir.

Şehirde bulunan iki tane turizm ofisi ziyaretçilere yararlı bilgiler sunmaktadır. Bu ofislerden birisi Kungsportsplatsen Meydanı'nda diğeri de Nordstan alışveriş merkezinde bulunur. Öğrenci nüfusunun fazla olduğu şehirde dolayısıla gece hayatı da gelişmiştir. Farklı müzik tarzlarına yönelik pek çok mekan bulunmaktadır. Göteborg, İsveç'te futbol kültürünün doğduğu şehirdir. Futbol dahil olmak üzere güreş, yelken, kürek, basketbol gibi çeşitli sporlara yönelik aktiviteler düzenlenmektedir. Aynı zamanda Göteborg, İsveç mutfağında önemli bir yere sahiptir. İsveç'in en iyi şeflerinin bir kısmı Göteborglu'dur.

Tanıtıcı Video: