Google+

Arama formu

Kiruna Gezilecek Yerler

Kiruna Gezilecek Yerler
ahmadiyya.se

Aurora Borealis, bir diğer adıyla kuzey ışıklarının büyüleyici dansına şahit olabileceğiniz Kiruna; tarihi kiliseleri, kendine özgü mimarisi ve her daim karlı atmosferiyle kuzey kültürüne ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir kent.

Kiruna Kyrka (Kiruna Kilisesi)

Kiruna lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Arctic Apartment, Máttaráhkká Northern Light Lodge, Husky Lodge. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel E-10, Scandic Ferrum gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Bishops Arms Kiruna, SPiS Hotel & Hostel, STF Malmfältens Folkhögskola otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kiruna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kiruna Gezilecek Yerler-1
wikimedia.org

Kiruna Kilisesi, ilgi çekici mimarisi ve etkileyici iç dizaynı ile 2001 yılında İsveç’in en güzel yapısı seçilmiştir. Mimar Gustaf Wickman tarafından tasarlanan, Protestan Kilisesi’ne bağlı yapı, 1909 ve 1912 yılları arasında inşa edilmiştir. Günümüzde halen kilise olarak kullanılan Kiruna Kyrka, Kiruna’nın ve hatta İsveç’in en turistik mekanlarından biri olarak kabul edilir.

 • Adres: Kyrkogatan, 981 31 Kiruna, İsveç
 • Telefon: +46 980 678 00
 • Ziyaret saatleri: Her gün 11.00 – 16.00

Stadshuset (Kiruna Belediye Binası)

Kiruna Gezilecek Yerler-2
wordpress.com

Muhteşem çan kulesiyle birlikte Kiruna Belediye Binası, Kiruna Kilisesi gibi şehir merkezinde yer alır. Mimar Arthur von Schmalensee’in eskimo evi, yani iglo stilinden ilham alarak tasarladığı Belediye Binası 1963 yılında açılmıştır. Yapı aynı zamanda dönemsel olarak çeşitli sanat galerilerine de ev sahipliği yapar. Bu galerilerde İsveç’in ünlü sanatçılarının eserlerine yer verilir. Belediye Binası ve sanat galerilerini hafta içi her gün ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Hjalmar Lundbohmsvägen 31, 981 36 Kiruna, İsveç
 • Telefon: +46 980 700 00

Hjalmar Lundbohmsgården (Yerel Tarih Müzesi)

Kiruna Gezilecek Yerler-3
wikimedia.org

Yerel Tarih Müzesi; İsveç’in büyük madencilik firmalarından LKAB’ın ilk genel müdürü Hjalmar Lundbohm’un malikânesinde konumlanır. Günümüzde Yerel Tarih Müzesi ve bir kafeye ev sahipliği yapan bu malikâne, Kiruna’nın en eski yapılarından biridir. Tarihe ilgi duyanların popüler durağı olan müzede; Kiruna şehrinin ve Lapland bölgesinin tarihiyle ilgili pek çok eser yer alır.

 • Adres: Ingenjörsg. 1, 981 36 Kiruna, İsveç
 • Telefon: +46 980 701 10
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 10.00 – 16.00 / Cumartesi – Pazar: Kapalı
 • Giriş ücretleri: 30 SEK / Rehberli tur 50 SEK
 • Web sitesi için tıklayınız.

Jukkasjärvi Kyrka (Jukkasjärvi Kilisesi)

Kiruna Gezilecek Yerler-4
bygdeband.se

Jukkasjärvi Kilisesi; Kiruna’nın 17 kilometre güneydoğusunda, Jukkasjärvi bölgesinde konumlanır. 1608 yılında inşası tamamlanan ahşap kilise, Lapland’ın en eski kilisesi olma özelliğine sahiptir ve ilgi çekici dizaynıyla bölgenin en turistik duraklarından biridir. Ayrıca Bror Hjort’un ünlü altar panosu da görülmeye değerdir. Jukkasjärvi Kilisesi’ni ayin ve tören zamanları haricinde günün her saati ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Kyrkogatan, 981 31 Kiruna, İsveç
 • Telefon: +46 980 678 00

Ice Hotel (Buz Oteli)

Kiruna Gezilecek Yerler-5
abc4trip.eu

Jukkasjärvi bölgesinde yer alan Ice Hotel, dünyanın en etkileyici ve özgün buzdan otellerinden biri olarak bilinir. Bu çok özel mekânı ziyaret edebilir ve büyüleyici buzdan heykelleri görebilirsiniz. Otel saat 18.00’den sonra konaklamak isteyen misafirlere buzdan odalar da sunmaktadır. Ayrıca yaz mevsiminde çeşitli dondurma sergileri de düzenlenir.

 • Adres: Jukkasjärvi, 981 91 Jukkasjärvi Kiruna, İsveç