Google+

Bern

Bern - : - / -
--℃
1 CHF=0.00
Type J250V10 A
 • Ocaweather-icon-1.2℃
 • Şubweather-icon0.5℃
 • Marweather-icon3.7℃
 • Nisweather-icon7.3℃
 • Mayweather-icon11.5℃
 • Hazweather-icon14.9℃
 • Temweather-icon17.3℃
 • Ağuweather-icon16.4℃
 • Eylweather-icon13.3℃
 • Ekiweather-icon8.6℃
 • Kasweather-icon3.1℃
 • Araweather-icon-0.3℃
Ülke: İsviçre Nüfus: 130.015 Resmi Dil: Almanca / Fransızca Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) İklim: Karasal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 7.54 (Türkiye $ 3.87) UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Bölgeler: Eski Şehir (Altstadt)

Bern, İsviçre’nin başkenti, aynı zamanda ülkenin en büyük dördüncü kenti ve Bern Kantonu’nun başkentidir.

Bern, İsviçre’nin fiili başkenti, aynı zamanda ülkenin en büyük dördüncü kenti ve Bern Kantonu’nun başkentidir. Kentin kökeni 1911’de Zähringen hanedanından dük Berthold V’in Nydegg Şatosu yapılarını surlar ve hendeklerle çevirtmesine kadar uzanır. Hikayeye göre Berthold V, kurduğu şehre orada ilk gördüğü hayvanın adını verecektir. Bu hayvan bir ayı olmuştur ve Almanca ayı anlamına gelen “bar” kelimesinden, şehrin adı “Bern” olmuştur. 

Bern, 1218’de Kutsal Roma İmparatorluğu kenti olmuştur ve komşu senyörlerin saldırıları püskürtülerek kentin toprakları genişlemiş; ekonomik açıdan da kentin gelişmesi sağlanmıştır. 1353’te Bern, adını taşıyan kantonla birlikte İsviçre Federasyonu’na katılmıştır.

12 Eylül 1848’de çıkarılan federal anayasa, federal hükümetin merkezini Bern olarak belirlemiş ve böylece Bern, “federal kent” ve İsviçre’nin başkenti olmuştur.

1983 yılında Bern şehir merkezindeki “Eski Şehir” (Altstadt) bölgesi UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. 2010 yılında Mercer tarafından düzenlenen araştırmaya göre Bern, “Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek 10 Şehri” arasında gösterilmiştir. 

 

Tanıtım Videosu:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


forexbilgi.net

Bern’de İsviçre Frangı (CHF) kullanılmaktadır. 1 İsviçre Frangı yaklaşık 3 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Bern (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat zaman farkı vardır. Bern, Türkiye’den bir saat geridedir. Yani, Türkiye’de saat 12.00 iken Bern’de 11.00’dir.

Bern’in resmi dili Almanca’dır. Şehirde Almanca’dan sonra en çok konuşulan dil ise Fransızca’dır.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Bern seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vizeye tabidir.

Türkiye Cumhuriyeti Bern Büyükelçiliği

 • Adres: Lombachweg 33, 3006 Bern, İsviçre
 • Telefon: 00 41 31 359 7070 (Büyükelçilik) / 00 41 31 359 7080 (Konsolosluk Şube)
 • Resmi websitesi: bern.be.mfa.gov.tr


roadtotravel.com

Bern kentinde her mevsim yağışlı karasal iklim etkilidir. Soğuk ve yağışlı havanın hâkim olduğu kentte en çok yağış ağustos ayında görülür. En soğuk ay olan Ocak ayında ortalama hava sıcaklığı -1 – 0 derece; en sıcak ay Temmuzda ise 17 – 18 derecedir. İklim koşullarına bağlı olarak Bern’i ziyaret etmek için en uygun zaman Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.

Bern kentinde her zevke ve bütçeye uygun bir konaklama seçeneği mevcuttur. “Eski Şehir” bölgesinin otantik Ortaçağ atmosferini şehrin otellerinde de bulmak mümkündür. Bern’de bulunan çoğu lüks otel, mükemmel bir Ortaçağ mimarisi ve dekorasyonuna sahiptir. Şehirde lüks otellerin dışında, apart oteller, hosteller, butik oteller ve kamp alanlarına kadar sayısız konaklama tesisi bulunur. Tüm konaklama tesisleri, Avrupa standartlarının çok üzerinde bir hizmet kalitesine sahiptir.

Otel, apart otel, pansiyon, butik otel ve hosteller çoğunlukla şehir merkezi, “Kuzey Aare”, “Güney Bern”, “Eski Şehir” ve “Altenberg” bölgelerinde konumlanır. “Kochergasse”, “Zeughausgasse”, “Zieglerstrasse”, “Altenbergstrasse”, “Rathausgasse” ve “Weihergasse” caddeleri konaklamak için en ideal noktalardır.

Mart – Haziran, Eylül – Aralık ayları festival ve kongre gibi etkinliklerin yoğun olarak gerçekleştiği dönemlerdir. Bu dönemlerde Bern’i ziyaret edeceklerin önceden rezervasyon yaptırması önerilir.
 

Bern’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Amsterdam, Barselona, Köln ve Berlin gibi Avrupa’nın büyük şehirlerine direkt uçabilir, oradan uluslararası havayolu şirketinin uçuşlarıyla Bern’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca İsviçre’nin Cenevre, Basel ve Zürih kentlerinden tren veya otobüsle Bern’e ulaşmak mümkündür.

Bern Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Bern, İsviçre’nin genelinde olduğu gibi mükemmel bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir. Şehirde ulaşım tramvay, otobüs, tren (S-bahn), bisiklet ve taksi ile sağlanır. Ayrıca Bern’in turistik ve görülmesi gereken noktaları belirli bölgelerde konumlandığından kenti yürüyerek keşfetmek de mümkündür. 

Bern Gezilecek Yerler
bristolbern.ch

Ortaçağ atmosferini içinde barındıran Bern, büyülü bir kenttir. İsviçre Alpleri’nin eteklerinde, benzersiz doğası ve sayısız tarihi yapıya ev sahipliği yapan Eski Şehir bölgesi ile Bern; Avrupa’nın en etkileyici kentlerinden biridir.

İsviçre Mutfağı
pane-bistecca.com

Fransız, Alman ve İtalyan mutfaklarından etkilenen, hatta bu mutfakların bir karması sayılan İsviçre mutfağının en önemli malzemeleri; süt ve süt ürünleri, patates, bezelye, karnıbahar, ıspanak, lahana ve havuç gibi soğuğa dayanıklı sebzelerdir. Domuz eti, tavuk eti ve mantar da İsviçre mutfağının en sık kullanılan malzemeleri arasında yer alır. Alplerden gelen taze süt ile yapılan çikolataları, ekmek, peynir çeşitleri ve ünlü şarapları ile İsviçre; mükemmel bir yeme içme kültürüne sahiptir. Ülke genelinde, pek çoğu sadece yerel bölgelerde bulunabilen 200 farklı çeşit peynir üretilir. 

Bern Gece Hayatı
static.theculturetrip.com

Bern gece hayatı, İsviçre’nin en büyük kenti Zürih’e göre biraz daha sönük olsa da, şehirde eğlenceli vakit geçirilebilecek çok sayıda bar, pub, gece kulübü ve şarap barı tarzı mekân bulunmaktadır. Bern’in bar ve gece kulüplerinin yoğunlaştığı merkezler “Eski Şehir” (Altstadt) ve “Matte” semtleridir. Gece hayatının kalbi “Hotelgasse”, “Gurtengasse” “Kornhausplatz”, “Engestrasse” ve “Wasserwerkgasse” ve “Neubrückstrasse” caddelerinde her zevke uygun alternatif bulmak mümkündür.


inzumi.com

Bern’e özgü satın alınabilecek hatıra ve hediyelik ürünler olarak; damassine likörü, şehrin sembolü olan ayı şeklindeki kek mandelbarli, ayı şeklinde anahtarlıklar, ünlü İsviçre çikolataları, yerel İsviçre peynirleri, İsviçre çakısı, kalitesi ile ünü tüm dünyaya yayılmış olan el yapımı İsviçre saatleri, kırmızı ve beyaz şarap sıralanabilir.

Eski Şehir (Altstadt) bölgesi, tarihi mirasın ve eğlence hayatının merkezi olduğu gibi alışverişin de merkezi konumundadır. Eski Şehir’in dolambaçlı sokakları içerisinde pek çok hediyelik eşya mağazası, vintage kıyafetler satan butikler yer almaktadır. Rathausgasse Caddesi, Aarbergergasse Sokağı ve paralelinde yer alan sokaklarda, el işi ürünler satan otantik mağazalar ve lüks markaların mağazalarını bulmak mümkündür.

Bern’de alışverişin kalbinin attığı diğer bölgeler ise Spitalgasse ve Marktgasse caddeleridir. Bu caddelerde çok sayıda kozmetik, aksesuar ve giyim ürünleri satan büyük mağazalar yer almaktadır.

Bern’de mağazalar ve alışveriş merkezleri haftaiçi 09.00 – 19.00, cumartesi günleri 09.00 – 17.00 saatleri arasında hizmete açıktır. Pazar günleri ise şehirdeki çoğu mağaza kapalıdır.


wikimedia.org
 

 • Internationales Jazzfestival Bern (Bern uluslararası jazz festivali): Mart
 • Taktlos Festival (müzik festivali):  Mayıs / Haziran
 • Gurtenfestival (açıkhava müzik festivali): Temmuz
 • Buskers Bern Street Music Festival: Ağustos
 • shnit International Shortfilmfestival (uluslararası kısa film festivali): Ekim
 • Queersicht (lgbt film festivali): Kasım
 • Bärner Fasnacht (şehir karnavalı): Kasım
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Berchtold Günü (2 Ocak)
 • Kutsal Cuma (3 Nisan)
 • Paskalya (Nisan)
 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (14 Mayıs)
 • Kutsal Pazartesi (25 Mayıs)
 • İsviçre Ulusal Günü (1 Ağustos)
 • Noel (25 Aralık)
 • İtfaiye: 118
 • Polis: 117
 • Ambulans: 144
 • Uluslararası Telefon Kodu: +41
 • Bern Havalimanı: +41 31 960 21 11

Turizm Ofisi (Tourist Information at the Main Station)