Google+

Lozan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

96925 Ara 2015Lokasyon Detay

Lozan, İsviçre’nin Vaud Kantonu’nun başkenti ve nüfus bakımından ülkenin en büyük beşinci kentidir.

Lozan Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wp.unil.ch

Lozan, İsviçre’nin Vaud Kantonu’nun başkenti ve nüfus bakımından ülkenin en büyük beşinci kentidir. İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesi Suisse Romande’de yer alan kent, Cenevre Gölü’nün (Leman Gölü) kuzey kıyısında konumlanır. Göl kıyısında Galya – Roma limanı olan Lozan, Ortaçağ’da savunması kolay ama gelişmesi zor bir tepede toplanmıştır. 1803’te kanton merkezi yapılan, 19. yüzyılda demiryolu, günümüzde ise karayolu ve otoyol kavşağı olan Lozan, geçmişte daha çok bir yönetim, ticaret ve finans kentidir. Özellikle 1945’ten sonra sanayi kenti haline gelmiştir.

Roma dönemindeki adı “Lausonna” olan Lozan, Aziz Marius tarafından kurulan piskoposluğun merkezi olmuştur. 1536’da tüm Vaud Kantonu ile birlikte fethedilerek Bern’e katılan kent, bağımsızlığına ancak 1803’te kavuşabilmiştir.
Günümüzde İsviçre’nin önemli sanayi, turizm, eğitim ve finans merkezlerinden biri olan Lozan kenti, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)'nin merkezine de ev sahipliği yapar. Türkiye açısından çok büyük önem taşıyan Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923’te burada imzalanmıştır.

Tanıtıcı Video:
 

 

Lozan ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-