Google+

Bologna

image_placeholder
Bologna - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon1.6℃
 • Şubweather-icon4.5℃
 • Marweather-icon8.7℃
 • Nisweather-icon12.7℃
 • Mayweather-icon17.2℃
 • Hazweather-icon21.2℃
 • Temweather-icon24.1℃
 • Ağuweather-icon23.6℃
 • Eylweather-icon20.1℃
 • Ekiweather-icon14.5℃
 • Kasweather-icon7.7℃
 • Araweather-icon2.8℃
Ülke: İtalya  Nüfus: 375.893 Dil: İtalyanca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman iklim Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 3 Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)


 

Bologna, İtalyanlar tarafından kızıl şehir olarak adlandırılır. Mimarisinde tuğlalar çok fazla yer aldığı şehir, kızıl ismini buradan almıştır. Şehir gastronomik zenginliğiyle şişman, Avrupa’nın ilk üniversitesine sahip olmasıyla bilgili ünvanına sahip olmuştur. Ayrıca Bologna üniversitesi’nde ünlü yazar Umberto Eco akademisyenlik yapmaktadır.Ortaçağın izlerini taşıyan Bologna tarihi bir kenttir. Tarihi dokusunun yanısıra güzel yemekleriyle de adını duyurmuştur. Şehrin nüfusu 2012 sayımlarına göre 375.893’tür. Bologna, 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Bologna, Kuzey İtalya'daki Emilia-Romagna eyaletinin başkentidir. Şehirde yerleşimin M.Ö. 1000'li yıllarda başladığı düşünülmektedir. Bu tarihten beri Avrupa'nın en kalabalık ve en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Çok köklü bir geçmişe sahip olan kentte önce Keltler ve Etrüskler hakimiyet kurmuştur. Daha sonra Roma İmparatorluğu'nun bir şehri olmuştur. 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu çöktükten sonra Piskopos Petronius'un etkisiyle adeta küllerinden doğmuştur. Daha sonraki dönemlerde Lombarda Krallığı ve 11. yüzyılda Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nun parçası olmuştur. Bir süre imparatorluğa bağlı olan şehir Papa 2. Julius'un şehri kuşatıp yağmalamasıyla Papalık Devleti'nin hakimiyetine geçmiştir ve İtalyan devletleri birleşip İtalya Krallığı'nın kurana denk Papalık'a bağlı kalmıştır. Stratejik önemi ve gelişmiş sanayisi nedeniyle şehir, 2. Dünya Savaşı'nda çok bombalanmıştır ve bu bombardımanlar yüzünden ağır hasar almıştır. Savaştan sonraki yıllarda İtalya'da komünistlerin toplandığı şehir olmuştur. Günümüzde de şehirde sol görüşler ağır basmaktadır ve Kırmızı Şehir olarak anılmasında bunun da etkisi vardır.

Bologna'da dünyanın en eski üniversitesi olan Università di Bologna yani Bologna Üniversitesi bulunmaktadır. 1088 yılında kurulan üniversite kaliteli eğitimi ve köklü geçmişi sayesinde Dante, Erasmus, Kopernik gibi isimleri yetiştirmiştir. Şehrin bu köklü geçmişi ve yüksek eğitim düzeyinin etkileri şehrin yaşam kalitesinde de görülmektedir. İtalya'nın en zengin ve en yaşamaya uygun şehirlerinden birisidir. Tren rotalarının kesişim noktasında olması sayesinde de şehrin sanayisi hızla gelişmiştir ve İtalya'da araba, tekstil, ayakkabı, kimyasal maddeler gibi malların üretiminde önemli bir konuma sahiptir.

Bologna aynı zamanda İtalya'nın en iyi korunabilmiş şehirlerindendir. 2. Dünya Savaşı'nda aldığı hasarlar hızlı ve başarılı restorasyon çalışmaları sayesinde kapatılmıştır. Ortaçağ, rönesans ve barok gibi dönemlerden son derece güzel yapılar neredeyse olduğu gibi ayakta durmaktadır ve her yıl binlerce turistin destinasyonları olmaktadır. Bologna'nın meşhur özelliklerinden biri de Avrupa'nın en iyi korunmuş, İtalyanca'sı "portico" olan, revaklarıdır. Şehir merkezindeki bu şık revaklar şehirde dolaşan turistlerin en çok beğendiği noktalardandor. Gezilecek pek çok tarihi yerin yanı sıra bir İtalyan şehri olarak harika bir mutfağa sahiptir. Kimileri tarafından "İtalya'nın yemek şehri" olarak değerlendirilen Bologna'da lezzetsiz bir yemek yemek neredeyse olanaksızdır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Bologna, Floransa’nın 82 kilometre uzağında konumlanmıştır. Roma'ya 375 kilometre, Milano'ya ise 276 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation

Bologna Gezilecek Yerler

 

Bir ortaçağ şehri olan Bologna oldukça eski tarihe sahiptir. Bu eski şehrin merkezi, Piazza Magggiore Meydanı’dır. Şehrin merkezinde yer alan ve adeta şehrin semboli haline gelen Assinelli Kuleleri kesinlikle görülmeye değerdir. Kuleler, 12. yüzyılda zengin aileler tarafından inşa ettirilmiştir. Kısa ve eğik olan kulenin adı “Garisenda”, uzun olan kulenin adı ise “Asinelli”dir.
 

San Petronio Bazilikası

617 Şub 2017Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler-1

Bologna gezilecek yerler listesinin gotik tarzdaki dev bazilikası 132 metreye varan uzunluğu ve 66 metre genişliğiyle dünyanın en büyük 15. kilisesidir. Yapımı 1390 yılında başlamıştır fakat kilise henüz tamamlanamamıştır. Tıpkı Barcelona’nın en ünlü yapısı La Sagra da Familia gibi günümüzde dış görünümü tamamlanmamış bir haldedir. Bologna tarihinin önemli isimlerinden 5. yüzyılda yaşamış Aziz Petronius'a adanmış bir kilisedir. Bologna komününün gücünü göstermesi için büyük paralar ve emekler harcanarak yapılmıştır.

1388 yılında mimar Antonio di Vincenzo kilisenin yapımı için görevlendirilmiştir ve inşaatın temelleri 1390'da atılmıştır. Gotik tarzda yapılan kilisenin yeterince görkemli olması için başka projeler iptal edilmiştir. 1393 yılında ön cephesi ve bazı şapellerin bir kısmı tamamlanmıştır. Bu şapellerin inşası ise ancak 1479'da tamamlanmıştır. 1514 yılında ise başka bir mimar, Roma'daki meşhur Aziz Peter Bazilikası'nı baz alarak ondan daha büyük bir kilise yapmayı teklif etmiştir ancak Papa böyle büyük bir yapıya onay vermemiştir. Papa'nın bu itirazından sonra kilisenin inşaatı planlandığı gibi gitmemiştir.

Kilisenin şu anki mermer ön cephesini Giacomo Ranuzzi yapmıştır ancak tamamlayamamıştır. Tamamlanmış olan kısmına ünlü sanatçılar Jacopo della Quercia, Amico Aspertini ve Alfonso Lombardi'nin eserleri olan heykel ve süslemeler eklenmiştir. Kilisenin içerisinde farklı azizlere adanmış 23 adet şapel bulunmaktadır. Ana giriş ise Jacopo della Quercia tarafından dizayn edilmiştir ve İncil'den sahneler işlenmiştir. Bazilikanın doğu cephesinde dev bir güneş saati mevcuttur. 1656 yılında bu dev güneş saatini tasarlayan Gian Cassini ve Domenico Gugliemi, Julian takviminde anormallikler keşfetmiştir ve bu keşif yıl kavramının bulunmasına neden olmuştur.

Ziyaret saatleri: 07.45 – 18.30
 

-

Bologna lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Angiola's Home, Appartamento Panfili, Michelino 57. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Bologna Rainbow House, House Zamboni 12 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Bijou House, Under San Luca Home in Bologna, Piazza Grande Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bologna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Belediye Sarayı

517 Şub 2017Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler-2

Palazzo Comunale, Palazzo Maggiore’nin batısında yer alan Bologna’nın şehir meclisi özelliğini taşıyan tarihi yapıdır. Oldukça eski ve şehir için önemli olan bir halk sarayıdır. 1336’dan beri varlığını koruyan sarayda 15. yüzyıl mimarisinin etkileri görülmektedir. Ana giriş kapısında 1580 yılında yaptırılan 8. Papa Gregori’nin heykeli ilginizi çekecektir. Sarayda 13. ve 19. yüzyıllara ait resim, heykel ve özel eşyaların bulunduğu koleksiyonları görebilirsiniz.

Diğer adı Palazzo d'Accursio olan saray Maggiore Meydanı'nda bulunmaktadır. 2008 yılına kadar belediye binası olarak kullanılmıştır. 1336'dan beri belediye işleri için kullanılan bina artık bir müzedir. Saraya 15. ve 16. yüzyıllarda yapılan eklemeler ve düzenlemeler dizaynı büyük ordan değişip günümüze kadar gelmiştir. Donato Bramante'nin 16. yüzyılda yaptığı girişteki büyük merdivenler sarayın içine atları alıp 1. kata kadar çıkarmak amacıyla tasarlanmıştır. Hz. Meryem ve Hz. İsa'nın tasvir edildiği Madonna ve Çocuğu eserlerinden biri bu sarayda da bulunmaktadır. 15. yüzyılda yapılan bu süsleme 1796'da kaldırılmıştır ancak bir kısmı eski yerinde durmaktadır ve bir kısmı da 2. kattaki sergide sergilenmektedir.

Neptün Çeşmesi'nin bulunduğu taraftan girince ise sarayın Salla Borsa kısmına ulaşılabilir. Eskiden şehrin borsası burasıydı. Bu taraftaki girişte aynı zamanda 16. yüzyılda yapılan botanik ve şifalı otlar bahçeleri de bulunmaktadır.

Ziyaret saatleri: Sanat galerisi: Haftaiçi: 09.30 - 18.30 / Cumartesi - Pazar: 10.00 - 18.30
Ulaşım: Farini yada Piazza Maggiore duraklarında inilerek ulaşım sağlanabilir.

-

Santo Stefano

417 Şub 2017Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler-3

Tarihle dolu Bologna'nın en eski yapılarından biri Santo Stefano Bazilikası'dır. 5. yüzyılda şehrin piskoposu Aziz Petronius tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğu'nda yayılmaya çalıştığı dönemlerde doğan Aziz Petronius sonradan hıristiyanlığı geçmiştir ve daha sonra papaz olmuştur. 432'de ise Bologna piskoposu olarak atanmıştır. Bologna'daki görevin şehrin en önemli dini merkezi olan Santo Stefano'yu inşa etmiştir.

Aziz Petronius'un piskoposluktan önceki dönemlerinde Kudüs'teki kutsal yerleri gezdiği düşünülmektedir. Bologna'ya geldikten sonra Roma İmparatorluğu'nda önemli bir yeri olan tanrıça İsis'e adanmış tapınağın üzerine Santo Stefano kilisesini yapmaya karar vermiştir. Bu kilisenin yapımında Kudüs'te çok etkilendiği Kutsal Kabir Kilisesi'nin etkisi olduğuna inanılmaktadır. Aslında Santo Stefano 7 tane kilisenin birleşiminden oluşan bir komplekstir. O dönemde inşa edilen 7 kiliseden günümüze Chiesa del Crocefisso, Chiesa della Trinità, Santo Sepolcro ve Santi Vitale e Agricola kiliseleri kalabilmiştir. Bu nedenle Sette Chiese yani Yedi Kilise olarak da bilinmektedir. Ancak bu kiliselerin çoğu kısmı 11. yüzyılda yenilemiştir. Santo Stefano kompleksinin bazı kısımları ise 5. yüzyılda inşa edilen orjinal yapıdan kalmadır.

Roma ve Bizans dönemlerinden kalma mozaikler dikkat çekicidir. Komplekse giriş Chiesa del Crocefisso'dan yapılmaktadır ve bu kilisede Aziz Petronio'nun da mezarı bulunmaktadır. Bahçede bulunan, 8. yüzyılda yapılan Cortile di Pilato ise Hz. İsa'nın yargılandığı mahkemeye başkanlık eden Pontius Pilatus ellerini yıkadığı leğene ithafen yapılmıştır. 

-

Bologna'da Euro kullanılmaktadır.

Bologna'nın resmi dili İtalyancadır. İngilizce genellikle turistik bölgelerde, tur otobüslerinde ve restoranlarda konuşulur.
İtalyanlar, ülkelerine gelen turistler İtalyanca konuştuklarında yada konuşmaya çalıştıklarında mutlu olurlar.

 • Merhaba: Ciao
 • Yardım eder misiniz lütfen?: Potete aiutarmi per favore 
 • Adres öğrenmek istiyorum: Voglio sapere indirizzo 

İtalya, GMT+3 zaman diliminde yer almaktadır. Türkiye (GMT+2) ile Bologna (GMT+3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
Türkiye’de saat 18.00 iken Bologna’da saat 17:00’dir.

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
consolato.milano@mfa.gov.tr 
http://milano.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Lombardio, Piemonte, Liguria, Val D'Aosta, Emillia-Romagna, Marche, Friuli-Venezia-Giulia, Veneto, Trentino Alto-Adige, San Marino Cumhuriyeti.


 

Bologna’da sıcak ve ılıman iklim hakimdir. Şehir yine de çok fazla yağış  almaktadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 774 mm’dir. Ilıman bir iklime sahip olduğu için Bologna’ya her mevsim gidilebilir. Yaz aylarında sıcaklıklar 30 dereceye çıkabilmektedir ve kış aylarında nadiren de olsa sıfırın altına düşebilmektedir. Bologna’nın diğer şehirlere göre farkı güneşten korunacağınız ve yağmurda ıslanmayacağınız revaklara yer verilmiş olmasıdır. Şehirde, binaların zemin katları geri çekilerek revaklar yapılmıştır. Bu korunaklı yapılar sayesinde hava durumunun etkileri azaltılabilmektedir.
 

Bologna’ya Türkiye’den uçak yolculuğu ile direkt olarak gidilebilir. Hem ulusal hava yolları ile hem de özel bazı hava yolları ile ulaşım sağlamak mümkündür.
Uçuş süresi ortalama  2 – 2,5 saat arasıdır.
 

Şehirde konaklanacak yerler ağırlıklı olarak şehir merkezinde toplanmıştır. Şehir merkezi, sekizgen şeklindeki bulvarlar tarafından çevrelenmiştir. Turistik bölgeler de burada yer almaktadır. Şehirde beş yıdızlı otel bulunmamaktadır. Ancak ucuz konaklama tercih edecekseniz çok sayıda hostel bulunmaktadır. Otellerin birçoğu şehrin en önemli merkezi Piazza Magiiore etrafında konumlanmıştır. Bologna ayrıca misafirperverliğiyle ün salmış bir şehirdir. Farklılıklara açık olduğunu söyleyen Bolonyolılar otellerde de oldukça güler yüzlü davranmaktadır.

Bologna'da otel seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi otelin resepsiyonunun kaça kadar açık olduğudur. Bazı otellerin resepsiyonları gece belli bir saatten sonra kapanmaktadır ve otele girmek mümkün olmamaktadır. Ayrıca şehrin belli kısımları akşam 8'e kadar trafiğe kapalıdır ve şehirde genel olarak park yeri bulmak zordur. 

Indipendenza Caddesi üzerinde Grand Hotel Baglioni, I Portici Hotel Bologna gibi lüks oteller bulunmaktadır. Aynı cadde üzerinde bulunan Beatrice B&B Bologna çok daha uygun fiyatlı butik bir oteldir. Bolonya Üniversitesi ve tren istasyonuna da yakındır ve önündeki duraklardan pek çok yöne giden otobüsler geçmektedir. Ayrıca zengin bir kahvaltı hizmeti de vardır. Piazza Gallileo'da bulunan Art Hotel Novecento şehrin en beğenilen ve en popüler otellerinden birisidir. Yıl boyunca zaman zaman kampanyalar da düzenlenmektedir. Küçük bir oteldir ve gayet yeterli kahvaltı hizmeti sunmaktadır. Ayrıca barında da her gün happy hour vardır. Via della Zecca 2'de bulunan Albergo Centrale ise yine uygun fiyatlıdır. Cadde üzerinde olan odaları geceleri biraz gürültülü olabilse de çok merkezi bir konuma sahiptir. Piazza Maggiore'nin çok yakınında, Via IV Novembre 10'da bulunan Art Hotel Orologio, Bologna'nın en çok tavsiye edilen otelleri arasındadır. Çok merkezi bir konuma sahiptir ve lobisinden Palazzo Comunale net bir şekilde görülmektedir. Ayrıca otel zaman zaman indirimler ve kampanyalar da düzenlemektedir.

Quadrilatero bölgesinde bulunan Albergo delle Drapperie ise tarihi dar sokakların arasında bir apartmanın üst katlarında bulunmaktadır. Bazı odalarının Fransız balkonu da vardır. Uygun fiyatlı olan bu otel ayrıca Piazza Maggiore'ye de çok kısa bir mesafe uzaklıktadır. İki yıldızlı Albergo Centrale bologna yine tercih edebileceğiniz otellerdendir. Otelin resepsiyonu 24 saat açıktır ve bütün odalarında televizyon ve klima bulunmaktadır. Ayrıca otelin fiyatına kahvaltı da dahildir.

Bologna onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bologna Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bologna Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bologna Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bologna Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bologna Otelleri

Bologna Şehir İçi Ulaşım

 

Bologna’da şehir içi ulaşım otobüsler ile sağlanmaktadır. Bologna büyük bir şehir olmadığından şehirde metro hattı kurulmamıştır. Gitmek istediğiniz noktaya ulaşmak için taksiye binmenize de çok gerek kalmayacaktır. Çünkü Bologna’da bisiklete binmek ulaşım için en iyi seçenektir

Otobüs Haritası
 
Tur Otobüsleri
Bologna’da ana tren garından 32 ya da 33 numaralı tur otobüslerine binerek şehir turu yapabilirsiniz. Böylece şehrin ulaşamadığınız noktalarını da bu yolla görmüş olursunuz. Mavi T işaretli büfelerden otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.
Bilet ücreti: 1.30 Euro
 
Taksi
Şehirde taksi ile ulaşım ücretleri oldukça yüksektir bu nedenle şehri keşfetmek için otobüs yada bisiklet tercih etmenizi öneririz. Taksi hizmeti hakkkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.


 

Bologna mutfağı dünya tarafından tanınmış, en çeşitli en zengin mutfaklardan biridir. İtalyan mutfağı, Akdeniz mutfağı özellikleri taşır. İtalya yemek kültüründe, zeytinyağlı yemeklere ön plana çıkmaktadır. Özellikle leziz pizzaları ve makarnalarıyla ünlü İtalyan mutfağında çok lezzetli soslar da yer almaktadır. Bolonez sosunun doğduğu Bologna'da, 'bolonez soslu makarna'yı mutlaka denemenizi öneririz. Ancak restoranlarda bolonez soslu makarna yerine "ragu" yazmaktadır. Tigelle ise şehrin bir diğer popüler yemeğidir.

İtalyan mutfağında peynirin yeri de çok büyüktür. Mozarella, parmesan gibi çeşitli peynirler lezzetiyle meşhurdur. İtalya’da sıcak ve soğuk mezelere antiposta adı verilir. Ülkede, tatlılarla uyum sağlayan kahveler de sıklıkla tercih edilir. Özellikle espresso en çok tüketilen kahve çeşididir. Ayrıca, bolonez sosunun yanı sıra dondurmalarıyla da öne çıkan kent Bologna'da ricotta peynirli dondurma yemeden dönmemelisiniz.

Caffe Commercianti ve Majani tercih edebileceğiniz güzel cafelerdendir. Le Stanze del Tenente ise 400 yıllık bir binada bulunur ve içi mumlar ve fresklerle süslenmiştir. Indipendenza Caddesi'nde bulunan Diana isimli restoranın tereyağlı ve porcini mantarlı tagliolini yemeği oldukça lezzetlidir. Nicola's Pizzeria San Martino Meydanı'nda bulunur ve pizza için uygun bir noktadır. Piazza delle Mercanzia'da bulunan Pappagallo kaliteli bir öğlen veya akşam yemeği için iyi bir tercih olacaktır.

Popüler Restoranlar

Bahşiş
Bologna’da en az 2 – 3 Euro bahşiş bırakılması tavsiye edilir. Bu miktar hesaba ve bulunduğunuz mekana göre değişiklik gösterebilir. 
 


 

Bologna, öğrenci şehri olduğundan gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde barlar ve gece kulüpleri daha canlıdır. Okulların açık olduğu bu dönemde şehir, ziyaretçilerine pek çok alternatif sunmaktadır. Bologna'nın Via Zamboni ve Via Mascarella gibi caddelerinde çok sayıda bar ve gece kulübü yer almaktadır. Özellikle Via Zamboni üniversite öğrencilerinin gittiği barlar ve gece kulüpleriyle doludur. Burada bulunan The Irisih Pub'da salı ve çarşamba günleri happy hour yapılır. Via Mascarella şehrin kuzeydoğu tarafında bulunur ve cadde üstünde iki tane de caz bar bulunur. Via Pratello ise alternatif müzik sevenler için çok uygundur.

Piazza Verdi'nin yakınında bulunan Al Piccolo ise yine öğrencilerin çok tercih ettiği bir kulüptür ve tekno müzik çalmaktadır. Corto Maltese, Estragon, Giostra, Kinki Club gibi daha pek çok gece kulübü bulunmaktadır. Ayrıca Estragon'da hip hop, R&B gibi müzik türlerinde ünlü isimler konserler vermektedir. Via de' Musei'de bulunan Nu Bar Lunge ise barmenlerinin kendi yarattığı değişik kokteylleriyle ünlüdür. Canlı müzik sevenler ise Cantina Bentivoglio ve Bravo Caffe'yi tercih edebilirler. Via Andrea Costa'da bulunan Ai Vini Scelti, Piazza San Martino'da bulunan Golem - Caffè d'Arte şehrin en popüler şarapevlerindendir.

Popüler Mekanlar

 • Angelica  Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali - Mayıs
 • Bologna Caz Festivali - Ekim – Kasım
 • Biografilm Festivali - Haziran
 • Bologna motor Show - Aralık
 • Bilbolbul  Karikatür Festivali - Kasım


 

Bologna’da alışveriş deyince ilk akla gelen Via dell’Independenza Caddesi’nde çok sayıda mağaza bulunmaktadır. Şehirde özellikle ayakkabılar ünlüdür, sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız ünlü Bologna ayakkabıları iyi bir seçenek olabilir. Şehirde ayrıca, İtalya’ya özgü şarap ve peynirlerin bulunduğu çok sayıda dükkan da mevcuttur. Lüks mağazaların yer aldığı Via Farini'de ise dünyaca ünlü markaların ürünlerini satın alabilirsiniz. Via Ugo Bassi bölgesinde bulunan butikleri gezebilir, şehir meydanında kurulan antika ve hediyelik eşya tezgahlarını ziyaret edebilirsiniz. Ugo Bassi'nin yakınında bulunanVia San Felice'de ise sanat galerileri, ayakkabıcılar ve elbise satan küçük dükkanlar bulunmaktadır. Il Quadrilatero olarak bilinen Eski Market'te Bologna'ya özgü birçok şeyi bulabilirsiniz. Antika eşyalar, ekmek, balık, şarap, peynir, ortellini, tagliatelle, mortadella gibi her şey burada mevcuttur.Via Peschiere Vecchie'de bulunan Mercato di Mezzo ise Bolognalıların en sık alışveriş yaptığı pazarlardan birisidir. 
 

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Yortu (6 Ocak)
 • Özgürlük Yıldönümü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Azizler Günü (1 Kasım)

Önemli Numaralar:

 • Polis: 118
 • İtfaiye: 115
 • Acil: 113

Bologna’da birbirine benzeyen çok sayıda dar sokak bulunur bu nedenle bir harita edinmeniz yararlı olabilir.
Maggire Meydanı’ndaki turizm ofislerinden şehir haritasına ulaşabilirsiniz.

İtalya; yeşil, gri ve kırmızı pasaport sahiplerine vize şartı uygulamamaktadır.
Vize başvurusunun hem İngilizce hem de İtalyanca olarak hazırlanması gerekmektedir.