Google+

Arama formu

Bologna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bologna Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Bologna şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Room Sweet Room, Posada Serena, La Finestra güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Carbonara Apartment, FairApart - 2 bedrooms apartment, Charming flat Righi Bologna. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Castiglione Apartment, San Mamolo Retreats, Galè Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz IL CASTELLO HOSTEL BOUTIQUE, Dopa Hostel, We_Bologna tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bologna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bologna, İtalyanlar tarafından kızıl şehir olarak adlandırılır. Mimarisinde tuğlalar çok fazla yer aldığı şehir, kızıl ismini buradan almıştır. Şehir gastronomik zenginliğiyle şişman, Avrupa’nın ilk üniversitesine sahip olmasıyla bilgili ünvanına sahip olmuştur. Ayrıca Bologna üniversitesi’nde ünlü yazar Umberto Eco akademisyenlik yapmaktadır.Ortaçağın izlerini taşıyan Bologna tarihi bir kenttir. Tarihi dokusunun yanısıra güzel yemekleriyle de adını duyurmuştur. Şehrin nüfusu 2012 sayımlarına göre 375.893’tür. Bologna, 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Bologna, Kuzey İtalya'daki Emilia-Romagna eyaletinin başkentidir. Şehirde yerleşimin M.Ö. 1000'li yıllarda başladığı düşünülmektedir. Bu tarihten beri Avrupa'nın en kalabalık ve en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Çok köklü bir geçmişe sahip olan kentte önce Keltler ve Etrüskler hakimiyet kurmuştur. Daha sonra Roma İmparatorluğu'nun bir şehri olmuştur. 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu çöktükten sonra Piskopos Petronius'un etkisiyle adeta küllerinden doğmuştur. Daha sonraki dönemlerde Lombarda Krallığı ve 11. yüzyılda Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nun parçası olmuştur. Bir süre imparatorluğa bağlı olan şehir Papa 2. Julius'un şehri kuşatıp yağmalamasıyla Papalık Devleti'nin hakimiyetine geçmiştir ve İtalyan devletleri birleşip İtalya Krallığı'nın kurana denk Papalık'a bağlı kalmıştır. Stratejik önemi ve gelişmiş sanayisi nedeniyle şehir, 2. Dünya Savaşı'nda çok bombalanmıştır ve bu bombardımanlar yüzünden ağır hasar almıştır. Savaştan sonraki yıllarda İtalya'da komünistlerin toplandığı şehir olmuştur. Günümüzde de şehirde sol görüşler ağır basmaktadır ve Kırmızı Şehir olarak anılmasında bunun da etkisi vardır.

Bologna'da dünyanın en eski üniversitesi olan Università di Bologna yani Bologna Üniversitesi bulunmaktadır. 1088 yılında kurulan üniversite kaliteli eğitimi ve köklü geçmişi sayesinde Dante, Erasmus, Kopernik gibi isimleri yetiştirmiştir. Şehrin bu köklü geçmişi ve yüksek eğitim düzeyinin etkileri şehrin yaşam kalitesinde de görülmektedir. İtalya'nın en zengin ve en yaşamaya uygun şehirlerinden birisidir. Tren rotalarının kesişim noktasında olması sayesinde de şehrin sanayisi hızla gelişmiştir ve İtalya'da araba, tekstil, ayakkabı, kimyasal maddeler gibi malların üretiminde önemli bir konuma sahiptir.

Bologna aynı zamanda İtalya'nın en iyi korunabilmiş şehirlerindendir. 2. Dünya Savaşı'nda aldığı hasarlar hızlı ve başarılı restorasyon çalışmaları sayesinde kapatılmıştır. Ortaçağ, rönesans ve barok gibi dönemlerden son derece güzel yapılar neredeyse olduğu gibi ayakta durmaktadır ve her yıl binlerce turistin destinasyonları olmaktadır. Bologna'nın meşhur özelliklerinden biri de Avrupa'nın en iyi korunmuş, İtalyanca'sı "portico" olan, revaklarıdır. Şehir merkezindeki bu şık revaklar şehirde dolaşan turistlerin en çok beğendiği noktalardandor. Gezilecek pek çok tarihi yerin yanı sıra bir İtalyan şehri olarak harika bir mutfağa sahiptir. Kimileri tarafından "İtalya'nın yemek şehri" olarak değerlendirilen Bologna'da lezzetsiz bir yemek yemek neredeyse olanaksızdır.

Tanıtım Videosu:
 

 


Bologna Turları