Google+

Cagliari

Cagliari - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon9.9℃
 • Şubweather-icon10.4℃
 • Marweather-icon11.7℃
 • Nisweather-icon13.8℃
 • Mayweather-icon17.3℃
 • Hazweather-icon21.4℃
 • Temweather-icon24.1℃
 • Ağuweather-icon24.4℃
 • Eylweather-icon21.9℃
 • Ekiweather-icon18.2℃
 • Kasweather-icon13.8℃
 • Araweather-icon10.9℃
Ülke: İtalya Nüfus: 149.000 Resmi Dil: İtalyanca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün Big Mac İndex: 4.46$ (Türkiye 3.87$)

Cagliari İtalya’nın Sardinya Adası özerk bölgesinde bulunan tarihi ve turistik bir şehirdir. Günümüzde nüfusu 150.000 olan şehir özellikle tarih ve yaz turizmiyle ünlüdür.

Cagliari Hakkında Bilinmesi Gerekenler
independent.co.uk

Cagliari İtalya’nın Sardinya Adası Özerk Bölgesi'nde bulunan tarihi ve turistik bir şehirdir. Tarihi Fenikeliler ve Romalılara kadar uzanan Cagliari geçmişte Castillo olarak bilinmekteyken sonradan Cagliari başkent olmuş, Castello’da ise ilçe yapılmıştır. Şehrin neredeyse tüm turistik mekânları ise Castello’da yer almaktadır.
 
Cagliari’nin tarihi savaşlarla geçmiştir. Bunun en büyük nedeni Akdeniz’in tam ortasında olan stratejik bir konumda yer almasıdır. Tarihi İspanya ile savaşlarla geçtiğinden 12. yüzyıldan itibaren Castello’ya kaleler, surlar ve kuleler yapılmıştır. Bunun yanında 1. yüzyıldan kalma birde Roma Tiyatrosu yer almaktadır. Bu özellikleriyle Cagliari oldukça tarihi birikime sahip olan bir şehirdir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Cagliari ili; İtalya'nın Sardinya Adası Özerk Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Cagliari şehri hem bu ilin merkezi hem de Sardinya Özerk Bölgesi başkentidir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


haber.sol.org.tr

Cagliari’da para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.

Cagliari’da saat dilimi olarak “GMT+1” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında bir saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Cagliari’da 11.00’dir.

Cagliari’ye kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Roma Başkonsolosluğu

 • Telefon: 0039-06-445 94 200  / 0039-06 445 941
 • Faks: 00 39 06 494 15 26
 • E-posta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr
 • Adres: Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09:00 -18:00 )(09:00 -18:00 )


slow-chic.com

Cagliari Akdeniz’in ortasında yer aldığından ılıman bir iklime sahiptir. Yaz boyu sıcak ve kış boyu ılıman bir havaya sahiptir. Ortalama sıcaklığın 20 derece olduğu şehir ilkbahar aylarında yağış almaktadır. Seyahat etmek için en uygun zaman aralığı Mayıs - Eylül ayları arasıdır.

Cagliari’ye uçak ile Roma aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

Cagliari’de iyi bir konaklama ve kolay bir gezi rotası belirlemek istiyorsanız en uygun yerler şehir merkezi ve limana yakın bölgeler olmaktadır. Ulaşım açısından toplu taşıma araçlarına yakın otelleri tercih edebilirsiniz. En popüler konaklama bölgeleri ise Via Roma, Via Barcelona, Via Napoli ve Via Mille caddeleri ve civarıdır. Otellerin birçoğu bu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Düşük bir bütçeniz varsa Via Lodovico bölgesini tercih edebilirsiniz.

Cagliari onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Cagliari Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cagliari Otelleri

En Uygun Fiyatlı Cagliari Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Cagliari Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Cagliari Otelleri

Cagliari Şehir İçi Ulaşım
photo-transport.co.uk

Cagliari’nın şehir içi ulaşımında otobüs, metro ve taksiler kullanılmaktadır. Cagliari’de özellikle otobüsler 30 hatlı geniş bir bağlantı ağına sahiptir. Metro ise 4 hattan oluşmaktadır. Metrolarda ve otobüslerde bilet tipleri ve ücretler ortaktır. Bu biletleri metro duraklarından ve ana otobüs duraklarının yanında çevrede ki marketlerden temin edebilirsiniz. Fiyatlar aşağıdaki gibidir. 

Cagliari Gezilecek Yerler
okinbook.com

Akdeniz’in ortasında bulunan Sardinya Adası’nın en önemli şehri olan Cagliari, geçmişte Fenikelilerin önemli rotalarından biri olmuştur. Şehir önceden Castello olarak bilinmektedir. Günümüzde Castello Cagliari’nin en önemli tarihi ilçesidir. Cagliari özellikle tarihi yapıları ile dikkat çeken bir şehirdir.

İtalyan Mutfağı
salento.it

Cagliari yemek kültürü bakımından İtalya mutfağından etkilenmiştir. Dolayısıyla kendine has özel bir mutfak kültürü yoktur. Şehrin en iyi restoranlar Marina bölgesi kıyı boyunca uzanan caddesinde toplanmıştır. Akdeniz’in ortasındaki bir ada şehri olduğu için en çok deniz ürünleri tüketilmektedir. Birbirinden lezzetli ve çeşit çeşit deniz ürünlerini şehirde ki birçok restoranda yiyebilirsiniz. “Piadine” klasik bir İtalyan yemeği olarak deneyebileceğiniz yemeklerden biridir. 

Cagliari Gezilecek Yerler
okinbook.com

Akdeniz’in ortasında bulunan Sardinya Adası’nın en önemli şehri olan Cagliari, geçmişte Fenikelilerin önemli rotalarından biri olmuştur. Şehir önceden Castello olarak bilinmektedir. Günümüzde Castello Cagliari’nin en önemli tarihi ilçesidir. Cagliari özellikle tarihi yapıları ile dikkat çeken bir şehirdir.

Cagliari Gece Hayatı
sardegnahotelcagliari.it

Cagliari gece hayatı bakımından yazları hareketli, kışın ise durgun bir şehirdir. Bunun nedeni turistik bir şehir olması ve kış aylarında turist yoğunluğunun ve aktivitelerin azalmasıdır. Cagliari’de eğlence mekânları sahil yolunda toplanmıştır. Barlar, kafeler ve gece kulüpleri şehrin ana eğlence mekânlarıdır. Biraz daha içerde ve özellikle ara sokaklarda yer alan küçük barlar genel olarak cadde üzerinde yer alanlara göre daha ekonomiktir.


images.trvl-media.com

Cagliari’de alışveriş yapmak oldukça eğlencelidir. Kent merkezinde Via Roma, Largo Carlo Felice, Manno, Via Garibaldi, Via Alghero, Via Paoli ve Via Dante caddeleri üzerinde hem yerel hemde uluslararası birçok mağaza bulunur. Buradan giyim, aksesuar, takı, gıda ve hediyelik eşya alışverişlerini yapabilirsiniz. Hediyelik eşya alışverişlerini ise yerel butik dükkânlardan çok daha ucuza getirebilirsiniz.
 
Şehrin en önemli alışveriş merkezi ise Via Grezia Caddesi yanında bulunan Ellepi’dir.  Bu alışveriş merkezinden hem temel ihtiyaçlara yönelik mağazalar hem de büyük markaların mağazaları yer almaktadır. Ayrıca içinde bulunan kafe ve restoranlarda da her bütçeye göre yemek yemek mümkündür. Cagliari’de alışveriş yapmak ise genel olarak pahalıdır.


essentialitaly.co.uk

 • Festa di Sant’Efisio (Mayıs)

 • 24 Aralık: Vigilia di Natale, yani Noel Arifesi ve yarım gün tatil
 • 25 Aralık: Natale, yani Noel ve resmî tatil günü.
 • 26 Aralık: Santo Stefano Günü ve yine resmî tatil
 • 1 Ocak: Capodanno, yani yılbaşı ve resmî tatil
 • 6 Ocak: Epifania, resmî tatil
 • 30 Mart: Paskalya Tatili
 • 19 Mart: Mafyanın kurbanları anısına tatil günü
 • Polis: 112
 • Ambulans: 118
 • İtfaiye: 115