Google+

Cagliari Gezilecek Yerler

90623 Oca 2016Lokasyon Detay

Cagliari Gezilecek Yerler
okinbook.com

Akdeniz’in ortasında bulunan Sardinya Adası’nın en önemli şehri olan Cagliari, geçmişte Fenikelilerin önemli rotalarından biri olmuştur. Şehir önceden Castello olarak bilinmektedir. Günümüzde Castello Cagliari’nin en önemli tarihi ilçesidir. Cagliari özellikle tarihi yapıları ile dikkat çeken bir şehirdir.

Cagliari gezilecek yerler:

Marina

Cagliari lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Atticobianco B&B, The villas apartment, Ca' de Ross. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Car'Loft, Le Scalette gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Tomax, Monolocale Viale Luigi Merello, Casa Spiga otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cagliari aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cagliari Gezilecek Yerler-1
marinas.com

Şehrin en güzel yerlerinden biri olan Marina, Roma’dan gelen yolcu gemilerinin uğradığı ve içinde çeşitli yatların bulunduğu bir yerdir. Yakınlarında Castello üssü, belediye binası, ağaçlarla çevrili Largo Carlo Felice ve nazik bir eğimle yükselen Piazza Yenne bulunur. Sahil caddesi olan Via G Manno boyunca birçok alışveriş dükkânları, mağazalar, restoranlar ve kafeler sıralanmaktadır. Marina, Cagliari’nin en işlek bölgesidir ve mutlaka görülmelidir.
 
Bastione Sam Remy (Saint Remy Kalesi)

Cagliari Gezilecek Yerler-2
cagliariholidays.com

Cagliari’nin turistik mekânlarından biri olan Bastione Sam Remy’e ister mermer merdivenleri çıkarak isterseniz de serbest asansörü kullanarak çıkabilirsiniz.  Cagliari’nin en önemli ilçesi olan Castello’yu savunmak için 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Aslında 14. yüzyılda inşa edilen surların üzerini kapatmak için yapılmıştır. Sardinya tarihinde önemli yeri olan Savoy kraliyet aileside bir süre burada yaşamıştır. Bastione Sam Remy’nin terasından Cagliari manzarasını izlemek için çok sayıda turist buraya gelmektedir.
 
Torre dell’Elefante (Fil Kulesi)

Cagliari Gezilecek Yerler-3
comune.cagliari.it

Castello bölgesinde ortaçağ duvarlarının birçoğu bazı kaleleri inşa etmek için yıkılsada, Fil Kulesi heybetli kulesi ve kapısıyla beraber sağlam kalmıştır. Buraya ulaşmanın en kolay yolu Piazza Yenne veya Largo Carlo Felice’nin üst ucunda bulunan büyük meydandan gelmektedir. Fil Kulesi, Sardinya’yı işgal eden İspanya’dan gelen saldırıları önlemek amacıyla acele bir şekilde inşa edilmiştir. İsmini ise dışında bulunan oyma fil heykelinden almaktadır. Neden bir fil figürünün çizildiği ise bilinememekte ve merak edilmektedir. Burada ayrıca Kuzey İtalya’nın bazı güçlü ailelerin armalarınıda görebilirsiniz.
 
II Castello

Cagliari Gezilecek Yerler-4
wikimedia.org

Cagliari’nin en popüler turistik mekânıdır. Cagliari tarihinin merkezinde duran Castello “kale” anlamına gelmektedir. Günümüzde Cagliari’nin tarihi bir ilçesidir. Burası Fil Kulesi ve Saint Remy Kalesi’ne ev sahipliği yapar. Her ikiside Castello’yu İspanya’dan korumak için yapılmıştır. Castello dar caddeleri, tarihi ortaçağ evleri, Başpiskopos Sarayı, Santa Maria Katedrali ile büyüleyici bir görünüm sunan tarihi bir bölgedir. Tüm bu özellikleriyle II Castello Cagliari’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin arasında başta gelmektedir.
 
Duomo (Katedral)

Cagliari Gezilecek Yerler-5
wikimedia.org

12. yüzyılda yapılmış olan ve Cagliari’nin en tarihi yapıları arasında ki Duomo yani katedral, şık mimarisiyle dikkat çekmektedir. Katedral romanesk tarzda bir mimari ile yapılmıştır. Ancak 1722’de daha şık görünen barok tarzına uygun şekilde restore edilmiştir. 200 yıl sonra 1930 yılında tekrar orjinal romanesk tarza döndürülmek için 1722’de eklenen kaplamalar çıkartılmış ancak kısmen başarısız olunmuştur. Bu yüzden kötü bir romanesk taklidiyle tekrar kaplanmıştır. Yine de katedral günümüzde oldukça güzel görünmektedir. İçinde tarihi Roma mezarları, 13. yüzyıldan kalma duvarlar, oyulmuş kurbağa figürü ve 12. yüzyıldan kalma heykeller bulunur.
 
Roman Amphitheater (Roma Tiyatrosu)

Cagliari Gezilecek Yerler-6
cagliariturismo.it

Via Buon Cammino yolu yakınında bulunan 1. yüzyıldan kalma antik bir Roma tiyatrosudur. Roma Tiyatrosu Cagliari ve Sardinya Adası’nda bulunan en önemli arkeolojik kalıntıdır. Buranın zamanında konser ve tiyatro gösterimleri için kullanıldığı bilinmektedir.  Son zamanlarda bir restorasyondan geçen Roma Tiyatrosu yinede ziyarete açıktır ve bir rehber eşliğinde ziyaret edilebilmektedir.

Cagliari gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Cagliari şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Cagliari'den: Batı Plajları Turu (69 €), Cagliari: Argiolas Şaraphanesinde Birinci Şarap ve Yemek Tadımı (39 €), Cagliari Yarım Gün Özel Şehir Turu (50 €), Cagliari: Su Nuraxi di Barumini Yarım Gün Turu (50 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Cagliari ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-