Google+

Catania (Katanya)

AVRUPAİtalyaCatania (Katanya)
Catania (Katanya) - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon10.6℃
 • Şubweather-icon10.9℃
 • Marweather-icon12.2℃
 • Nisweather-icon14.3℃
 • Mayweather-icon17.9℃
 • Hazweather-icon21.9℃
 • Temweather-icon25.1℃
 • Ağuweather-icon25.6℃
 • Eylweather-icon23.1℃
 • Ekiweather-icon19.2℃
 • Kasweather-icon15℃
 • Araweather-icon11.8℃
Ülke: İtalya Nüfus: 292.000 Resmi Dil: İtalyanca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün Big Mac İndex: 4.46$ (Türkiye 3,87$)

Catania Sicilya Özerk bölgesine bağlı, Sicilya Adası’nın doğu kıyısında bulunan bir şehirdir. 290.000 nüfusuyla adanın en büyük 2. şehridir. Catania daha çok yaz turizmi ve Etna Yanardağı ile tanınmaktadır.


catania.it

Catania, Sicilya Özerk Bölgesi'ne bağlı, Sicilya Adası’nın doğu kıyısında bulunan bir şehirdir. 290.000 nüfusuyla adanın en büyük 2. Şehridir. Catania daha çok yaz turizmi ve Etna Yanardağı ile tanınmaktadır.
 
Catania, İyonya Denizi’nin kıyısında, Etna Yanardağ’ının eteklerinde kurulmuştur. Etna Yanardağı Avrupa’nın en yüksek aktif volkanı ve dağıdır. Yıllar boyunca ara ara patlayan ve lav püskürten Etna, özellikle Avrupa’da hava ulaşımını kötü etkilemektedir. Şehir, Simento Nehri’nin etrafına düzlük bir ova üzerindedir. Nehrin İyonya Denizi’ne karıştığı yerde Catania’nın limanları bulunur. Limancılık Catania’nın en büyük ekonomik kaynaklarından biridir.

Kent merkezinin yakınlarında birçok küçük koy bulunmaktadır. Bu koylar özellikle yaz aylarında şehre binlerce turist çeker. Catania turizm gelirlerinin büyük bir kısmını sahillerinden elde etmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar 40 derecenin bile üzerine çıkabilmektedir. Sıcak havaya neden olan en büyük etki Afrika üzerinden gelen sıcak rüzgârlardır.
 
Şehirde tüm bunların yanında ortaçağdan kalma birçok katedral, manastır ve kalelerinde dâhil olduğu önemli yapılar bulunmaktadır. Kent merkezinde özellikle Duomo Meydanı çevresinde gezip görülecek birçok tarihi yapıya rastlayabilirsiniz.

Tanıtıcı Video:
 

 

Catania, İtalya’nın güneybatısında ki Sicilya Özerk Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Geolocation


haber.sol.org.tr

Catania’da para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.

Catania’da resmi dil olarak “İtalyanca” konuşulmaktadır.

Catania’da saat dilimi olarak “GMT+1” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında bir saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Catania’da 11.00’dir.
 

Catania’ya kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

 


donfeidner.de

Catania yıl boyunca ılık bir iklim karakterine sahiptir. Yaz ayları 35 derecenin üzerinde kış ayları ise 5 derecenin üstündedir. Özellikle bahar ve kış aylarında bol yağış almaktadır. Catania’yı en uygun Nisan – Haziran ve Eylül – Ekim ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

Catania’ya direk uçuşlar ile gidebilirsiniz. Bunun yanında Amstersam aktarmalı olarak da ulaşılabilmektedir.

Adını sık sık İtalya ile birlikte andığımız Sicilya adasının büyük kentlerinden biridir Katanya. Etna Dağı’nın eteklerine kurulmuş olması sebebiyle ve Güney İtalya kültürünü yansıttığından turistlerin neredeyse tüm yıl ilgisini çeker. Adanın doğu sahilinde bulunan Katanya’ya gelen turistler buradan Sicilya’nın diğer şehirlerini gezmeye devam ederler veya gezilerini burada noktalandırırlar.


Katanya'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Katanya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Catania (Katanya) onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Catania (Katanya) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Catania (Katanya) Otelleri

En Uygun Fiyatlı Catania (Katanya) Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Catania (Katanya) Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Catania (Katanya) Otelleri

Sicilya adasının ikinci büyük şehri olan Katanya, genelde yaz turizmiyle ve görkemli Etna Dağı ile ünlüdür. Üniversitesi ve gece hayatı ile gençlerin de dikkatini çeken her daim canlı olan bu şehir, Sicilya turu yapanların rotalarından eksik olmuyor. 


Katanya Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Katanya otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Catania Şehir İçi Ulaşım
liveuniversity.it

Catania’da her ne kadar otobüs hizmeti bulunsa da çok kısıtlı bir ağa sahip olduğu için şehri yürüyerek keşfetmeniz gerekebilir. Eğer yine de otobüslerden faydalanmak isterseniz aşağıdaki bazı bilgiler verilmiştir.

Catania Mutfağı
pacsafe.com

Catania’nın mutfak kültürü tipik İtalyan ve yöresel karışımları içerir. Bir liman kenti olduğundan deniz ürünleri yönünden gelişmiş bir kültüre sahiptir. Şehide ki birçok restoranda taze ve özenle yapılmış balıkları tadabilirsiniz. Bunun yanında Catania’nın en meşhur yöresel yemeği ise et, salça, peynir, bezelye ve pirinçten yapılan “Tavola Calda” dır. Kent bunu yanında Benedictine Manastırı etrafında ki at eti menülerine sahip olan restoranlarla doludur. At eti sevmiyorsanız bu bölgede ki bir restorana oturmamanızı tavsiye ederiz.

Catania Gezilecek Yerler
catania.it

Catania, Sicilya Adası’nın en önemli kentlerinden biri olarak birçok tarihi anıta ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Etna Yanardağ’ının eteklerine kurulmuş olan Catania hem doğa, hem kumsal hem de tarih turizmini bir arada barındıran renkli bir şehirdir.

Catania Gece Hayatı
blogspot.com

Catania’nın gece hayatı Piazza Bellini ve çevresindeki sokaklarda şekillenmiştir. Genellikle barlarda içenlere göre sokaklarda içen insanların sayısı daha fazladır. Salı günleri öğrenci partileri yapıldığı için sokaklar ve mekânlar oldukça kalabalıklaşmaktadır. Turistler ve yerliler genellikle barlarda ve açık havalı mekânlar da canlı müzik eşlikte eğlenmeyi tercih etmektedir. Bunların yanında kalenin çevresinde de birçok bar ve restoran bulunmaktadır. Fiyatlar ortalamanın üzerinde olsa da aşırı bir pahalılık yoktur.


applesundermybed.com

Catania alışveriş konusunda genellikle yerel butik dükkânlar ile ön plana çıkmaktadır. Bbu dükkânlar şehrin ana caddelerinde, kale etrafında ve Duomo meydanına çıkan sokaklarda toplanmıştır. Giyimden teknolojiye; organik gıdadan takıya kadar birçok ürünü bulabilirsiniz.
 
Sicilya mafyaları Catania’da çok etkilidir. Mağazaların çoğundan Sicilya mafyasına para ödenmesi istenir. Yerel halk buna tepki olarak yerel mağazalardan alışveriş yaparak tepki koymaktadır. Bu şekilde beklenti olarak mafyaya bağlı olan dükkânlar batmakta ve Catania temizlenmektedir. Hatta alışveriş yapılabilecek dükkân ve mağazaların bir listesi bile yayınlanmıştır. Bu listeye buradan ulaşabilirsiniz.
 
Son olarak Catania’da alabileceğiniz en iyi ürün Balık Pazarı’ndan alacağınız taze balıktır.


sicily.com

 • Festival of Saint Agatha (Şubat)
 • Etnafest (Aralık)
 • Catania Tango Festival (Temmuz)
 • 24 Aralık: Vigilia di Natale, yani Noel Arifesi ve yarım gün tatil
 • 25 Aralık: Natale, yani Noel ve resmî tatil günü.
 • 26 Aralık: Santo Stefano Günü ve yine resmî tatil
 • 1 Ocak: Capodanno, yani yılbaşı ve resmî tatil
 • 6 Ocak: Epifania, resmî tatil
 • 30 Mart: Paskalya Tatili
 • 19 Mart: Mafyanın kurbanları anısına tatil günü
 • Polis: 112
 • Ambulans: 118
 • İtfaiye: 115